Transakcje między firmami małżonków

transakcje między firmami

Nic nie stoi na przeszkodzie, by mąż i żona prowadzili dwie odrębne działalności gospodarcze (stanowią one wówczas dwa odrębne podmioty gospodarcze). Czy może jednak dochodzić między nimi do transakcji kupna-sprzedaży? W jaki sposób należałoby rozliczyć taką operację gospodarczą? Czy towary lub usługi zakupione od małżonka mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by mąż i żona prowadzili dwie odrębne działalności gospodarcze (stanowią one wówczas dwa odrębne podmioty gospodarcze). Czy może jednak dochodzić między nimi do transakcji kupna-sprzedaży? W jaki sposób należałoby rozliczyć taką operację gospodarczą? Czy towary lub usługi zakupione od małżonka mogą stanowić koszt uzyskania przychodu? Sprawdźmy.

Transakcje między firmami małżonków – czy to możliwe?

W przypadku, gdy mąż i żona prowadzą dwie osobne działalności gospodarcze, może dojść do sytuacji, że jedno z nich będzie chciało dokonać zakupu towaru lub usługi oferowanej przez małżonka. Czy jest to w ogóle możliwe? Okazuje się, że w przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy żadnych przeszkód, by dokonać takiej transakcji.

Rozliczenie transakcji między firmami małżonków

Rozliczenie transakcji między firmami małżonków będzie odbywało się na zasadach ogólnych (w sposób identyczny, jak z innymi firmami). Oznacza to, że sprzedawca (np. firma żony) powinien wystawić standardową fakturę oraz normalnie opodatkować sprzedaż. Nabywca (np. firma męża) natomiast reguluje zobowiązanie wobec dostawcy oraz ujmuje wydatek w kosztach swojej firmy.

▲ wróć na początek

Zakup od firmy małżonka – czy to koszt podatkowy?

Wątpliwości budzi jednak możliwość zaliczenia zakupu od firmy małżonka do kosztów podatkowych. Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki.

W licznych interpretacjach indywidualnych, w których poruszany był temat transakcji między firmami małżonków oraz możliwości zaliczenia takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodu, organy podatkowe zajmowały stanowisko korzystne dla podatników. Uznawały bowiem, że w takim wypadku dochodzi do faktycznej, udokumentowanej oraz uzasadnionej transakcji między dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi, którą należy rozliczyć na zasadach ogólnych. Warto jednak upewnić się, czy w ostatnim czasie nie dominuje inne stanowisko, a w razie dalszych wątpliwości zawsze można wystąpić o własną interpretację indywidualną.

Planujesz zatrudnić małżonka w swojej firmie? Dowiedz się więcej na temat konsekwencji takiej decyzji!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość