SLIM VAT – projekt objaśnień szczegółowe omówienie – część I

slim vat objaśnienia

Zastanawiasz się czego dotyczą zmiany w SLIM VAT? Odniesiemy do tego tematu dokonując analizy objaśnień Ministerstwa Finansów.

W styczniu 2021 roku pojawił się projekt objaśnień Ministra Finansów dotyczący pakietu SLIM VAT. Nawiązaliśmy już w naszych publikacjach do zmian wprowadzonych w ustawie o VAT. W dzisiejszej publikacji omówimy pokrótce jakie zagadnienia są poruszane w projekcie objaśnień.

Podwyższenie limitów prezentów o małej wartości

Limity prezentów o małej wartości nie były zmieniane od bardzo wielu lat. Kwoty obecnie obowiązujące również nie są zawrotne. Limit prezentów nieewidencjonowanych został podniesiony z 10 zł do 20 zł i doprecyzowano, że kwota 100 zł dla prezentów ewidencjonowanych jest kwotą netto bez VAT. W objaśnieniach podkreślono, że wprowadzone zmiany nie zmieniają zasad z rozliczaniem podatku VAT od nieodpłatnego przekazania towarów podlegającego opodatkowaniu na zasadach dotychczasowych.

Zmiany w zakresie faktur korygujących in minus

Ujmowanie faktur korygujących w podatkach od zawsze budzi emocje, pytania i kontrowersje, nie inaczej jest również w przypadku wprowadzonych zmian od 1 stycznia 2021 r. Co prawda padają informacje o likwidacji obowiązku oczekiwania na potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę, ale nie jest to takie oczywiste. W objaśnieniach jest napisane, że przedsiębiorca będzie mógł obniżyć podstawę opodatkowania i podatek VAT należny od sprzedaży już w momencie wystawienia faktury korygującej, ale musi spełniać określone warunki:

  1. Posiadać dokumentację uzgodnień z nabywcą towaru lub usługi, która potwierdza, że adresat korekty jest świadomy zmiany warunków transakcji.
  2. Faktura korygująca jest zgodna z treścią uzgodnień zawartych w dokumentacji.

Trudno określić, w jakiej formie powinna być gromadzona taka dokumentacja, katalog form takich uzgodnień jest otwarty. W dalszej części objaśnień jest jeszcze zawarta ważna informacja, że korekta podatku VAT należnego musi być skorelowana z korektą podatku VAT naliczonego. Sugeruje to, że podatek od sprzedaży nie może być pomniejszony wcześniej niż podatek od zakupów.

Obowiązek potwierdzenia otrzymania faktury korygującej został zastąpiony obowiązkiem posiadania dokumentacji w relacjach biznesowych.

Przykładowe formy potwierdzenia to: zwrot partii towarów, zwrot kwoty z korekty na rachunek klienta z odpowiednią informacją, korespondencja mailowa, aneks do umowy handlowej.

Przedsiębiorca ma możliwość wyboru stosowania starych zasad w zakresie potwierdzania odbioru faktury korygującej, pod warunkiem pisemnego uzgodnienia pomiędzy stronami, również w formie elektronicznej.

Zmiany w zakresie faktur korygujących in plus

Zgodnie z nowymi regulacjami korekta podatku VAT na plus powinna zostać rozliczona za okres w rozliczeniu za okres, w którym ta okoliczność powstała. W związku z powyższym może ona być rozliczana w okresach:

  1. Na bieżąco, jeżeli pierwotnie wystawiona faktura sprzedaży zawierała prawidłowe kwoty podatku VAT należnego, a przyczyna korekty jest znana dopiero aktualnie.
  2. Wstecz, jeżeli wysokość podatku należnego ulega podwyższeniu a okoliczności, w których to nastąpiło, były znane już w momencie wystawienia faktury pierwotnej.

W przypadku korekt zwiększających podstawę opodatkowania w VAT i kwotę podatku VAT należnego zawsze należy właściwie rozpoznać moment, w którym wystąpiły przesłanki do podwyższenia podstawy opodatkowania, czy były one znane już w momencie wystawiania faktury pierwotnej, czy są znane dopiero na bieżąco (np. jak wzrost wynagrodzenia za usługę o wskaźnik inflacji). Wprowadzone rozwiązanie potwierdza dotychczas stosowaną praktykę rozliczania korekt zwiększających. Taka sama zasada rozliczania korekt na plus będzie miała zastosowanie do eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Biorąc pod uwagę, że objaśnienia zostały skierowane do konsultacji społecznych na pewno powrócimy do tego tematu ponownie, jak Minister Finansów opublikuje dokument w wersji ostatecznej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość