Blog ifirma.pl

Stawki amortyzacji samochodu osobowego

|
|
3 minut czytania
Wartość samochodu, który planujemy wprowadzić do działalności gospodarczej jako środek trwały, będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne. Oprócz amortyzacji liniowej czasem możemy skorzystać z innych opcji – amortyzacji indywidualnej lub jednorazowej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wartość samochodu, który planujemy wprowadzić do działalności gospodarczej jako środek trwały, będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne. Oprócz amortyzacji liniowej czasem możemy skorzystać z innych opcji – amortyzacji indywidualnej lub jednorazowej. Sprawdź, które stawki amortyzacji samochodu osobowego są dla Ciebie najkorzystniejsze.

Metoda podstawowa – liniowa

Podstawowa stawka amortyzacji liniowej dla samochodów osobowych to 20%. Oznacza to, że w ciągu roku do kosztów zaliczymy 20% wartości auta, w każdym miesiącu równą kwotę.

Jeśli wartość początkowa samochodu to 20.000 zł, w ciągu jednego roku do kosztów zaliczymy 20%, czyli 4.000 zł. Odpis miesięczny to 4000zł/12 miesięcy = 333,33 zł. Samochód zostanie w pełni zamortyzowany w ciągu pięciu lat, licząc od miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia go do działalności.

Metoda indywidualna – większa stawka

Samochód osobowy może zostać zamortyzowany nawet dwa razy szybciej w porównaniu do podstawowej metody, pod warunkiem, że jest używany. Zgodnie z przepisami podatkowymi (art. 22j ust 2 pkt 1), samochód można uznać za używany, gdy przed nabyciem był używany przez co najmniej 6 miesięcy. Za datę nabycia uznajemy datę zakupu pojazdu przed podatnika, nie zaś datę wprowadzenia auta do ewidencji środków trwałych.

Jeśli przed wprowadzeniem pojazdu do ewidencji środków trwałych ulepszyliśmy samochód (ulepszenia wyniosły nie mniej niż 20% wartości początkowej pojazdu) – także mamy prawo do zastosowania amortyzacji “przyspieszonej”. Ulepszeniem będzie dodanie nowego “składnika”, np. auto nie miało instalacji gazowej – dodaliśmy ją, auto nie posiadało klimatyzacji – zainstalowaliśmy klimatyzację.

W takiej sytuacji możemy zastosować amortyzację liniową, ale ze zwiększoną stawką – nawet do 40%. Samochód zamortyzujemy już w 2,5 roku, a odpisy będą wyższe – jest to opcja dobra dla osób, którym zależy na wysokich kosztach uzyskania przychodu.

Gdy do samochodu o wartości 20.000 zł zastosujemy 40% stawkę amortyzacji, w ciągu roku do kosztów zaliczymy 40% wartości pojazdu – czyli 8.000 zł. Odpis miesięczny to 8000 zł / 12 miesięcy = 666,67 zł.

Amortyzacja jednorazowa

W przypadku samochodu osobowego amortyzacja jednorazowa jest możliwa tylko wtedy, gdy wartość pojazdu nie przekracza 3.500*. W takim przypadku wartości samochodu nie trzeba rozkładać w czasie – będzie ona stanowiła koszt uzyskania przychodu w miesiącu wprowadzenia pojazdu do ewidencji. Jeśli w danym okresie zależy nam na wysokich kosztach i mamy taką możliwość, warto skorzystać z tej opcji.

Uwaga!

Od stycznia 2018 nastąpiło zwiększenie do 10 000 zł progu kwotowego, od którego zakupy są ujmowane w rejestrze środków trwałych. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Wiesz, jak wrzucić samochód w koszty. Ale czy wiesz, jak odliczyć od niego VAT? Sprawdź!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie