Śmierć przedsiębiorcy a wspólne rozliczenie małżonków

śmierć przedsiębiorcy a wspólne rozliczenie małżonków

Zastanawiasz się czy możesz złożyć zeznanie roczne wspólnie ze zmarłym małżonkiem, który prowadził firmę? Przeczytaj ten artykuł.

Instytucja małżeństwa pozwala na skorzystanie z przywileju dokonania wspólnego rozliczenia rocznego po zakończonym roku podatkowym. Z takiej opcji bardzo często i chętnie korzystają małżonkowie, pod warunkiem, że nie występują tzw. przesłanki negatywne. Taka forma rozliczenia rocznego jest bardzo często praktykowana w sytuacji, gdy jedno z małżonków nie pracuje lub osiąga niskie dochody to wspólne zeznanie pozwala na łączne opodatkowanie dochodów w pierwszym progu podatkowym. Co się jednak dzieje w przypadku śmierci jednego z małżonków, który prowadził działalność gospodarczą? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Kiedy małżonkowie mogą wspólnie opodatkować swoje dochody?

Jak można przeczytać w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkowie mogą wspólnie opodatkować swoje dochody jeżeli:

  • istnieje między nimi przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa małżeńska,
  • pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,
  • złożą wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym o łącznym opodatkowaniu swoich dochodów.

Wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków może być także złożony przez jednego z nich, który:

  • zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
  • pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Czyli jeżeli jeden z małżonków umrze drugi będzie mógł rozliczyć się na takich samych zasadach, jakie przysługują małżonkom żyjącym.

Czy wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe jeżeli śmierć poniesie osoba prowadząca działalność gospodarczą?

W takim przypadku sprawy się nieco komplikują. Będziemy mieli w takiej sytuacji dwa stany prawne:

  1. Działalność jest kontynuowana w formie przedsiębiorstwa w spadku.
  2. Działalność jest likwidowana.

Jeżeli zeznanie roczne będzie składane przez przedsiębiorstwo w spadku wówczas nie może dojść do wspólnego opodatkowania dochodów małżonków. W takiej sytuacji małżonek żyjący musi indywidualnie opodatkować swoje dochody.

Natomiast w sytuacji, gdy działalność gospodarcza nie jest kontynuowana wówczas małżonek żyjący może złożyć wspólne rozliczenie roczne, na którym zaznaczy sposób opodatkowania przewidziany dla wdów i wdowców. W przypadku działalności gospodarczej będzie to zeznanie roczne na formularzu PIT-36.

Nie będzie można dokonać wspólnego rozliczenia zeznania ze zmarłym przedsiębiorcą jeżeli jeden z małżonków wybrał:

  • opodatkowanie swoich dochodów podatkiem liniowym,
  • opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym, za wyjątkiem ryczałtu od najmu prywatnego,
  • rozliczenie dochodów karta podatkową.

W przypadkach opisanych powyżej nie można się rozliczyć wspólnie również w sytuacji, gdy obydwaj małżonkowie żyją.

Pamiętajmy jeszcze, że w takim wspólnym zeznaniu rocznym osoba żyjąca będzie mogła w pełni skorzystać z ulg i odliczeń, jakie przysługiwały osobie zmarłej, np. może uwzględnić wydatki związane z ulgą rehabilitacyjną na podstawie kosztów poniesionych do dnia zgonu.

Małżonkowie, którzy korzystają z łącznego opodatkowania swoich dochodów ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe oraz przysługuje im wspólne prawo zwrotu nadpłaty. W razie śmierci jednego z małżonków drugi z nich ponosi solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe ze złożonego zeznania rocznego, czyli musi zapłacić podatek jeżeli taki wystąpi. Natomiast w sytuacji, gdy z zeznania rocznego wynika nadpłata wówczas małżonkowi żyjącemu przysługuje prawo do otrzymania nadpłaty podatku.

▶ Przeczytaj również: Śmierć przedsiębiorcy a zeznanie roczne, czy trzeba je składać?
 
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość