Blog ifirma.pl

Udzielanie korepetycji a podatki

|
|
5 minut czytania
Udzielanie korepetycji można rozliczać na parę sposobów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W zależności od formy rozliczania inaczej będą kształtować się kwestie podatkowe.

W jaki sposób można rozliczać korepetycje?

Udzielanie korepetycji można rozliczać na trzy sposoby; jako działalność gospodarczą, jako działalność nierejestrowaną, jako działalność wykonywaną osobiście. W zależności od formy rozliczania prywatnych lekcji, trochę inaczej będą kształtować się kwestie podatkowe.

Korepetycje jako przedmiot działalności gospodarczej

Aby dana działalność była uznana za działalność gospodarczą musi być prowadzona w sposób:

 • zorganizowany – podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom,
 • zarobkowy – ma na celu uzyskanie przychodu,
 • ciągły – powtarzalne podejmowanie danych działań (ciągłość nie oznacza wykonywania działalności bez przerwy),
 • wykonywana we własnym imieniu.

Jeśli korepetycje są prowadzone w powyższy sposób, wtedy należy zarejestrować firmę w CEIDG. Kod PKD dla korepetycji, to 85.59 “Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane”.

Dla korepetycji w ramach działalności gospodarczej można wybrać jedną z następujących form opodatkowania:

 • ryczałt z 8,5% podatkiem,
 • skalę podatkową – z podatkiem 12/32%,
 • podatek liniowy z 19% stawką podatku.

Kluczowe różnice pomiędzy powyższymi metodami, poznasz z artykułu: Formy opodatkowania – którą wybrać?

Korepetycje jako działalność nierejestrowana

Jeśli udzielanie korepetycji nosi cechy działalności gospodarczej, ale przychody nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia, to można je rozliczyć w ramach działalności nierejestrowej.

Działalność nierejestrowana (zwana również firmą na próbę) nie jest działalnością gospodarczą dla celów podatkowych, nie trzeba więc rejestrować firmy ani opłacać ZUS.

Podatek od korepetycji z działalności nierejstrowej wynosi 12% od dochodu. Zastosowanie znajduje tu skala podatkowa/zasady ogólne, czyli przychód można pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu, odliczenia podatkowe. Rozliczenie podatkowe korepetycji następuje dopiero w rocznym zeznaniu PIT-36.

Korepetycje w ramach działalności nierejestrowanej mogą być rozliczane dopóki przychód miesięczny nie przekroczy limitu 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2022 granicą jest 1505 zł). Po przekroczeniu tego limitu, w ciągu 7 dni należy zarejestrować działalność gospodarczą. Przychody uzyskane do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku do CEIDG są uznawane za przychody z działalności nierejestrowanej, późniejsze – za przychód z działalności.

Przykład 1.

Pani Alicja pracuje w szkole językowej. Udzieliła sporadycznie korepetycji na 1700 zł. Ponieważ była to incydentalna usługa, nie miała charakteru ciągłego i zorganizowanego – pani Alicja nie musi rejestrować działalności, choć jej przychód przekroczył 50% minimalnej krajowej.

Więcej o działalności nierejestrowanej, przeczytasz na naszym blogu.

Korepetycje jako działalność wykonywana osobiście

Interpretacje podatkowe potwierdzają, że korepetycje jako działalność oświatowa, gdy nie mają charakteru zorganizowanego oraz ciągłego (nie noszą znamion działalności gospodarczej) można zakwalifikować jako działalność wykonywaną osobiście (przykładowe interpretacje: 0115-KDIT3.4011.710.2021.2.MJ, 0114-KDIP3-2.4011.522.2022.1.MG, 0112-KDIL2-2.4011.324.2022.2.KP

Przykład 2.

Pani Justyna udziela korepetycji z matematyki. Zakres oraz częstotliwość poszczególnych lekcji zależy od bieżących potrzeb ucznia (nie jest to ustalone odgórnym planem), a terminy są ustalane z lekcji na lekcję. Pani Justyna rozliczy dochody z korepetycji jako działalność wykonywaną osobiście.

Przeczytaj czym się różni działalność gospodarcza od działalności wykonywanej osobiście.

Korepetycje są udzielane osobom fizycznym, stąd nie będzie miał do nich zastosowania punkt b. Jeśli prywatne nauczanie nie ma znamion działalności oświatowej ani naukowej – to należy je rozliczyć jako przychody z innych źródeł.

Podatek od korepetycji z działalności wykonywanej osobiście (a także z innych źródeł) rozlicza się wg zasad przewidzianych dla skali podatkowej oraz należy opłacać zaliczki na podatek w terminie do 20. dnia następującego po miesiącu, w którym uzyskano dany przychód – w przypadku działalności wykonywanej osobiście.

Korepetycje a VAT

Działalność gospodarcza

W działalności gospodarczej można korzystać ze zwolnienia z VAT podmiotowego oraz przedmiotowego. Zwolnienie przedmiotowe z VAT przysługuje na podstawie art. 43 ust.1 (ustawy o VAT):

 • pkt 27 – usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli,
 • pkt 28 – usługi nauczania języków obcych,
 • pkt 29 – usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.

Powyższe oznacza, że z przedmiotowego zwolnienia z VAT można skorzystać tylko dla korepetycji z języka obcego, w pozostałych przypadkach trzeba być nauczycielem lub korepetycje muszą obejmować kształcenie zawodowe.

Działalność nierejestrowana

Przy działalności nierejestrowanej nie trzeba rejestrować się do VAT ze względu na przysługujące zwolnienie podmiotowe, czyli obroty nieprzekraczające 200 000 zł. Ponieważ w działalności nierejestrowej nie można miesięcznie przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia krajowego – nie osiągnie się 200 000 zł.

Działalność wykonywana osobiście

Kwestię podatku VAT przy działalności wykonywanej osobiście wyjaśnia artykuł: Kiedy usługa wykonywana w ramach umowy cywilnoprawnej podlega VAT?

Kasa fiskalna przy udzielaniu korepetycji

Kasa fiskalna nie ma związku z formą uzyskiwania przychodów. Zasadniczo, jeśli sprzedaż/usługi są dokonywane na rzecz osób prywatnych, należy rozpatrzyć ewentualny obowiązek kasy fiskalnej.

Udzielając korepetycji można korzystać z dwóch rodzajów zwolnień z kasy fiskalnej:

 • zwolnienie ze względu na obrót – z tytułu nie przekroczeniu limitu 20 000 zł,
 • zwolnienie ze względu na przedmiot – świadczenie usług w zakresie edukacji jest wprost zwolnione z obowiązku ich ewidencjonowania za pomocą kas niezależnie od przychodów ( Rozporządzenie w sprawie zwolnienia z kas).

Podsumowując, w zależności od okoliczności zarabianie na prywatnym nauczaniu stanowi inne źródło przychodu:

 • udzielanie korepetycji na małą skalę – działalność nierejestrowana,
 • udzielanie korepetycji okazjonalnie – działalność wykonywana osobiście lub inne źródła,
 • udzielanie korepetycji regularnie i zarobkowo – działalność gospodarcza.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Korepetycje a podatki - jak to wygląda w praktyce?

   Podatek od korepetycji z działalności wykonywanej osobiście (a także z innych źródeł) rozlicza się wg zasad przewidzianych dla skali podatkowej oraz należy opłacać zaliczki na podatek w terminie do 20. dnia następującego po miesiącu, w którym uzyskano dany przychód – w przypadku działalności wykonywanej osobiście.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie