Powszechną praktyką jest przekazywanie pracownikom samochodów służbowych do użytkowania. Najczęściej również takie samochody mogą być wykorzystywane do celów prywatnych. W dzisiejszej publikacji będziemy analizowali sytuację kosztów naprawy samochodu służbowego użytkowanego przez pracownika.
Odpowiedzialność materialna pracownika
W przypadku zawarcia umowy o pracę powstają określone konsekwencje wynikające z przepisów, szczególnie z ustawy Kodeks pracy. Pracodawca ma określone obowiązki wobec pracownika, ale zasada ta działa w dwie strony. Również pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków służbowych z własnej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w ustawie. Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji to:
- pracodawca ma obowiązek wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz określić wysokość powstałej szkody,
- pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach faktycznej straty poniesionej przez pracodawcę.
Wysokość obciążenia pracownika nie może być przypadkowa, niepoparta żadnymi wyliczeniami. Dodatkowo pracodawca powinien również brać pod uwagę fakt, czy szkoda powstała w wyniku:
- umyślnego działania pracownika – koszty w całości są pokrywane przez pracownika,
- nieumyślnego działania pracownika – odszkodowanie w wysokości wyrządzonej szkody, nie wyższe niż trzymiesięczne wynagrodzenie pracownika.
Koszty naprawy samochodu służbowego – czy pracownik musi je pokryć?
Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia można stwierdzić, że w sytuacji, w której doszłoby do zdarzenia drogowego, jeżeli pracownik ponosi odpowiedzialność za mienie powierzone to pracownik będzie miał obowiązek naprawienia szkody w pełnej wysokości na co się składa:
- rzeczywista strata poniesiona przez pracodawcę,
- utracone korzyści przez pracodawcę.
Odpowiedzialność za mienie powierzone nie jest doprecyzowana w przepisach, co może rodzić określone skutki w praktyce. W przypadku tego typu odpowiedzialności nie ma znaczenia, czy do zdarzenia doszło w wyniku umyślnego czy nieumyślnego działania pracownika. Jak można przeczytać na stronie Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) pracodawca może zażądać od pracownika naprawy samochodu z własnych środków lub zwrotu określonej kwoty pieniędzy.
Pomimo niewątpliwych korzyści płynących z użytkowania samochodu służbowego przez pracownika warto wiedzieć o ewentualnych konsekwencjach w przypadku powstania zdarzenia samochodowego.