Ulga na wirtualną kasę fiskalną w przypadku płatnika VAT

ulga na wirtualną kasę fiskalną

Jesteś czynnym podatnikiem VAT i chcesz skorzystać z ulgi na zakup kasy wirtualnej? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Pojęcie kasy wirtualnej pojawiło się w przestrzeni publicznej stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2020 roku. Musimy się przyzwyczajać i oswajać z szybkim postępem technologicznym również w obszarze podatków, o czym świadczy chociażby wprowadzenie kas wirtualnych. W dzisiejszej publikacji napiszemy, w jaki sposób płatnik VAT może uzyskać ulgę na wirtualna kasę fiskalną.

Ulga na wirtualną kasę fiskalną w przypadku płatnika VAT

Nie każdy przedsiębiorca może korzystać z wirtualnej kasy fiskalnej. Wydane zostało rozporządzenie w sprawie rodzajów czynności, w przypadku których możliwe jest stosowanie kas wirtualnych. Kasa wirtualna ma postać oprogramowania i może być instalowana na tablecie, smartfonie, czy komputerze.

Zasady odliczania ulgi na zakup kasy wirtualnej zostały szczegółowo opisane w Rozporządzeniu w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących, jak również w objaśnieniach podatkowych z 12.08.2021 r. Kwota ulgi jest jednakowa dla każdego przedsiębiorcy i wynosi 90% kwoty zakupu netto, nie więcej niż 700 zł.

Warunkiem skorzystania z ulgi jest:

  • rozpoczęcie sprzedaży na kasie wirtualnej,
  • zapłata za fakturę całej kwoty za zakup kasy wirtualnej.
Przykład

Sytuacja I
Pan Adam, czynny podatnik VAT, zakupił wirtualną kasę fiskalną w postaci oprogramowania za kwotę netto 1.000 zł (podatek VAT 230 zł). W takim przypadku kwota ulgi wynosi 700 zł, pomimo że 1.000 zł x 90% daje nam kwotę 900 zł. Ponadto pan Adam może również odliczyć podatek VAT naliczony (od zakupu kasy) w wysokości 230 zł w poz. “P_43”. Kwota podatku VAT należnego od sprzedaży w tym okresie rozliczeniowym w części deklaracyjnej JPK_V7 w poz. “P_38” wynosi 3.000 zł. W takim przypadku kwota do zapłaty przed odliczeniem ulgi wynosi 2.770 zł (3.000 – 230). Oznacza to, że cała kwota ulgi 700 zł na zakup kasy fiskalnej może być rozliczona w tym pliku JPK_V7 w poz. “P_49”. Po odliczeniu ulgi wartość podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego w poz. “P_51” będzie wynosiła 2.070 zł (3.000 zł – 700 – 230).

Sytuacja II
Na przykładzie danych opisanych w sytuacji I załóżmy, że w tym okresie rozliczeniowym kwota podatku VAT należnego wykazana w części deklaracyjnej JPK_V7 w poz. “P_38” wynosiłaby 500 zł a kwota podatku VAT naliczonego (od zakupów) 230 zł w poz. “P_43”. W tym przypadku przed odliczeniem ulgi na zakup kasy fiskalnej kwota do zapłaty do urzędu skarbowego wynosi 270 zł (500 – 230), a więc nie ma możliwości odliczenia pełnej kwoty 700 zł. W związku z powyższym za ten okres rozliczeniowy przedsiębiorca wykorzysta 270 zł na ulgę wpisując tę kwotę w JPK_V7 w poz. “P_49”. Wysokość podatku VAT podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego w poz. “P_51” po odliczeniu 270 zł ulgi wyniesie “0”. Natomiast różnica w kwocie 430 zł (700 – 270 wykorzystana ulga) zostanie wpisana w poz. “P_52”i pan Michał ma do wyboru dwie opcje:

  • przeniesienie na następny okres rozliczeniowy – wówczas 430 zł ujmuje w poz. “P_62” lub
  • zadeklarowanie do zwrotu na rachunek bankowy – wówczas 430 zł wykazuje w poz. “P_54”.

Podsumowanie

Rozliczenie ulgi na kasę wirtualną przez czynnego podatnika VAT nie wymaga składania do urzędu skarbowego dodatkowych dokumentów. Przedsiębiorca musi jednak spełniać warunki wynikające z obowiązujących przepisów. Rozliczenie i zwrot jest wykazywane w części deklaracyjnej JPK_V7 w rozliczeniu za okres rozpoczęcia ewidencjonowania na kasie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość