Sprzedaż usług na rzecz przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii w 2021 roku

sprzedaż usług do wielkiej brytanii 2021

Świadczysz usługi również poza terytorium UE? Sprawdź jakie zasady opodatkowania będą obowiązywały od 2021 roku dla usług świadczonych na rzecz firm w Wielkiej Brytanii.

Zasady współpracy z Wielka Brytanią zmienią się diametralnie od 2021 roku. Co prawda wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej nastąpiło już 1 lutego 2020 roku to jeszcze cały 2020 rok był tzw. okresem przejściowym, który nie przyniósł znaczących zmian w wymianie handlowej pomiędzy UE a GB. To się jednak zmieni i to już niebawem bo 1 stycznia 2021 roku. Na co musimy się przygotować jeżeli chodzi o sprzedaż usług do Wielkiej Brytanii?

Co jest usługą w kontekście przepisów podatkowych?

Otóż z punktu widzenia podatku VAT każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów jest świadczeniem usług. Pojęcie określające usługi jest więc bardzo pojemne. Pamiętajmy, że aby w sposób prawidłowy dokonać opodatkowania usług, w szczególności podatkiem VAT, ważne jest właściwe określenie miejsca ich świadczenia. Będzie to punkt wyjścia do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT, a więc konieczności rozliczenia podatku VAT należnego.

Jak były opodatkowane usługi dokonywane na rzecz przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii?

Dopóki Wielka Brytania była członkiem UE świadczenie usług odbywało się na takich samych zasadach jak do każdego innego innego kraju w UE. Świadczenie usług na rzecz firmy w UE podlega opodatkowaniu tam gdzie jest miejsce świadczenia usługi, a więc jest to kraj nabywcy. Zobowiązany do zapłaty podatku VAT jest kontrahent z UE, który oblicza i płaci podatek VAT zgodnie z zasadami obowiązującymi w jego kraju.

Ustawa o podatku VAT zawiera też wyjątki od zasady ogólnej, które obejmują następujące usługi:

 • związane z nieruchomościami,
 • z transportem pasażerskim,
 • z transportem towarów,
 • wstępu na imprezy kulturalne,
 • w dziedzinie kultury,
 • restauracyjne i cateringowe,
 • krótkoterminowego wynajmu środków transportu,
 • turystyczne.

W przypadku tego typu usług przedsiębiorca powinien właściwie określić miejsce ich świadczenia tym samym kraj, w którym będą opodatkowane.

Jak będzie opodatkowana sprzedaż usług na rzecz przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii w 2021 roku?

Od 2021 roku Wielka Brytania stanie się dla UE krajem trzecim. Zaczną obowiązywać takie same zasady w kontaktach handlowych jak ze Stanami Zjednoczonymi czy Chinami. Jeżeli chodzi o świadczenie usług na rzecz kontrahenta spoza UE to taka usługa nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Jest to transakcja nazywana eksportem usług. Miejscem świadczenia usługi jest kraj nabywcy, a więc to przedsiębiorca z kraju trzeciego będzie zobowiązany do naliczenia podatku VAT zgodnie z zasadami obowiązującymi w jego kraju. Od 2021 roku ta zasada obejmie również Wielką Brytanię, a więc sprzedaż usług będzie opodatkowana w GB. Z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy jeżeli chodzi o opodatkowanie transakcji w VAT będzie to usługa objęta procedurą “odwrotnego obciążenia” i taka adnotacja powinna się znaleźć na fakturze wystawionej przez polskiego usługodawcę.

Podsumowanie

Sprzedaż usług na rzecz przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii od 2021 roku będzie traktowana jak eksport usług do kraju trzeciego. Opodatkowanie takiej usługi będzie miało miejsce tam, gdzie znajduje się siedziba działalności gospodarczej usługobiorcy, a więc w Wielkiej Brytanii. Po zmianie taka usługa nie będzie już wykazywana w informacji VAT-UE tylko w pliku JPK_V7. Polski przedsiębiorca nie będzie już miał obowiązku rejestracyjnego do VAT-UE, ponieważ nie będzie to transakcja unijna.

Technicznie w sposobie wystawienia faktur nie będzie wielkich rewolucji. W serwisie ifirma.pl zmieni się w tym przypadku tylko rodzaj formularza, reszta pozostaje bez zmian. Zamiast Świadczenie usług dla podatników VAT-UE w trybie art. 28b należy stosować Świadczenie usług poza terytorium kraju.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Sprzedaż usług do Wielkiej Brytanii a VAT w 2022 roku?

  Jeżeli chodzi o świadczenie usług na rzecz kontrahenta spoza UE to taka usługa nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Jest to transakcja nazywana eksportem usług.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

8 komentarzy

 1. J. Zientara

  Bardzo dobra i wystarczająca informacja w tej sprawie.

 2. Kazimierz

  Są wyjątki:
  jeżeli usługa transportu towarów jest wykonywana na rzecz podatnika z kraju trzeciego (spoza UE), ale transport w całości jest wykonywany na terytorium kraju, wtedy przyjmuje się, że miejscem świadczenia jest terytorium kraju.
  Przypadek: świadczenie usługi dla kontrahenta z GB, transport w całości na terenie Polski – wtedy VAT 23%

 3. Grzegorz

  Czy potrzebna jest wiza albo pozwolenie na świadczenie usługi w UK?

 4. Łukasz

  A co z usługami świadczonymi dla osób fizycznych w UK? Jak je księgować?

 5. Ifirma

  O tym mówi nasz inny artykuł, zachęcamy do przeczytania, dostępny jest tutaj.

 6. BK

  szkolę firmę w Polsce, ale moim zleceniodawcą jest firma z UK. i co wtedy? jak wystawić fv? jesteśmy zwolnieni z VATu.

 7. ASz

  Bardzo pomocny artykuł, jasno i logicznie wyjaśniony problem

 8. Weronika

  Witaj, jestem w podobnej sytuacji, znaleźliście może rozwiązanie na to? W jaki sposób to zrobiliście? Dodatkowo, czy mieliście przed zawarciem umowy do zdecydowania czy zrobić opt-out z EAA?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość