Sprzedaż przez internet a VAT - omówione zagadnienia:
Czynny podatnik VAT musi znać dobrze przepisy podatkowe, aby w sposób prawidłowy i we właściwych okresach rozliczeniowych wykazywać przeprowadzane transakcje w ewidencjach i plikach JPK. Niekiedy bywa tak, że w różnych okresach rozliczeniowych będzie wykazywany przychód w podatku dochodowym i sprzedaż w podatku VAT. W dzisiejszej publikacji opiszemy ogólnie kiedy wykazywać sprzedaż przez Internet w podatku VAT.
Obowiązek podatkowy w VAT
O tym kiedy należy wykazać sprzedaż w ewidencjach VAT decyduje moment powstania obowiązku podatkowego. Konstrukcja podatku VAT wprowadza wiele wyjątków od zasady ogólnej, która wskazuje, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub usług. Dzisiaj zajmiemy się sprzedażą przez Internet, której będzie również dotyczyło kilka zasad szczególnych powstania obowiązku w VAT.
Przez internet może być dokonywana zarówno sprzedaż towarów, jak i usług. Dlatego należy określić moment powstania obowiązku podatkowego zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku.
Dostawa towarów przez internet – obowiązek podatkowy w VAT
Jeżeli chodzi o dostawę towarów, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy, a jeżeli otrzymano całość lub część zapłaty (zadatek, zaliczkę, przedpłatę, ratę) przed dokonaniem dostawy towarów – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
Przykład 1.
Jan Kowalski dokonał dostawy towarów handlowych dnia 11.06.2021 r., wpłata za towar wpłynęła 14.06.2021 r. Obowiązek podatkowy powstał 11.06.2021 r.
Przykład 2.
Dnia 15.06.2021 r. pani Ania otrzymała przedpłatę na dostawę artykułów biurowych. Dostawa została zrealizowana 18.06.2021 r., a faktura wystawiona 21.06.2021 r. Sprzedaż w ewidencji VAT powinna być zaksięgowana dnia 15.06.2021 r.
Świadczenie usług przez internet – obowiązek podatkowy w VAT
Jeżeli chodzi o świadczenie usług przez Internet to obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych powstaje z chwilą wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi, dla której to części określono zapłatę. Również w tym przypadku istnieją pewne wyjątki.
Przykład 3.
Klient dokonał zakupu programu informatycznego. Warunkiem dostępu do aplikacji jest zapłata, dopiero z chwilą jej otrzymania nabywca otrzymuje pliki do pobrania. Płatność za program wpłynęła 14.06.2021 r., pliki zostały pobrane przez klienta 16.06.2021 r. Obowiązek podatkowy w VAT powstał w tym przypadku 14.06.2021 r.
Przy sprzedaży dokonywanej przez Internet istnieje sporo wyjątków od generalnej zasady powstania obowiązku podatkowego w VAT. W przypadku dostawy towarów, z wyjątkiem książek drukowanych, gazet, czasopism i magazynów, będzie to dzień dokonania dostawy lub otrzymania zapłaty, w zależności co będzie jako pierwsze. W przypadku świadczenia usług będzie to moment wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi, jeżeli dla tej części określono zapłatę, ale nie należy zapominać o wyjątkach.
Podziel się z innymi: