Transakcje między firmami małżonków

Nic nie stoi na przeszkodzie, by mąż i żona prowadzili dwie odrębne działalności gospodarcze (stanowią one wówczas dwa odrębne podmioty gospodarcze). Czy może jednak dochodzić między nimi do transakcji kupna-sprzedaży? W jaki sposób należałoby rozliczyć taką operację gospodarczą? Czy towary lub usługi zakupione od małżonka mogą stanowić koszt uzyskania przychodu? Sprawdźmy.

Transakcje między firmami małżonków – czy to możliwe?

W przypadku, gdy mąż i żona prowadzą dwie osobne działalności gospodarcze, może dojść do sytuacji, że jedno z nich będzie chciało dokonać zakupu towaru lub usługi oferowanej przez małżonka. Czy jest to w ogóle możliwe? Okazuje się, że w przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy żadnych przeszkód, by dokonać takiej transakcji.

Ważne!

Warto pamiętać, że transakcje między firmami małżonków powinny odbywać się z zachowaniem cen rynkowych. Takich jakie stosowane są standardowo dla tego typu towarów i usług.

Rozliczenie transakcji między firmami małżonków

Rozliczenie transakcji między firmami małżonków będzie odbywało się na zasadach ogólnych (w sposób identyczny, jak z innymi firmami). Oznacza to, że sprzedawca (np. firma żony) powinien wystawić standardową fakturę oraz normalnie opodatkować sprzedaż. Nabywca (np. firma męża) natomiast reguluje zobowiązanie wobec dostawcy oraz ujmuje wydatek w kosztach swojej firmy.

Zakup od firmy małżonka – czy to koszt podatkowy?

Wątpliwości budzi jednak możliwość zaliczenia zakupu od firmy małżonka do kosztów podatkowych. Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki.

W licznych interpretacjach indywidualnych, w których poruszany był temat transakcji między firmami małżonków oraz możliwości zaliczenia takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodu, organy podatkowe zajmowały stanowisko korzystne dla podatników. Uznawały bowiem, że w takim wypadku dochodzi do faktycznej, udokumentowanej oraz uzasadnionej transakcji między dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi, którą należy rozliczyć na zasadach ogólnych. Warto jednak upewnić się, czy w ostatnim czasie nie dominuje inne stanowisko, a w razie dalszych wątpliwości zawsze można wystąpić o własną interpretację indywidualną.

Planujesz zatrudnić małżonka w swojej firmie? Dowiedz się więcej na temat konsekwencji takiej decyzji!
 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK