Jakie są sposoby kalkulacji cen transferowych?

sposoby kalkulacji cen transferowych

Jesteś zainteresowany tematem cen transferowych? Sprawdź, w jakie są sposoby kalkulacji cen transferowych.

Sposoby kalkulacji cen transferowych - omówione zagadnienia:

Zagadnienia związane z problematyką cen transferowych nie należą do łatwych i przyjemnych. Jest wiele niejasnych i problematycznych kwestii, których nie rozstrzygają ustawy podatkowe, a nad którymi trzeba się pochylić. Jeden z tematów dotyczy sposobów kalkulacji cen transferowych i dzisiaj będziemy się do niego odnosili.

Co to jest cena transferowa?

Pod ustawowym pojęciem ceny transferowej mieści się wynik finansowy osiągnięty w wyniku ustalenia ceny pomiędzy podmiotami powiązanymi. Z założeń ustawowych wynika, że cena transferowa musi być ustalana na takich samych warunkach, jakie by zastosowały podmioty niepowiązane działające w porównywalnych okolicznościach.

Jakie są sposoby kalkulacji cen transferowych?

Podmioty powiązane przy dokonywanych transakcjach handlowych, mają obowiązek ustalać ceny na takich samych warunkach, na jakich robią to z podmiotami niepowiązanymi. Jeżeli ustalone zasady będą odbiegały od siebie, to w takich sytuacjach organ podatkowy ma prawo do określenia dochodu/straty przedsiębiorcy, według takich kryteriów, jak gdyby powiązania pomiędzy podmiotami nie miały miejsca.

Kalkulacji cen transferowych można dokonywać m.in. w oparciu o:

  • ceny rynkowe stosowane wobec innych kontrahentów,
  • ponoszone nakłady i koszty w związku z przeprowadzaniem danej transakcji,
  • ceny stosowane przez podmioty niepowiązane na podstawie danych zewnętrznych, w stosunku do przeprowadzanych transakcji. Transakcja porównywana musi mieć charakter zbieżny z przeprowadzoną transakcją kontrolowaną, zbliżone lub identyczne parametry, które nie będą zniekształcały porównania,
  • jakość użytych towarów i materiałów przy wytworzeniu danego dobra,
  • charakter rynku sprzedaży – detaliczny/hurtowy,
  • dostępność dóbr takiego samego charakteru na rynku,
  • relację pomiędzy podażą a popytem na dane dobro, poziom nasycenia rynku.

Najwięcej problemów związanych ze sposobem kalkulacji cen transferowych przedsiębiorcy mogą mieć w stosunku do cen transakcji niematerialnych i prawnych, co do których bardzo często trudno znaleźć właściwy sposób skalkulowania ceny transferowej. Nie oznacza to wcale, że w pozostałych przypadkach zawsze jest łatwo opracować właściwy klucz przyjęty do kalkulacji. Problematyka cen transferowych jest obszerna i skomplikowana i będzie niejednokrotnie wymagała konsultacji z doradcą podatkowym.

sposoby kalkulacji cen transferowych
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość