Blog ifirma.pl

Ulga na wirtualną kasę fiskalną w przypadku płatnika VAT

|
|
3 minut czytania
Jesteś czynnym podatnikiem VAT i chcesz skorzystać z ulgi na zakup kasy wirtualnej? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pojęcie kasy wirtualnej pojawiło się w przestrzeni publicznej stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2020 roku. Musimy się przyzwyczajać i oswajać z szybkim postępem technologicznym również w obszarze podatków, o czym świadczy chociażby wprowadzenie kas wirtualnych. W dzisiejszej publikacji napiszemy, w jaki sposób płatnik VAT może uzyskać ulgę na wirtualna kasę fiskalną.

Ulga na wirtualną kasę fiskalną w przypadku płatnika VAT

Nie każdy przedsiębiorca może korzystać z wirtualnej kasy fiskalnej. Wydane zostało rozporządzenie w sprawie rodzajów czynności, w przypadku których możliwe jest stosowanie kas wirtualnych. Kasa wirtualna ma postać oprogramowania i może być instalowana na tablecie, smartfonie, czy komputerze.

Zasady odliczania ulgi na zakup kasy wirtualnej zostały szczegółowo opisane w Rozporządzeniu w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących, jak również w objaśnieniach podatkowych z 12.08.2021 r. Kwota ulgi jest jednakowa dla każdego przedsiębiorcy i wynosi 90% kwoty zakupu netto, nie więcej niż 700 zł.

Warunkiem skorzystania z ulgi jest:

 • rozpoczęcie sprzedaży na kasie wirtualnej,
 • zapłata za fakturę całej kwoty za zakup kasy wirtualnej.

Przykład

Sytuacja I
Pan Adam, czynny podatnik VAT, zakupił wirtualną kasę fiskalną w postaci oprogramowania za kwotę netto 1.000 zł (podatek VAT 230 zł). W takim przypadku kwota ulgi wynosi 700 zł, pomimo że 1.000 zł x 90% daje nam kwotę 900 zł. Ponadto pan Adam może również odliczyć podatek VAT naliczony (od zakupu kasy) w wysokości 230 zł w poz. “P_43”. Kwota podatku VAT należnego od sprzedaży w tym okresie rozliczeniowym w części deklaracyjnej JPK_V7 w poz. “P_38” wynosi 3.000 zł. W takim przypadku kwota do zapłaty przed odliczeniem ulgi wynosi 2.770 zł (3.000 – 230). Oznacza to, że cała kwota ulgi 700 zł na zakup kasy fiskalnej może być rozliczona w tym pliku JPK_V7 w poz. “P_49”. Po odliczeniu ulgi wartość podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego w poz. “P_51” będzie wynosiła 2.070 zł (3.000 zł – 700 – 230).

Sytuacja II
Na przykładzie danych opisanych w sytuacji I załóżmy, że w tym okresie rozliczeniowym kwota podatku VAT należnego wykazana w części deklaracyjnej JPK_V7 w poz. “P_38” wynosiłaby 500 zł a kwota podatku VAT naliczonego (od zakupów) 230 zł w poz. “P_43”. W tym przypadku przed odliczeniem ulgi na zakup kasy fiskalnej kwota do zapłaty do urzędu skarbowego wynosi 270 zł (500 – 230), a więc nie ma możliwości odliczenia pełnej kwoty 700 zł. W związku z powyższym za ten okres rozliczeniowy przedsiębiorca wykorzysta 270 zł na ulgę wpisując tę kwotę w JPK_V7 w poz. “P_49”. Wysokość podatku VAT podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego w poz. “P_51” po odliczeniu 270 zł ulgi wyniesie “0”. Natomiast różnica w kwocie 430 zł (700 – 270 wykorzystana ulga) zostanie wpisana w poz. “P_52”i pan Michał ma do wyboru dwie opcje:

 • przeniesienie na następny okres rozliczeniowy – wówczas 430 zł ujmuje w poz. “P_62” lub
 • zadeklarowanie do zwrotu na rachunek bankowy – wówczas 430 zł wykazuje w poz. “P_54”.

Podsumowanie

Rozliczenie ulgi na kasę wirtualną przez czynnego podatnika VAT nie wymaga składania do urzędu skarbowego dodatkowych dokumentów. Przedsiębiorca musi jednak spełniać warunki wynikające z obowiązujących przepisów. Rozliczenie i zwrot jest wykazywane w części deklaracyjnej JPK_V7 w rozliczeniu za okres rozpoczęcia ewidencjonowania na kasie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie