Każdy przedsiębiorca dąży do zwiększania zasięgu sprzedaży w swojej firmie. Czas pandemii uzmysłowił wielu przedsiębiorcom, jaką obecnie pozycję na rynku ma handel internetowy. Sprawy się nieco pokomplikowały od momentu wprowadzenia nowych przepisów związanych z rozliczaniem VAT e-commerce. W dzisiejszej publikacji przeanalizujemy sytuację związaną ze sprzedażą na Amazon w modelu FBA i korzystanie z procedury OSS.
Na czym polega sprzedaż na Amazon w modelu FBA?
Platforma Amazon znana jest nie tylko handlowcom. Jest to bardzo popularna przestrzeń handlowa, do której trafia wielu zainteresowanych zakupem klientów. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców decyduje się na nawiązanie współpracy z tą platformą. Istnieje kilka możliwości podjęcia kooperacji, a jedną z nich jest wysyłka towarów w modelu FBA (Fulfilment by Amazon). W ramach tego układu otrzymujemy od firmy Amazon wsparcie w postaci:
- magazynowania towarów,
- kompletowania zamówienia,
- pakowania,
- wysyłki,
- obsługi klienta,
- obsługi zwrotów.
Czy sprzedaż na Amazon w modelu FBA może korzystać z procedury OSS?
Firma Amazon posiada kilka magazynów na terenie Europy. Nasze towary mogą być wysyłane z magazynów Amazona do konsumentów w wielu krajach UE. Rodzi się pytanie, czy przedsiębiorca, który zdecyduje się na taki model współpracy ma prawo skorzystać z uproszczonej procedury OSS. Jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy, kiedy można wszystkie transakcje sprzedaży dla konsumentów z różnych krajów UE rozliczyć w tzw. “jednym okienku”. W zmienionych przepisach ustawy o podatku VAT nie znajdziemy informacji wprost odnoszącej się do naszego przypadku. Opublikowane zostały jeszcze odpowiedzi Ministerstwa Finansów na niektóre pytania w zakresie VAT e-commerce, ale nie ma w nich opisanej sytuacji, o której piszemy w dzisiejszym artykule. W związku z powyższym zwrócono się z pytaniem w tej sprawie do osób, które zajmują się tą problematyką w organach podatkowych. Oczywiście nie należy zapominać, że tego typu odpowiedzi mają jedynie charakter informacyjny, ale nie stanowią wykładni prawa.
Zadano następujące pytanie:
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowaną do podatku VAT w Polsce. Dokonuję sprzedaży wysyłkowej towarów na rzecz konsumentów z innych krajów UE za pośrednictwem platformy Amazon. Od 1 lipca 2021 r. jestem zarejestrowana do procedury szczególnej OSS w Polsce. Z firmą Amazon rozliczam się w modelu FBA. Czy w przypadku, kiedy towar został przemieszczony do magazynu w Niemczech i stamtąd następuje jego wysyłka na rzecz konsumenta z Francji, to czy dla takiej sprzedaży mogę zastosować procedurę OSS i wykazywać podatek VAT w deklaracji składanej do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście?
W odpowiedzi otrzymano informację:
W przedstawionym stanie faktycznym wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO) z terytorium Niemiec do Francji powinna zostać rozliczona w ramach procedury unijnej (OSS).
Podsumowanie
Stanowisko zaprezentowane w artykule, opracowane w oparciu o korespondencję mailową, może nam posłużyć jedynie jako informacja pomocnicza przy podejmowaniu decyzji o rozliczaniu i wykazywaniu takich transakcji sprzedaży. Na chwilę obecną nie dysponujemy jeszcze rozstrzygnięciami podatkowymi w postaci indywidualnych interpretacji podatkowych, w których poruszany byłby ten temat, aby potwierdzić prawidłowość naszego stanowiska. Zmienione przepisy dotyczące rozliczania transakcji WSTO w ramach procedury uproszczonej OSS obowiązują bardzo krótko, dlatego na dzień pisania tego artykułu można jedynie podkreślić, że tego typu tematy pozostają w dalszym ciągu otwarte. Jeżeli pojawią się wyjaśnienia MF lub inne wiarygodne informacje na ten temat, będziemy o tym informowali w naszych publikacjach.