Powrót

Samochód z majątku prywatnego w firmie – sprzedaż a VAT

samochód z majątku prywatnego w firmie

Wprowadzając samochód osobowy do działalności z majątku prywatnego, przedsiębiorcy nie przysługuje prawo do odliczenia VAT. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż samochodu może wiązać się z koniecznością naliczenia podatku.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Wprowadzając samochód osobowy do działalności z majątku prywatnego, przedsiębiorcy nie przysługuje prawo do odliczenia VAT. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż samochodu może wiązać się z koniecznością naliczenia podatku

Samochód z majątku prywatnego – sprzedaż

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, sprzedaż składnika majątku może podlegać zwolnieniu z VAT tylko przy spełnionych naraz dwóch warunkach:

  • Przy nabyciu przedsiębiorcy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, oraz
  • Dany składnik był wykorzystywany tylko do działalności zwolnionej.

Wprowadzenie samochodu do firmy z majątku prywatnego pozwala na spełnienie pierwszego warunku. Natomiast u większości czynnych podatników VAT niemożliwe jest spełnienie drugiego warunku – samochody są wykorzystywane najczęściej do działalności opodatkowanej.

Uwaga!

W przypadku używanych składników majątku przepisy przewidują zasadniczo możliwość opodatkowania VAT jedynie marży – czyli różnicy między ceną sprzedaży samochodu a ceną jego nabycia. Jednakże warunkiem zastosowania tej procedury jest nabycie – w tym wypadku samochodu – z zamiarem jego sprzedaży. Opodatkowując na zasadach marży pojazd, z którego korzystaliśmy w firmie, możemy narazić się na zakwestionowanie tego sposobu opodatkowania przez organ skarbowy.

Samochód wycofany do majątku prywatnego

Przedsiębiorca, który wprowadził samochód do firmy z majątku prywatnego, może go również ponownie wycofać. Fakt, że przy nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, powoduje że obowiązek naliczenia nie powstanie także przy wycofaniu – mimo że zgodnie z przepisami ustawy, przekazanie samochodu z firmy do majątku prywatnego traktowane jest jako dostawa.

Uwaga!

Wyjątkiem od powyższej zasady może być sytuacja, gdy przysługiwało odliczenie VAT od zamontowanych w samochodzie części składowych. Zgodnie z opinią organów skarbowych, jeśli są to elementy zwiększające wartość pojazdu (np. nowy silnik), a nie wynikające tylko z eksploatacji (np. zmiana opon), może pojawić się konieczność opodatkowania wycofywanego pojazdu.

Warto przy tym pamiętać, że „nieovatowana” sprzedaż może generować obowiązki w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), przy czym zobowiązanym do ich rozliczenia będzie w tym momencie nabywca samochodu.

Czy wiesz, że nawet wycofany samochód może być przychodem przy sprzedaży? Sprawdź to!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość