Zastanawiasz się, czy sprzedaż w ramach IOSS będzie wykazywana w JPK_V7? Przeczytaj informacje na ten temat.
W ramach pakietu VAT e-commerce zostały wprowadzone procedury upraszczające rozliczenia dostawy towarów i świadczenia usług na rzecz konsumentów w różnych krajach Unii Europejskiej. Część przedsiębiorców może się zastanawiać, czy taka sprzedaż będzie wykazywana w JPK_V7. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na to pytanie.
Jeżeli przedsiębiorca dokona zgłoszenia do procedury szczególnej IOSS, to wówczas takie transakcje będą wykazywane w odrębnych ewidencjach. Ponadto rejestracja wszystkich przedsiębiorców, bez względu na adres zamieszkania, jest dokonywana do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Tylko ten urząd skarbowy w Polsce jest właściwy dla wszystkich do rozliczania podatku VAT od transakcji SOTI dokonywanych w ramach IOSS.
Pamiętajmy, że sprzedaż w ramach IOSS dotyczy jedynie transakcji, których wartość nie przekracza 150 euro.
Deklarację VAT na potrzeby punktu kompleksowej obsługi IOSS należy złożyć do końca miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym objętym deklaracją. Termin składania deklaracji nie ulega zmianie, jeżeli data ta przypada w weekend lub w dniu ustawowo wolnym od pracy. W deklaracji wykazuje się całą sprzedaż towarów importowanych dokonaną w danym miesiącu.
Skoro sprzedaż w procedurze IOSS jest wykazywana w odrębnej deklaracji i podatek VAT od tych transakcji jest odprowadzany do Drugiego US Warszawa-Śródmieście, to nie będzie wykazywana w pliku JPK_V7M lub JPK_V7K.
W tej sytuacji przedsiębiorcy nie będą mieli dodatkowych obowiązków z oznaczaniem takich transakcji w krajowym JPK_V7. Przedsiębiorca, który dokonał rejestracji do IOSS będzie składał dwie niezależne od siebie deklaracje rozliczeniowe, w którym znajdą się różne dane.
Wszystkie transakcje w procedurze importu będą wykazywane w deklaracji przesyłanej do punktu kompleksowej obsługi IOSS. Natomiast sprzedaż, która dotychczas była wykazywana w JPK_V7, w dalszym ciągu będzie prezentowana w tym pliku i przesyłana do naczelnika urzędu skarbowego zgodnie z właściwością miejscową przedsiębiorcy.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!