Powrót

Jakie są sposoby kalkulacji cen transferowych?

sposoby kalkulacji cen transferowych

Jesteś zainteresowany tematem cen transferowych? Sprawdź, w jakie są sposoby kalkulacji cen transferowych.

Sposoby kalkulacji cen transferowych - omówione zagadnienia:

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Zagadnienia związane z problematyką cen transferowych nie należą do łatwych i przyjemnych. Jest wiele niejasnych i problematycznych kwestii, których nie rozstrzygają ustawy podatkowe, a nad którymi trzeba się pochylić. Jeden z tematów dotyczy sposobów kalkulacji cen transferowych i dzisiaj będziemy się do niego odnosili.

Co to jest cena transferowa?

Pod ustawowym pojęciem ceny transferowej mieści się wynik finansowy osiągnięty w wyniku ustalenia ceny pomiędzy podmiotami powiązanymi. Z założeń ustawowych wynika, że cena transferowa musi być ustalana na takich samych warunkach, jakie by zastosowały podmioty niepowiązane działające w porównywalnych okolicznościach.

Jakie są sposoby kalkulacji cen transferowych?

Podmioty powiązane przy dokonywanych transakcjach handlowych, mają obowiązek ustalać ceny na takich samych warunkach, na jakich robią to z podmiotami niepowiązanymi. Jeżeli ustalone zasady będą odbiegały od siebie, to w takich sytuacjach organ podatkowy ma prawo do określenia dochodu/straty przedsiębiorcy, według takich kryteriów, jak gdyby powiązania pomiędzy podmiotami nie miały miejsca.

Kalkulacji cen transferowych można dokonywać m.in. w oparciu o:

  • ceny rynkowe stosowane wobec innych kontrahentów,
  • ponoszone nakłady i koszty w związku z przeprowadzaniem danej transakcji,
  • ceny stosowane przez podmioty niepowiązane na podstawie danych zewnętrznych, w stosunku do przeprowadzanych transakcji. Transakcja porównywana musi mieć charakter zbieżny z przeprowadzoną transakcją kontrolowaną, zbliżone lub identyczne parametry, które nie będą zniekształcały porównania,
  • jakość użytych towarów i materiałów przy wytworzeniu danego dobra,
  • charakter rynku sprzedaży – detaliczny/hurtowy,
  • dostępność dóbr takiego samego charakteru na rynku,
  • relację pomiędzy podażą a popytem na dane dobro, poziom nasycenia rynku.

Najwięcej problemów związanych ze sposobem kalkulacji cen transferowych przedsiębiorcy mogą mieć w stosunku do cen transakcji niematerialnych i prawnych, co do których bardzo często trudno znaleźć właściwy sposób skalkulowania ceny transferowej. Nie oznacza to wcale, że w pozostałych przypadkach zawsze jest łatwo opracować właściwy klucz przyjęty do kalkulacji. Problematyka cen transferowych jest obszerna i skomplikowana i będzie niejednokrotnie wymagała konsultacji z doradcą podatkowym.

sposoby kalkulacji cen transferowych
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość