Ulga na złe długi w PIT a wydatki firmy

ulga na złe długi w PIT

Masz problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań? Sprawdź o czym musisz pamiętać.

Przedsiębiorcy na różnych etapach prowadzenia firmy często borykają się z problemami finansowymi. Pandemia COVID-19 dodatkowo pogarsza sytuację ekonomiczną. Tymczasem zachwianie płynności finansowej przedsiębiorstwa może mieć bardzo szkodliwe konsekwencje, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do podjęcia decyzji o zamknięciu firmy. Od 2020 roku dodatkowo należy pamiętać o wprowadzeniu ulgi na złe długi w podatku dochodowym. Jakie są jej konsekwencje – przedstawiamy poniżej.

Ulga na złe długi w PIT – zasady ogólne

Ustawodawca w celu ograniczenia zatorów płatniczych wprowadził regulacje do podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczące możliwości skorzystania z ulgi dla wierzyciela a obowiązku jej stosowania dla dłużnika.

Z ulgi na złe długi w podatku dochodowym mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy opłacają:

  • podatek na zasadach ogólnych według skali podatkowej,
  • podatek na zasadach ogólnych stosując podatek liniowy,
  • zryczałtowany podatek dochodowy.
Zgodnie z przepisami przedsiębiorca, który nie ureguluje zobowiązania wynikającego z faktury bądź umowy w terminie 90 dni od upływu terminu płatności ma obowiązek dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Od strony dostawcy zastosowanie tych przepisów jest fakultatywne, przedsiębiorca może ale nie musi zmniejszać kwoty przychodów. Aby wierzyciel mógł skorzystać z ulgi na złe długi na dzień złożenia zeznania rocznego dłużnik nie może być:
  • w stanie upadłości, likwidacji, w postępowaniu restrukturyzacyjnym,
  • od daty wystawienia faktury/rachunku nie może upłynąć więcej niż 2 lata licząc od końca roku podatkowego, w którym została wystawiona faktura,
  • dochody obu stron transakcji muszą być opodatkowane na terytorium Polski.

Ulga na złe długi w PIT a rozliczenie kosztu

Z punktu widzenia nabywcy/dłużnika dochód będący podstawą do naliczenia zaliczki na podatek dochodowy podlega zwiększeniu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania do zapłaty, które nie zostało uregulowane, przy czym zwiększenia dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki dokonuje się począwszy od okresu rozliczeniowego, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie. Zwiększenia dochodu dokonuje się, jeżeli do dnia terminu płatności zaliczki na podatek dochodowy zobowiązanie nie zostało uregulowane.

Przykład 1

Firma X zakupiła towary handlowe w firmie Y na kwotę 20.000 zł + 23% podatek VAT 4.600 zł razem 24.600 zł. Termin płatności wskazany na fakturze wyznaczony został na 1 marca 2020 r. Termin 90 dni na uregulowanie należności na rzecz firmy Y upłynie 30 maja 2020 r. W takiej sytuacji jeżeli firma X nie ureguluje należności do 30 maja 2020 r. to ma obowiązek zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów za miesiąc maj 2020 r. w kwocie 20.000 zł.

Oczywiście w momencie kiedy dłużnik ureguluje swoje zobowiązanie będzie mógł w tym okresie rozliczeniowym zwiększyć koszty uzyskania i zmniejszyć dochód do opodatkowania. Jeżeli spłata zadłużenia będzie dokonana po zakończonym roku podatkowym wówczas dłużnik będzie mógł uwzględnić ją w kosztach dopiero w następnym roku podatkowym.

Przykład 2

Firma X z przykładu powyżej opłaciła fakturę zakupu na kwotę 24.600 zł 1 marca 2021 roku. W takiej sytuacji właściciel firmy X będzie mógł odliczyć sobie zmniejszyć dochód do opodatkowania dopiero przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc marzec 2021 r. albo w zeznaniu rocznym za 2021 r. składanym w 2022 r.

Ulga na złe długi a COVID-19

Obecny rok z uwagi na pandemię COVID-19 kieruje się nieco innymi zasadami dla pewnego grona przedsiębiorstw, które spełniają założenia wynikające ze zmiany przepisów wprowadzonych ustawą o tarczy antykryzysowej. Grupa firm, która odczuła negatywne konsekwencje z powodu COVID-19, u których odnotowany zostanie spadek przychodów w danym okresie rozliczeniowym o 50% w stosunku do takiego samego okresu roku 2019 nie będzie zobowiązana do rozliczania ulgi na złe długi w 2020 r. jak również w zeznaniu za 2020 r. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w naszym tekścieUlga na złe długi w podatku dochodowym – zmiany po ogłoszeniu specustawy.

Pamiętajmy, że ulga na złe długi w podatku dochodowym obowiązuje dopiero od 1 stycznia 2020 r., a więc dotyczy wydatków, które odnoszą się do kosztów 2020 r. Dla dłużnika stosowanie nowych zasad w podatku dochodowym jest obowiązkiem, a dla wierzyciela ma charakter fakultatywny.

 
WAŻNE!

Dowiedz się jakie ułatwienia w uzyskaniu ulgi na złe długi VAT weszły w życie od 01.10.2021 r.
 
▶ Przeczytaj również:Ulga na złe długi w ustawie o VAT
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość