Zasady współpracy z Wielka Brytanią zmienią się diametralnie od 2021 roku. Co prawda wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej nastąpiło już 1 lutego 2020 roku to jeszcze cały 2020 rok był tzw. okresem przejściowym, który nie przyniósł znaczących zmian w wymianie handlowej pomiędzy UE a GB. To się jednak zmieni i to już niebawem bo 1 stycznia 2021 roku. Na co musimy się przygotować jeżeli chodzi o sprzedaż usług do Wielkiej Brytanii?
Co jest usługą w kontekście przepisów podatkowych?
Otóż z punktu widzenia podatku VAT każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów jest świadczeniem usług. Pojęcie określające usługi jest więc bardzo pojemne. Pamiętajmy, że aby w sposób prawidłowy dokonać opodatkowania usług, w szczególności podatkiem VAT, ważne jest właściwe określenie miejsca ich świadczenia. Będzie to punkt wyjścia do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT, a więc konieczności rozliczenia podatku VAT należnego.
Jak były opodatkowane usługi dokonywane na rzecz przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii?
Dopóki Wielka Brytania była członkiem UE świadczenie usług odbywało się na takich samych zasadach jak do każdego innego innego kraju w UE. Świadczenie usług na rzecz firmy w UE podlega opodatkowaniu tam gdzie jest miejsce świadczenia usługi, a więc jest to kraj nabywcy. Zobowiązany do zapłaty podatku VAT jest kontrahent z UE, który oblicza i płaci podatek VAT zgodnie z zasadami obowiązującymi w jego kraju.
Ustawa o podatku VAT zawiera też wyjątki od zasady ogólnej, które obejmują następujące usługi:
- związane z nieruchomościami,
- z transportem pasażerskim,
- z transportem towarów,
- wstępu na imprezy kulturalne,
- w dziedzinie kultury,
- restauracyjne i cateringowe,
- krótkoterminowego wynajmu środków transportu,
- turystyczne.
W przypadku tego typu usług przedsiębiorca powinien właściwie określić miejsce ich świadczenia tym samym kraj, w którym będą opodatkowane.
Jak będzie opodatkowana sprzedaż usług na rzecz przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii w 2021 roku?
Od 2021 roku Wielka Brytania stanie się dla UE krajem trzecim. Zaczną obowiązywać takie same zasady w kontaktach handlowych jak ze Stanami Zjednoczonymi czy Chinami. Jeżeli chodzi o świadczenie usług na rzecz kontrahenta spoza UE to taka usługa nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Jest to transakcja nazywana eksportem usług. Miejscem świadczenia usługi jest kraj nabywcy, a więc to przedsiębiorca z kraju trzeciego będzie zobowiązany do naliczenia podatku VAT zgodnie z zasadami obowiązującymi w jego kraju. Od 2021 roku ta zasada obejmie również Wielką Brytanię, a więc sprzedaż usług będzie opodatkowana w GB. Z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy jeżeli chodzi o opodatkowanie transakcji w VAT będzie to usługa objęta procedurą “odwrotnego obciążenia” i taka adnotacja powinna się znaleźć na fakturze wystawionej przez polskiego usługodawcę.
Co do zasady sprzedaż usług do innego kraju UE jest opodatkowana na takich samych zasadach jak do kraju trzeciego. Jeżeli chodzi o transakcje wewnątrzunijne dodatkowo polski kontrahent jest zobowiązany posiadać NIP-UE, posługiwać się nim na wystawianych fakturach i ujmować przeprowadzone transakcje w informacji podsumowującej VAT-UE i pliku JPK_V7.
Natomiast eksport usług wykazywany jest tylko w pliku JPK_V7 pole P_11 (zbiorcza wysokość podstawy opodatkowania z tytułu dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju). Nie wymagana jest rejestracja do VAT-UE.
Podsumowanie
Sprzedaż usług na rzecz przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii od 2021 roku będzie traktowana jak eksport usług do kraju trzeciego. Opodatkowanie takiej usługi będzie miało miejsce tam, gdzie znajduje się siedziba działalności gospodarczej usługobiorcy, a więc w Wielkiej Brytanii. Po zmianie taka usługa nie będzie już wykazywana w informacji VAT-UE tylko w pliku JPK_V7. Polski przedsiębiorca nie będzie już miał obowiązku rejestracyjnego do VAT-UE, ponieważ nie będzie to transakcja unijna.
Technicznie w sposobie wystawienia faktur nie będzie wielkich rewolucji. W serwisie ifirma.pl zmieni się w tym przypadku tylko rodzaj formularza, reszta pozostaje bez zmian. Zamiast Świadczenie usług dla podatników VAT-UE w trybie art. 28b należy stosować Świadczenie usług poza terytorium kraju.
Bardzo dobra i wystarczająca informacja w tej sprawie.
Są wyjątki:
jeżeli usługa transportu towarów jest wykonywana na rzecz podatnika z kraju trzeciego (spoza UE), ale transport w całości jest wykonywany na terytorium kraju, wtedy przyjmuje się, że miejscem świadczenia jest terytorium kraju.
Przypadek: świadczenie usługi dla kontrahenta z GB, transport w całości na terenie Polski – wtedy VAT 23%
Czy potrzebna jest wiza albo pozwolenie na świadczenie usługi w UK?
A co z usługami świadczonymi dla osób fizycznych w UK? Jak je księgować?
O tym mówi nasz inny artykuł, zachęcamy do przeczytania, dostępny jest tutaj.
szkolę firmę w Polsce, ale moim zleceniodawcą jest firma z UK. i co wtedy? jak wystawić fv? jesteśmy zwolnieni z VATu.
Bardzo pomocny artykuł, jasno i logicznie wyjaśniony problem
Witaj, jestem w podobnej sytuacji, znaleźliście może rozwiązanie na to? W jaki sposób to zrobiliście? Dodatkowo, czy mieliście przed zawarciem umowy do zdecydowania czy zrobić opt-out z EAA?