Blog ifirma.pl

Sprzedaż usług na rzecz przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii w 2021 roku

|
|
3 minut czytania
Świadczysz usługi również poza terytorium UE? Sprawdź jakie zasady opodatkowania będą obowiązywały od 2021 roku dla usług świadczonych na rzecz firm w Wielkiej Brytanii.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zasady współpracy z Wielka Brytanią zmienią się diametralnie od 2021 roku. Co prawda wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej nastąpiło już 1 lutego 2020 roku to jeszcze cały 2020 rok był tzw. okresem przejściowym, który nie przyniósł znaczących zmian w wymianie handlowej pomiędzy UE a GB. To się jednak zmieni i to już niebawem bo 1 stycznia 2021 roku. Na co musimy się przygotować jeżeli chodzi o sprzedaż usług do Wielkiej Brytanii?

Co jest usługą w kontekście przepisów podatkowych?

Otóż z punktu widzenia podatku VAT każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów jest świadczeniem usług. Pojęcie określające usługi jest więc bardzo pojemne. Pamiętajmy, że aby w sposób prawidłowy dokonać opodatkowania usług, w szczególności podatkiem VAT, ważne jest właściwe określenie miejsca ich świadczenia. Będzie to punkt wyjścia do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT, a więc konieczności rozliczenia podatku VAT należnego.

Jak były opodatkowane usługi dokonywane na rzecz przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii?

Dopóki Wielka Brytania była członkiem UE świadczenie usług odbywało się na takich samych zasadach jak do każdego innego innego kraju w UE. Świadczenie usług na rzecz firmy w UE podlega opodatkowaniu tam gdzie jest miejsce świadczenia usługi, a więc jest to kraj nabywcy. Zobowiązany do zapłaty podatku VAT jest kontrahent z UE, który oblicza i płaci podatek VAT zgodnie z zasadami obowiązującymi w jego kraju.

Ustawa o podatku VAT zawiera też wyjątki od zasady ogólnej, które obejmują następujące usługi:

 • związane z nieruchomościami,
 • z transportem pasażerskim,
 • z transportem towarów,
 • wstępu na imprezy kulturalne,
 • w dziedzinie kultury,
 • restauracyjne i cateringowe,
 • krótkoterminowego wynajmu środków transportu,
 • turystyczne.

W przypadku tego typu usług przedsiębiorca powinien właściwie określić miejsce ich świadczenia tym samym kraj, w którym będą opodatkowane.

Jak będzie opodatkowana sprzedaż usług na rzecz przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii w 2021 roku?

Od 2021 roku Wielka Brytania stanie się dla UE krajem trzecim. Zaczną obowiązywać takie same zasady w kontaktach handlowych jak ze Stanami Zjednoczonymi czy Chinami. Jeżeli chodzi o świadczenie usług na rzecz kontrahenta spoza UE to taka usługa nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Jest to transakcja nazywana eksportem usług. Miejscem świadczenia usługi jest kraj nabywcy, a więc to przedsiębiorca z kraju trzeciego będzie zobowiązany do naliczenia podatku VAT zgodnie z zasadami obowiązującymi w jego kraju. Od 2021 roku ta zasada obejmie również Wielką Brytanię, a więc sprzedaż usług będzie opodatkowana w GB. Z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy jeżeli chodzi o opodatkowanie transakcji w VAT będzie to usługa objęta procedurą “odwrotnego obciążenia” i taka adnotacja powinna się znaleźć na fakturze wystawionej przez polskiego usługodawcę.

Podsumowanie

Sprzedaż usług na rzecz przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii od 2021 roku będzie traktowana jak eksport usług do kraju trzeciego. Opodatkowanie takiej usługi będzie miało miejsce tam, gdzie znajduje się siedziba działalności gospodarczej usługobiorcy, a więc w Wielkiej Brytanii. Po zmianie taka usługa nie będzie już wykazywana w informacji VAT-UE tylko w pliku JPK_V7. Polski przedsiębiorca nie będzie już miał obowiązku rejestracyjnego do VAT-UE, ponieważ nie będzie to transakcja unijna.

Technicznie w sposobie wystawienia faktur nie będzie wielkich rewolucji. W serwisie ifirma.pl zmieni się w tym przypadku tylko rodzaj formularza, reszta pozostaje bez zmian. Zamiast Świadczenie usług dla podatników VAT-UE w trybie art. 28b należy stosować Świadczenie usług poza terytorium kraju.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Sprzedaż usług do Wielkiej Brytanii a VAT w 2022 roku?

   Jeżeli chodzi o świadczenie usług na rzecz kontrahenta spoza UE to taka usługa nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Jest to transakcja nazywana eksportem usług.
  Komentarze czytelników
  1. 16 lutego 2021 o 23:05
   J. Zientara

   Bardzo dobra i wystarczająca informacja w tej sprawie.

  2. 17 lutego 2021 o 11:27
   Kazimierz

   Są wyjątki:
   jeżeli usługa transportu towarów jest wykonywana na rzecz podatnika z kraju trzeciego (spoza UE), ale transport w całości jest wykonywany na terytorium kraju, wtedy przyjmuje się, że miejscem świadczenia jest terytorium kraju.
   Przypadek: świadczenie usługi dla kontrahenta z GB, transport w całości na terenie Polski – wtedy VAT 23%

  3. 17 marca 2021 o 09:39
   Grzegorz

   Czy potrzebna jest wiza albo pozwolenie na świadczenie usługi w UK?

  4. 30 marca 2021 o 12:26
   Łukasz

   A co z usługami świadczonymi dla osób fizycznych w UK? Jak je księgować?

  5. 8 kwietnia 2021 o 11:52
   Ifirma

   O tym mówi nasz inny artykuł, zachęcamy do przeczytania, dostępny jest tutaj.

  6. 1 czerwca 2021 o 14:48
   BK

   szkolę firmę w Polsce, ale moim zleceniodawcą jest firma z UK. i co wtedy? jak wystawić fv? jesteśmy zwolnieni z VATu.

  7. 10 czerwca 2021 o 11:45
   ASz

   Bardzo pomocny artykuł, jasno i logicznie wyjaśniony problem

  8. 15 grudnia 2022 o 22:45
   Weronika

   Witaj, jestem w podobnej sytuacji, znaleźliście może rozwiązanie na to? W jaki sposób to zrobiliście? Dodatkowo, czy mieliście przed zawarciem umowy do zdecydowania czy zrobić opt-out z EAA?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie