Ulga na złe długi w PIT a wydatki firmy

ulga na złe długi w PIT

Masz problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań? Sprawdź o czym musisz pamiętać.

Przedsiębiorcy na różnych etapach prowadzenia firmy często borykają się z problemami finansowymi. Pandemia COVID-19 dodatkowo pogarsza sytuację ekonomiczną. Tymczasem zachwianie płynności finansowej przedsiębiorstwa może mieć bardzo szkodliwe konsekwencje, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do podjęcia decyzji o zamknięciu firmy. Od 2020 roku dodatkowo należy pamiętać o wprowadzeniu ulgi na złe długi w podatku dochodowym. Jakie są jej konsekwencje – przedstawiamy poniżej.

Ulga na złe długi w PIT – zasady ogólne

Ustawodawca w celu ograniczenia zatorów płatniczych wprowadził regulacje do podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczące możliwości skorzystania z ulgi dla wierzyciela a obowiązku jej stosowania dla dłużnika.

Z ulgi na złe długi w podatku dochodowym mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy opłacają:

  • podatek na zasadach ogólnych według skali podatkowej,
  • podatek na zasadach ogólnych stosując podatek liniowy,
  • zryczałtowany podatek dochodowy.
Zgodnie z przepisami przedsiębiorca, który nie ureguluje zobowiązania wynikającego z faktury bądź umowy w terminie 90 dni od upływu terminu płatności ma obowiązek dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Od strony dostawcy zastosowanie tych przepisów jest fakultatywne, przedsiębiorca może ale nie musi zmniejszać kwoty przychodów. Aby wierzyciel mógł skorzystać z ulgi na złe długi na dzień złożenia zeznania rocznego dłużnik nie może być:
  • w stanie upadłości, likwidacji, w postępowaniu restrukturyzacyjnym,
  • od daty wystawienia faktury/rachunku nie może upłynąć więcej niż 2 lata licząc od końca roku podatkowego, w którym została wystawiona faktura,
  • dochody obu stron transakcji muszą być opodatkowane na terytorium Polski.

Ulga na złe długi w PIT a rozliczenie kosztu

Z punktu widzenia nabywcy/dłużnika dochód będący podstawą do naliczenia zaliczki na podatek dochodowy podlega zwiększeniu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania do zapłaty, które nie zostało uregulowane, przy czym zwiększenia dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki dokonuje się począwszy od okresu rozliczeniowego, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie. Zwiększenia dochodu dokonuje się, jeżeli do dnia terminu płatności zaliczki na podatek dochodowy zobowiązanie nie zostało uregulowane.

Przykład 1

Firma X zakupiła towary handlowe w firmie Y na kwotę 20.000 zł + 23% podatek VAT 4.600 zł razem 24.600 zł. Termin płatności wskazany na fakturze wyznaczony został na 1 marca 2020 r. Termin 90 dni na uregulowanie należności na rzecz firmy Y upłynie 30 maja 2020 r. W takiej sytuacji jeżeli firma X nie ureguluje należności do 30 maja 2020 r. to ma obowiązek zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów za miesiąc maj 2020 r. w kwocie 20.000 zł.

Oczywiście w momencie kiedy dłużnik ureguluje swoje zobowiązanie będzie mógł w tym okresie rozliczeniowym zwiększyć koszty uzyskania i zmniejszyć dochód do opodatkowania. Jeżeli spłata zadłużenia będzie dokonana po zakończonym roku podatkowym wówczas dłużnik będzie mógł uwzględnić ją w kosztach dopiero w następnym roku podatkowym.

Przykład 2

Firma X z przykładu powyżej opłaciła fakturę zakupu na kwotę 24.600 zł 1 marca 2021 roku. W takiej sytuacji właściciel firmy X będzie mógł odliczyć sobie zmniejszyć dochód do opodatkowania dopiero przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc marzec 2021 r. albo w zeznaniu rocznym za 2021 r. składanym w 2022 r.

Ulga na złe długi a COVID-19

Obecny rok z uwagi na pandemię COVID-19 kieruje się nieco innymi zasadami dla pewnego grona przedsiębiorstw, które spełniają założenia wynikające ze zmiany przepisów wprowadzonych ustawą o tarczy antykryzysowej. Grupa firm, która odczuła negatywne konsekwencje z powodu COVID-19, u których odnotowany zostanie spadek przychodów w danym okresie rozliczeniowym o 50% w stosunku do takiego samego okresu roku 2019 nie będzie zobowiązana do rozliczania ulgi na złe długi w 2020 r. jak również w zeznaniu za 2020 r. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w naszym tekścieUlga na złe długi w podatku dochodowym – zmiany po ogłoszeniu specustawy.

Pamiętajmy, że ulga na złe długi w podatku dochodowym obowiązuje dopiero od 1 stycznia 2020 r., a więc dotyczy wydatków, które odnoszą się do kosztów 2020 r. Dla dłużnika stosowanie nowych zasad w podatku dochodowym jest obowiązkiem, a dla wierzyciela ma charakter fakultatywny.

 
WAŻNE!

Dowiedz się jakie ułatwienia w uzyskaniu ulgi na złe długi VAT weszły w życie od 01.10.2021 r.
 
▶ Przeczytaj również:Ulga na złe długi w ustawie o VAT
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość