Stawki amortyzacji samochodu osobowego

Wartość samochodu, który planujemy wprowadzić do działalności gospodarczej jako środek trwały, będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne. Oprócz amortyzacji liniowej czasem możemy skorzystać z innych opcji – amortyzacji indywidualnej lub jednorazowej. Sprawdź, które stawki amortyzacji samochodu osobowego są dla Ciebie najkorzystniejsze.

Metoda podstawowa – liniowa

Podstawowa stawka amortyzacji liniowej dla samochodów osobowych to 20%. Oznacza to, że w ciągu roku do kosztów zaliczymy 20% wartości auta, w każdym miesiącu równą kwotę. Jeśli wartość początkowa samochodu to 20.000 zł, w ciągu jednego roku do kosztów zaliczymy 20%, czyli 4.000 zł. Odpis miesięczny to 4000zł/12 miesięcy = 333,33 zł. Samochód zostanie w pełni zamortyzowany w ciągu pięciu lat, licząc od miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia go do działalności.

Metoda indywidualna – większa stawka

Samochód osobowy może zostać zamortyzowany nawet dwa razy szybciej w porównaniu do podstawowej metody, pod warunkiem, że jest używany. Zgodnie z przepisami podatkowymi (art. 22j ust 2 pkt 1), samochód można uznać za używany, gdy przed nabyciem był używany przez co najmniej 6 miesięcy. Za datę nabycia uznajemy datę zakupu pojazdu przed podatnika, nie zaś datę wprowadzenia auta do ewidencji środków trwałych. Jeśli przed wprowadzeniem pojazdu do ewidencji środków trwałych ulepszyliśmy samochód (ulepszenia wyniosły nie mniej niż 20% wartości początkowej pojazdu) – także mamy prawo do zastosowania amortyzacji “przyspieszonej”. Ulepszeniem będzie dodanie nowego “składnika”, np. auto nie miało instalacji gazowej – dodaliśmy ją, auto nie posiadało klimatyzacji – zainstalowaliśmy klimatyzację. W takiej sytuacji możemy zastosować amortyzację liniową, ale ze zwiększoną stawką – nawet do 40%. Samochód zamortyzujemy już w 2,5 roku, a odpisy będą wyższe – jest to opcja dobra dla osób, którym zależy na wysokich kosztach uzyskania przychodu. Gdy do samochodu o wartości 20.000 zł zastosujemy 40% stawkę amortyzacji, w ciągu roku do kosztów zaliczymy 40% wartości pojazdu – czyli 8.000 zł. Odpis miesięczny to 8000 zł / 12 miesięcy = 666,67 zł.

Amortyzacja jednorazowa

W przypadku samochodu osobowego amortyzacja jednorazowa jest możliwa tylko wtedy, gdy wartość pojazdu nie przekracza 3.500*. W takim przypadku wartości samochodu nie trzeba rozkładać w czasie – będzie ona stanowiła koszt uzyskania przychodu w miesiącu wprowadzenia pojazdu do ewidencji. Jeśli w danym okresie zależy nam na wysokich kosztach i mamy taką możliwość, warto skorzystać z tej opcji.
*Uwaga! Od stycznia 2018 nastąpiło zwiększenie do 10 000 zł progu kwotowego, od którego zakupy są ujmowane w rejestrze środków trwałych. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
 
Wiesz, jak wrzucić samochód w koszty. Ale czy wiesz, jak odliczyć od niego VAT? Sprawdź!
Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI