Chat with us, powered by LiveChat

Kiedy wykazać sprzedaż przez Internet w podatku VAT – zasady ogólne

przychód sprzedaż przez internet a vat

Dokonujesz sprzedaży przez Internet? Sprawdź, jak ją prawidłowo wykazywać w podatku VAT.

Czynny podatnik VAT musi znać dobrze przepisy podatkowe, aby w sposób prawidłowy i we właściwych okresach rozliczeniowych wykazywać przeprowadzane transakcje w ewidencjach i plikach JPK. Niekiedy bywa tak, że w różnych okresach rozliczeniowych będzie wykazywany przychód w podatku dochodowym i sprzedaż w podatku VAT. W dzisiejszej publikacji opiszemy ogólnie kiedy wykazywać sprzedaż przez Internet w podatku VAT.

Obowiązek podatkowy w VAT

O tym kiedy należy wykazać sprzedaż w ewidencjach VAT decyduje moment powstania obowiązku podatkowego. Konstrukcja podatku VAT wprowadza wiele wyjątków od zasady ogólnej, która wskazuje, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub usług. Dzisiaj zajmiemy się sprzedażą przez Internet, której będzie również dotyczyło kilka zasad szczególnych powstania obowiązku w VAT.

Przez internet może być dokonywana zarówno sprzedaż towarów, jak i usług. Dlatego należy określić moment powstania obowiązku podatkowego zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku.

Dostawa towarów przez internet – obowiązek podatkowy w VAT

Jeżeli chodzi o dostawę towarów, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy, a jeżeli otrzymano całość lub część zapłaty (zadatek, zaliczkę, przedpłatę, ratę) przed dokonaniem dostawy towarów – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Przykład 1.

Jan Kowalski dokonał dostawy towarów handlowych dnia 11.06.2021 r., wpłata za towar wpłynęła 14.06.2021 r. Obowiązek podatkowy powstał 11.06.2021 r.

Przykład 2.

Dnia 15.06.2021 r. pani Ania otrzymała przedpłatę na dostawę artykułów biurowych. Dostawa została zrealizowana 18.06.2021 r., a faktura wystawiona 21.06.2021 r. Sprzedaż w ewidencji VAT powinna być zaksięgowana dnia 15.06.2021 r.

Świadczenie usług przez internet – obowiązek podatkowy w VAT

Jeżeli chodzi o świadczenie usług przez Internet to obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych powstaje z chwilą wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi, dla której to części określono zapłatę. Również w tym przypadku istnieją pewne wyjątki.

Przykład 3.

Klient dokonał zakupu programu informatycznego. Warunkiem dostępu do aplikacji jest zapłata, dopiero z chwilą jej otrzymania nabywca otrzymuje pliki do pobrania. Płatność za program wpłynęła 14.06.2021 r., pliki zostały pobrane przez klienta 16.06.2021 r. Obowiązek podatkowy w VAT powstał w tym przypadku 14.06.2021 r.

Przy sprzedaży dokonywanej przez Internet istnieje sporo wyjątków od generalnej zasady powstania obowiązku podatkowego w VAT. W przypadku dostawy towarów, z wyjątkiem książek drukowanych, gazet, czasopism i magazynów, będzie to dzień dokonania dostawy lub otrzymania zapłaty, w zależności co będzie jako pierwsze. W przypadku świadczenia usług będzie to moment wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi, jeżeli dla tej części określono zapłatę, ale nie należy zapominać o wyjątkach.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

  • podstawy prowadzenia firmy,
  • rady i opinie ekspertów,
  • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość