Blog

Sprzedaż samochodu będącego środkiem trwałym – dokumentacja

Nawet jeśli przedsiębiorca nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z handlem, ma prawo do sprzedania samochodu, będącego środkiem trwałym w jego firmie. Warto wtedy wiedzieć, jak udokumentować taką transakcję.

Sprzedaż samochodu na fakturę

Jeśli chodzi o udokumentowanie sprzedaży firmowego samochodu, co do zasady nie różni się ona od standardowej sprzedaży w firmie – tego typu sprzedaż dokumentuje się fakturą, wystawioną na nabywcę. Generalnie, nie będzie tu miało znaczenia, czy sprzedaż dokonywana jest na inną firmę, czy na osobę fizyczną – jeśli bowiem chodzi o środek trwały, jest to transakcja zwolniona z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej.

Rodzaj wystawionej faktury będzie zależał przede wszystkim od statusu sprzedającego. Generalnie czynny podatnik VAT powinien wystawić fakturę VAT, natomiast korzystający ze zwolnienia – fakturę podatnika zwolnionego, bez naliczonego podatku.

Sprzedaż samochodu w księgach podatkowych

Faktura dokumentująca sprzedaż samochodu firmowego powinna zostać poprawnie ujęta w księdze przychodów i rozchodów oraz w ewidencjach VAT. Zatem, przychód uzyskany ze sprzedaży firmowego pojazdu ujmiemy w kolumnie 8 KPiR, przeznaczonej na pozostałe przychody. Co ważne, jeśli samochód w momencie sprzedaży nie był w pełni zamortyzowany, to po stronie kosztowej w KPiR można będzie ująć jego niezamortyzowaną część (z uwzględnieniem limitu wskazanego w przepisach) – odpowiednia będzie kolumna 13, przeznaczona na pozostałe wydatki.

Jeśli chodzi o VAT należny wynikły ze sprzedaży firmowego auta, to ujmujemy go tak, jak w każdym innym przypadku, w ewidencji sprzedaży VAT.

Sprzedaż czy wycofanie – zobacz, jak różni się w przypadku samochodu osobowego!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

18 godzin temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

19 godzin temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

21 godzin temu

Wizualne przekazywanie emocji: moc obrazów w marketingu cyfrowym

Ludzie od zarania dziejów wykorzystywali obrazy w swojej komunikacji. Czy to malowidła w jaskiniach tworzone…

22 godziny temu

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

5 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

5 dni temu