SLIM VAT – projekt objaśnień szczegółowe omówienie – część I

slim vat objaśnienia

Zastanawiasz się czego dotyczą zmiany w SLIM VAT? Odniesiemy do tego tematu dokonując analizy objaśnień Ministerstwa Finansów.

W styczniu 2021 roku pojawił się projekt objaśnień Ministra Finansów dotyczący pakietu SLIM VAT. Nawiązaliśmy już w naszych publikacjach do zmian wprowadzonych w ustawie o VAT. W dzisiejszej publikacji omówimy pokrótce jakie zagadnienia są poruszane w projekcie objaśnień.

Podwyższenie limitów prezentów o małej wartości

Limity prezentów o małej wartości nie były zmieniane od bardzo wielu lat. Kwoty obecnie obowiązujące również nie są zawrotne. Limit prezentów nieewidencjonowanych został podniesiony z 10 zł do 20 zł i doprecyzowano, że kwota 100 zł dla prezentów ewidencjonowanych jest kwotą netto bez VAT. W objaśnieniach podkreślono, że wprowadzone zmiany nie zmieniają zasad z rozliczaniem podatku VAT od nieodpłatnego przekazania towarów podlegającego opodatkowaniu na zasadach dotychczasowych.

Zmiany w zakresie faktur korygujących in minus

Ujmowanie faktur korygujących w podatkach od zawsze budzi emocje, pytania i kontrowersje, nie inaczej jest również w przypadku wprowadzonych zmian od 1 stycznia 2021 r. Co prawda padają informacje o likwidacji obowiązku oczekiwania na potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę, ale nie jest to takie oczywiste. W objaśnieniach jest napisane, że przedsiębiorca będzie mógł obniżyć podstawę opodatkowania i podatek VAT należny od sprzedaży już w momencie wystawienia faktury korygującej, ale musi spełniać określone warunki:

  1. Posiadać dokumentację uzgodnień z nabywcą towaru lub usługi, która potwierdza, że adresat korekty jest świadomy zmiany warunków transakcji.
  2. Faktura korygująca jest zgodna z treścią uzgodnień zawartych w dokumentacji.

Trudno określić, w jakiej formie powinna być gromadzona taka dokumentacja, katalog form takich uzgodnień jest otwarty. W dalszej części objaśnień jest jeszcze zawarta ważna informacja, że korekta podatku VAT należnego musi być skorelowana z korektą podatku VAT naliczonego. Sugeruje to, że podatek od sprzedaży nie może być pomniejszony wcześniej niż podatek od zakupów.

Obowiązek potwierdzenia otrzymania faktury korygującej został zastąpiony obowiązkiem posiadania dokumentacji w relacjach biznesowych.

Przykładowe formy potwierdzenia to: zwrot partii towarów, zwrot kwoty z korekty na rachunek klienta z odpowiednią informacją, korespondencja mailowa, aneks do umowy handlowej.

Przedsiębiorca ma możliwość wyboru stosowania starych zasad w zakresie potwierdzania odbioru faktury korygującej, pod warunkiem pisemnego uzgodnienia pomiędzy stronami, również w formie elektronicznej.

Zmiany w zakresie faktur korygujących in plus

Zgodnie z nowymi regulacjami korekta podatku VAT na plus powinna zostać rozliczona za okres w rozliczeniu za okres, w którym ta okoliczność powstała. W związku z powyższym może ona być rozliczana w okresach:

  1. Na bieżąco, jeżeli pierwotnie wystawiona faktura sprzedaży zawierała prawidłowe kwoty podatku VAT należnego, a przyczyna korekty jest znana dopiero aktualnie.
  2. Wstecz, jeżeli wysokość podatku należnego ulega podwyższeniu a okoliczności, w których to nastąpiło, były znane już w momencie wystawienia faktury pierwotnej.

W przypadku korekt zwiększających podstawę opodatkowania w VAT i kwotę podatku VAT należnego zawsze należy właściwie rozpoznać moment, w którym wystąpiły przesłanki do podwyższenia podstawy opodatkowania, czy były one znane już w momencie wystawiania faktury pierwotnej, czy są znane dopiero na bieżąco (np. jak wzrost wynagrodzenia za usługę o wskaźnik inflacji). Wprowadzone rozwiązanie potwierdza dotychczas stosowaną praktykę rozliczania korekt zwiększających. Taka sama zasada rozliczania korekt na plus będzie miała zastosowanie do eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Biorąc pod uwagę, że objaśnienia zostały skierowane do konsultacji społecznych na pewno powrócimy do tego tematu ponownie, jak Minister Finansów opublikuje dokument w wersji ostatecznej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość