Blog ifirma.pl

Śmierć przedsiębiorcy a wspólne rozliczenie małżonków

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się czy możesz złożyć zeznanie roczne wspólnie ze zmarłym małżonkiem, który prowadził firmę? Przeczytaj ten artykuł.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Instytucja małżeństwa pozwala na skorzystanie z przywileju dokonania wspólnego rozliczenia rocznego po zakończonym roku podatkowym. Z takiej opcji bardzo często i chętnie korzystają małżonkowie, pod warunkiem, że nie występują tzw. przesłanki negatywne. Taka forma rozliczenia rocznego jest bardzo często praktykowana w sytuacji, gdy jedno z małżonków nie pracuje lub osiąga niskie dochody to wspólne zeznanie pozwala na łączne opodatkowanie dochodów w pierwszym progu podatkowym. Co się jednak dzieje w przypadku śmierci jednego z małżonków, który prowadził działalność gospodarczą? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Kiedy małżonkowie mogą wspólnie opodatkować swoje dochody?

Jak można przeczytać w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkowie mogą wspólnie opodatkować swoje dochody jeżeli:

 • istnieje między nimi przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa małżeńska,
 • pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,
 • złożą wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym o łącznym opodatkowaniu swoich dochodów.

Wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków może być także złożony przez jednego z nich, który:

 • zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
 • pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Czyli jeżeli jeden z małżonków umrze drugi będzie mógł rozliczyć się na takich samych zasadach, jakie przysługują małżonkom żyjącym.

Czy wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe jeżeli śmierć poniesie osoba prowadząca działalność gospodarczą?

W takim przypadku sprawy się nieco komplikują. Będziemy mieli w takiej sytuacji dwa stany prawne:

 1. Działalność jest kontynuowana w formie przedsiębiorstwa w spadku.
 2. Działalność jest likwidowana.

Jeżeli zeznanie roczne będzie składane przez przedsiębiorstwo w spadku wówczas nie może dojść do wspólnego opodatkowania dochodów małżonków. W takiej sytuacji małżonek żyjący musi indywidualnie opodatkować swoje dochody.

Natomiast w sytuacji, gdy działalność gospodarcza nie jest kontynuowana wówczas małżonek żyjący może złożyć wspólne rozliczenie roczne, na którym zaznaczy sposób opodatkowania przewidziany dla wdów i wdowców. W przypadku działalności gospodarczej będzie to zeznanie roczne na formularzu PIT-36.

Nie będzie można dokonać wspólnego rozliczenia zeznania ze zmarłym przedsiębiorcą jeżeli jeden z małżonków wybrał:

 • opodatkowanie swoich dochodów podatkiem liniowym,
 • opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym, za wyjątkiem ryczałtu od najmu prywatnego,
 • rozliczenie dochodów karta podatkową.

W przypadkach opisanych powyżej nie można się rozliczyć wspólnie również w sytuacji, gdy obydwaj małżonkowie żyją.

Pamiętajmy jeszcze, że w takim wspólnym zeznaniu rocznym osoba żyjąca będzie mogła w pełni skorzystać z ulg i odliczeń, jakie przysługiwały osobie zmarłej, np. może uwzględnić wydatki związane z ulgą rehabilitacyjną na podstawie kosztów poniesionych do dnia zgonu.

Małżonkowie, którzy korzystają z łącznego opodatkowania swoich dochodów ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe oraz przysługuje im wspólne prawo zwrotu nadpłaty. W razie śmierci jednego z małżonków drugi z nich ponosi solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe ze złożonego zeznania rocznego, czyli musi zapłacić podatek jeżeli taki wystąpi. Natomiast w sytuacji, gdy z zeznania rocznego wynika nadpłata wówczas małżonkowi żyjącemu przysługuje prawo do otrzymania nadpłaty podatku.

▶ Przeczytaj również: Śmierć przedsiębiorcy a zeznanie roczne, czy trzeba je składać?
 

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie