Powrót

Ulgi w zeznaniu podatkowym cz. 2: ULGA NA DZIECKO

ulga na dziecko

Ulga na dziecko to najpopularniejsza i najkorzystniejsza ulga, z jakiej można skorzystać rozliczając się z urzędem skarbowym – wpływa ona bowiem bezpośrednio na wysokość podatku za dany rok. Komu przysługuje? Ile można zyskać? Jakie warunki należy spełnić? Zapraszamy do lektury.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Ulga na dziecko – komu przysługuje?

Z ulgi na dziecko mogą skorzystać wyłącznie podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący dochody opodatkowane według skali podatkowej (składający deklaracje PIT-36 lub PIT-37). Jest ona przeznaczona dla opiekunów prawnych mieszkających z dzieckiem oraz rodziców zastępczych. W związku z powyższym, z ulgi tej nie mogą skorzystać osoby pozbawione władzy rodzicielskiej oraz opiekunowie prawni w sytuacji, gdy dziecko z nimi nie mieszka.

Ulga prorodzinna – nie na każde dziecko

Ulga prorodzinna przysługuje na:

  • dzieci małoletnie,
  • dzieci otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny, rentę socjalną (bez względu na wiek i dochody),
  • dzieci do 25. roku życia, jeżeli uczą się lub studiują, a także w danym roku nie uzyskały dochodu wyższego niż 3.089 PLN (do limitu nie wlicza się renty rodzinnej ani wynagrodzenia z tytułu umów zleceń do 200 PLN).

Ile wynosi ulga na dziecko?

Ulga ta jest nielimitowana w stosunku do liczby dzieci, które podatnik posiada – ważne, by w deklaracji rocznej uwzględnić ulgę na dzieci, które zaliczają się do jednej z ww. grup.

 
LICZBA DZIECI
ULGA MIESIĘCZNA (ROCZNA)
UWAGI
jedno 92,67 PLN (1.112,04 PLN)
WARUNEK: dochód podatnika po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne nie przekracza łącznie 112.000 PLN, a niepozostającego w związku małżeńskim (również przez część roku podatkowego) nie przekracza w roku 56.000 PLN
dwoje 92,67 PLN (1.112,04 PLN)
troje 166,67 PLN (2.000,04 PLN)
czworo i więcej 225,00 PLN (2.700,00 PLN)
 

Wskazane wyżej kwoty odnoszą się do obojga rodziców – mogą oni je podzielić na dwie równe części lub stosując dowolną proporcję. Zasada ta nie dotyczy małżeństw w separacji, a także związków, w których jedna osoba została pozbawiona praw rodzicielskich lub przebywa w więzieniu.

W sytuacji, gdy w trakcie roku, za który składane jest zeznanie, dziecko urodzi się lub też ukończy 25 rok życia, wówczas wysokość ulgi przelicza się proporcjonalnie do okresu, w którym ulga przysługiwała (wliczając miesiąc, w którym nastąpiła zmiana).

Jak wykazać ulgę w zeznaniu?

By odliczyć ulgę na dzieci od podatku, należy wypełnić załącznik PIT/O do PIT-37. We właściwej pozycji należy wskazać kwotę podlegającą odliczeniu od zobowiązania wobec US.

Wypełniasz deklarację za ubiegły rok? Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi na Internet!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

  1. mat

    Wydaje mi się że w artykule jest błąd. odliczenie jest nie na jedno, dwoje, troje dzieci tylko za pierwsze, drugie i trzecie. Czyli jeżeli mam dwoje dzieci to odliczam 2*1112,04 a nie 1112,04.

  2. Ifirma

    W tabeli pokazana jest kwota na jedno dziecko. Przy większej ilości dzieci kwotę należy dodawać czyli dokładnie tak jak Pan wskazał.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość