Czy można sprzedawać na Amazon w ramach FBA i korzystać z OSS?

sprzedaż na amazon a oss

Sprzedajesz towary na platformie Amazon? Sprawdź, czy korzystając z modelu sprzedaży FBA możesz korzystać z OSS.

Każdy przedsiębiorca dąży do zwiększania zasięgu sprzedaży w swojej firmie. Czas pandemii uzmysłowił wielu przedsiębiorcom, jaką obecnie pozycję na rynku ma handel internetowy. Sprawy się nieco pokomplikowały od momentu wprowadzenia nowych przepisów związanych z rozliczaniem VAT e-commerce. W dzisiejszej publikacji przeanalizujemy sytuację związaną ze sprzedażą na Amazon w modelu FBA i korzystanie z procedury OSS.

Na czym polega sprzedaż na Amazon w modelu FBA?

Platforma Amazon znana jest nie tylko handlowcom. Jest to bardzo popularna przestrzeń handlowa, do której trafia wielu zainteresowanych zakupem klientów. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców decyduje się na nawiązanie współpracy z tą platformą. Istnieje kilka możliwości podjęcia kooperacji, a jedną z nich jest wysyłka towarów w modelu FBA (Fulfilment by Amazon). W ramach tego układu otrzymujemy od firmy Amazon wsparcie w postaci:

  • magazynowania towarów,
  • kompletowania zamówienia,
  • pakowania,
  • wysyłki,
  • obsługi klienta,
  • obsługi zwrotów.

Czy sprzedaż na Amazon w modelu FBA może korzystać z procedury OSS?

Firma Amazon posiada kilka magazynów na terenie Europy. Nasze towary mogą być wysyłane z magazynów Amazona do konsumentów w wielu krajach UE. Rodzi się pytanie, czy przedsiębiorca, który zdecyduje się na taki model współpracy ma prawo skorzystać z uproszczonej procedury OSS. Jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy, kiedy można wszystkie transakcje sprzedaży dla konsumentów z różnych krajów UE rozliczyć w tzw. “jednym okienku”. W zmienionych przepisach ustawy o podatku VAT nie znajdziemy informacji wprost odnoszącej się do naszego przypadku. Opublikowane zostały jeszcze odpowiedzi Ministerstwa Finansów na niektóre pytania w zakresie VAT e-commerce, ale nie ma w nich opisanej sytuacji, o której piszemy w dzisiejszym artykule. W związku z powyższym zwrócono się z pytaniem w tej sprawie do osób, które zajmują się tą problematyką w organach podatkowych. Oczywiście nie należy zapominać, że tego typu odpowiedzi mają jedynie charakter informacyjny, ale nie stanowią wykładni prawa.

Zadano następujące pytanie:

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowaną do podatku VAT w Polsce. Dokonuję sprzedaży wysyłkowej towarów na rzecz konsumentów z innych krajów UE za pośrednictwem platformy Amazon. Od 1 lipca 2021 r. jestem zarejestrowana do procedury szczególnej OSS w Polsce. Z firmą Amazon rozliczam się w modelu FBA. Czy w przypadku, kiedy towar został przemieszczony do magazynu w Niemczech i stamtąd następuje jego wysyłka na rzecz konsumenta z Francji, to czy dla takiej sprzedaży mogę zastosować procedurę OSS i wykazywać podatek VAT w deklaracji składanej do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście?

W odpowiedzi otrzymano informację:

W przedstawionym stanie faktycznym wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO) z terytorium Niemiec do Francji powinna zostać rozliczona w ramach procedury unijnej (OSS).

Podsumowanie

Stanowisko zaprezentowane w artykule, opracowane w oparciu o korespondencję mailową, może nam posłużyć jedynie jako informacja pomocnicza przy podejmowaniu decyzji o rozliczaniu i wykazywaniu takich transakcji sprzedaży. Na chwilę obecną nie dysponujemy jeszcze rozstrzygnięciami podatkowymi w postaci indywidualnych interpretacji podatkowych, w których poruszany byłby ten temat, aby potwierdzić prawidłowość naszego stanowiska. Zmienione przepisy dotyczące rozliczania transakcji WSTO w ramach procedury uproszczonej OSS obowiązują bardzo krótko, dlatego na dzień pisania tego artykułu można jedynie podkreślić, że tego typu tematy pozostają w dalszym ciągu otwarte. Jeżeli pojawią się wyjaśnienia MF lub inne wiarygodne informacje na ten temat, będziemy o tym informowali w naszych publikacjach.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość