Blog ifirma.pl

Samochód z majątku prywatnego w firmie – sprzedaż a VAT

|
|
3 minut czytania
Wprowadzając samochód osobowy do działalności z majątku prywatnego, przedsiębiorcy nie przysługuje prawo do odliczenia VAT. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż samochodu może wiązać się z koniecznością naliczenia podatku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wprowadzając samochód osobowy do działalności z majątku prywatnego, przedsiębiorcy nie przysługuje prawo do odliczenia VAT. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż samochodu może wiązać się z koniecznością naliczenia podatku

Samochód z majątku prywatnego – sprzedaż

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, sprzedaż składnika majątku może podlegać zwolnieniu z VAT tylko przy spełnionych naraz dwóch warunkach:

 • Przy nabyciu przedsiębiorcy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, oraz
 • Dany składnik był wykorzystywany tylko do działalności zwolnionej.

Wprowadzenie samochodu do firmy z majątku prywatnego pozwala na spełnienie pierwszego warunku. Natomiast u większości czynnych podatników VAT niemożliwe jest spełnienie drugiego warunku – samochody są wykorzystywane najczęściej do działalności opodatkowanej.

Uwaga!

W przypadku używanych składników majątku przepisy przewidują zasadniczo możliwość opodatkowania VAT jedynie marży – czyli różnicy między ceną sprzedaży samochodu a ceną jego nabycia. Jednakże warunkiem zastosowania tej procedury jest nabycie – w tym wypadku samochodu – z zamiarem jego sprzedaży. Opodatkowując na zasadach marży pojazd, z którego korzystaliśmy w firmie, możemy narazić się na zakwestionowanie tego sposobu opodatkowania przez organ skarbowy.

Samochód wycofany do majątku prywatnego

Przedsiębiorca, który wprowadził samochód do firmy z majątku prywatnego, może go również ponownie wycofać. Fakt, że przy nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, powoduje że obowiązek naliczenia nie powstanie także przy wycofaniu – mimo że zgodnie z przepisami ustawy, przekazanie samochodu z firmy do majątku prywatnego traktowane jest jako dostawa.

Uwaga!

Wyjątkiem od powyższej zasady może być sytuacja, gdy przysługiwało odliczenie VAT od zamontowanych w samochodzie części składowych. Zgodnie z opinią organów skarbowych, jeśli są to elementy zwiększające wartość pojazdu (np. nowy silnik), a nie wynikające tylko z eksploatacji (np. zmiana opon), może pojawić się konieczność opodatkowania wycofywanego pojazdu.

Warto przy tym pamiętać, że „nieovatowana” sprzedaż może generować obowiązki w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), przy czym zobowiązanym do ich rozliczenia będzie w tym momencie nabywca samochodu.

Czy wiesz, że nawet wycofany samochód może być przychodem przy sprzedaży? Sprawdź to!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie