Jak rozpocząć sprzedaż na Amazon

sprzedaż na amazonie

Amazon stwarza dla polskich przedsiębiorców okazję do wejścia ze swoimi produktami na obce rynki z możliwością czynienia użytku z wypracowanych już wartości marketingowych. Jak stać się częścią tego systemu? Jakie zasady sprzedaży obowiązują na Amazonie? Jak przedstawiają się kwestie księgowe, kiedy mowa o tego rodzaju działalności? Odpowiadamy na te pytania w dalszej części artykułu.

Zasady sprzedaży na Amazonie 

Sposób funkcjonowania systemu sprzedaży na Amazonie najczęściej ująć można w ramy kilku kolejnych kroków:

 1. sprzedawca oferuje swoje produkty na łamach platformy;
 2. oferowane produkty dostarcza do magazynów Amazona – te mogą się znajdować w Polsce lub za granicą;
 3. Amazon zajmuje się przechowywaniem towarów do czasu, aż spotkają się one z zainteresowaniem klientów;
 4. Amazon dostarcza produkty do klienta;
 5. Amazon oferuje usługi posprzedażowe, w tym zwroty, wymianę i reklamacje.

Jak zacząć sprzedawać na Amazon? 

Intuicyjnie pierwszy krokiem, jaki należy wykonać, w celu rozpoczęcia sprzedaży na Amazonie jest założenie konta na platformie. Aby ten proces przebiegł bez komplikacji, warto wcześniej odpowiednio się przygotować. W tym celu wskazane jest zgromadzenie następującej dokumentacji i danych:

 • międzynarodowej karty płatniczej, 
 • aktualnego numeru kontaktowego, 
 • danych osoby kontaktowej, 
 • danych konta bankowego, na które dokonywane będą przelewy środków (najkorzystniej będzie, zostanie on założony w kraju rejestracji konta),
 • danych odnoszących się do firmy, wynikających z wpisu do właściwego rejestru – odpowiednio KRS lub CEIDG (w tym: rodzaju prowadzonej działalności, przypisanego numeru rejestracyjnego, daty rejestracji, adresu siedziby), 
 • dokonania rejestracji VAT-UE. 

Na tym etapie pojawia się również konieczność dokonania wyboru rodzaju konta – profesjonalnego lub indywidualnego.

To pierwsze wiąże się z koniecznością uiszczania comiesięcznej opłaty w wysokości 39,99 USD, jednak daje swobodę w zakresie ilości produktów, jakie można zbyć w skali miesiąca.

Z kolei założenie konta indywidualnego samo w sobie nie wiąże się z wymogiem ponoszenia opłat „z góry”- te doliczane są w tym wypadku do każdorazowo przeprowadzanej transakcji. O ile więc myśli się o rozwoju swojego biznesu, założenie konta profesjonalnego jest nieodzowne. 

Po rejestracji konta należy podjąć następujące działania: 

 1. dokonać wyboru produktów i rynków – wybór ten dokonywany jest w oparciu o popyt na określone towary oraz analizę konkurencji; nie bez znaczenia pozostają również kwestie natury legislacyjnej, zwłaszcza regulacji podatkowych i tych z zakresu ochrony konsumentów;
 2. przygotować listingi towarów –  punkt ten sprowadza się do stworzenia aukcji zachęcającej do zakupu towarów. Warto w tym miejscu pochylić się nad stworzeniem atrakcyjnych wpisów, które wyróżnią się na tle konkurencji; 
 3. wybrać preferowany sposób wysyłki towarów – w tym miejscu skorzystać można z usługi Amazon Fulfillment (FBA), w ramach której to po stronie Amazona znajdą się czynności związane z magazynowaniem, pakowaniem oraz dostawą produktów, bądź zdecydować o podjęciu tych działań we własnym zakresie.

  Skorzystanie z programu niesie ze sobą jednak wiele korzyści, takich jak wzrost zaufania klientów, ich kompleksowa obsługa i możliwość skalowania biznesu – wszystko to w cenie dwóch standardowych opłat: za magazynowanie i za realizację wysyłki oraz ewentualnych opłat okazjonalnych.

  Warto w tym miejscu dodać, że Amazon wymaga, aby wysyłka minimum 90% zamówień odbywała się na przestrzeni 2 dni roboczych w przypadku podjęcia się jej we własnym zakresie;

 4. skorzystać z dodatkowych narzędzi, udostępnianych przez Amazon – m.in. w zakresie ustalania optymalnych cen i optymalnych zapasów magazynowych.

Promocja sprzedaży na Amazonie 

Skuteczna promocja stanowi niezbędny element działań sprzedawców na Amazonie. Pomocne w tym zakresie mogą być narzędzia udostępniane przez samą platformę, wśród których znajdują się:

 • produkty sponsorowane (sponsored products), a więc pozycjonowanie towarów odpowiednio na górze lub dole listy produktowej. Rozliczenia następują w tym przypadku w oparciu o przelicznik CPC. Samo pozycjonowanie odbywa się z kolei z wykorzystaniem słów kluczowych;
 • Amazon Headline Search (Sponsored Brands), umożliwiający jednoczesną promocję trzech produktów w formie baneru z logo marki oraz przedstawienia trzech produktów wraz z określonym tytułem i oceną;
 • reklamy displayowe (Product Display Ads) udostępniane członkom programu Amazon Vendor, wyświetlane w kartach produktów i kategorii – również na podstawie dotychczasowych kroków użytkownika.

Sprzedaż na Amazonie a opłaty 

Oprócz wspomnianych już kosztów założenia konta profesjonalnego do kosztów sprzedawcy na Amazonie należy doliczyć koszty prowizji platformy od całkowitej sumy sprzedaży, którą ten uiszcza od każdej transakcji. Jej wysokość kształtuje się bardzo różnorodnie w zależności od kategorii i rodzaju towaru, zawierając się zazwyczaj w przedziale 5-15% kwoty brutto.

Do tego należy doliczyć opłatę za wysyłkę towaru, odprowadzaną od ilości jego jednostek. Również ona przedstawia się różnorodnie w zależności od lokalizacji, rodzaju produktu, jego rozmiaru oraz wagi.

W końcu opłata za magazynowanie ustalana jest na podstawie średniej dziennej pojemności magazynowej, obliczanej w metrach sześciennych w skali miesiąca i podlega zmianom w ciągu roku, w zależności od sezonu. 

Amazon a podatki 

Sprzedawca na Amazonie, przesyłając towary do magazynu znajdującego się w Unii Europejskiej, dokonuje tzw. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w związku z czym może skorzystać z zerowej stawki opodatkowania.

Zgodnie z art. 42. ust. 1. pkt 1. ustawy o podatku od towarów i usług warunkiem skorzystania z niej jest okoliczność, iż podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał podatnikowi. Warto więc zadbać, aby na fakturze znajdowały się dane uprawniające do skorzystania z tego rozwiązania. 

 

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak sprzedawać na Amazon?

  W pierwszej kolejności należy założyć konto w oparciu m.in. o dane firmy, konta bankowego i osoby kontaktowej, a następnie podjąć działania strategiczne, takie jak wybór rynku, produktów, sposobu ich wysyłki i promocji.

 2. 🔸Jakie konto na Amazonie wybrać?

  Jeśli celem jest skalowanie biznesu, warto zdecydować się na konto profesjonalne, z którym nie wiążą się ograniczenia w zakresie ilości przeprowadzanych transakcji.

 3. 🔸Jakie opłaty wiążą się ze sprzedażą na Amazonie?

  Są to opłaty z tytułu utworzenia konta, magazynowania i wysyłki oraz prowizja od każdorazowej transakcji.  

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość