Umowa na okres próbny przy ponownym zatrudnieniu pracownika

umowa na okres próbny a ponowne zatrudnienie

Przedsiębiorca ma prawo zatrudnić tego samego pracownika na umowę próbną po raz kolejny w wyjątkowych sytuacjach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, o jakie sytuacje chodzi.

Zdarza się, że pracodawca chce podpisać kolejnę umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. Przepisy dopuszczają taką możliwość, ale tylko w określonych przypadkach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakich.

Umowa na okres próbny – co mówi Kodeks Pracy

Umowa na okres próbny (który nie przekracza 3 miesięcy), zawierana jest, aby sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy (art. 25 § 2 Kodeksu Pracy – dalej k.p.).

Zatem ma ona na celu weryfikację umiejętności i przydatności pracownika na danym stanowisku. Umowa ulega rozwiązaniu po upływie wskazanego terminu, ale może też być rozwiązana z okresem wypowiedzenia przez jedną ze stron lub za porozumieniem stron.

Umowa na okres próbny a ponowne zatrudnienie pracownika

Kodeks pozwala na zawarcie kolejnej umowy na okres próbny, ale tylko w dwóch sytuacjach (art. 25 § 3 k.p.). Kiedy:

  • pracownik ma zostać zatrudniony na inne stanowisko (w celu wykonywania innego rodzaju pracy),
  • upłynęło co najmniej 3 lata od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy.
Przykład 1

Pani Kamila została zatrudniona na okres próbny na stanowisko sprzedawczyni. W trakcie trwania tego okresu wykazała kompetencje, które wstępnie kwalifikują ją na pracownika biurowego zajmującego się rozliczeniami. I pracodawca, i pani Kamila są zainteresowani zmianą stanowiska, ale wolą poprzedzić to okresem próbnym. W takiej sytuacji pracodawca pani Kamili może podpisać z nią kolejną umowę próbną na nowym stanowisku. Może poczekać do wygaśnięcia dotychczasowej lub wypowiedzieć ją i od razu podpisać drugą umowę na okres próbny.

Przykład 2

Pan Filip był zatrudniony od stycznia do marca 2022 r. jako mechanik samochodowy. Następnie pracodawca podpisał z nim umowę na czas określony, którą pan Filip wypowiedział po kilku dniach ze względu na zmianę sytuacji życiowej. W październiku 2022 r. wyraził chęć powrotu do pracy jako mechanik. Były pracodawca jest zainteresowany ponownym zatrudnieniem pana Filipa, lecz chciałby zawrzeć z nim kolejną umowę na okres próbny. W tym przypadku jest to niemożliwe, ponieważ jest to tego samego rodzaju praca, a także nie upłynął okres 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę.

Umowa na okres próbny a limit 33 miesięcy

Umowa na okres próbny nie może być zawarta na okres przekraczający 3 miesiące (art. 25. § 2 k.p.). Jednocześnie, zgodnie z art. 251 § 1 łączny okres zatrudnienia na czas określony nie może przekraczać 33 miesięcy, a liczba umów nie może być większa niż trzy. Do limitu nie wlicza się umowy na okres próbny.

Przykład 3

Pracodawca zatrudnił panią Martę na okres próbny trwający 3 miesiące od października 2021 do końca grudnia 2021 r. Po tym zawarł z nią trzy umowy na czas określony trwające po 3 miesiące każda. Zgodnie z przepisami – czwarta umowa powinna być zawarta na czas nieokreślony, mimo że z limitu czasowego obowiązywania umów zostało wykorzystane tylko 9 miesięcy (3 umowy na czas określony obowiązujące po 3 miesiące, umowy próbnej nie wlicza się do tego limitu).

Umowa na okres próbny – zalety

Umowa na okres próbny to przyjazne rozwiązanie zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Ze względu na krótki okres wypowiedzenia, obie strony nie muszą być długo związane umową, jeśli już na początku przekonają się, że dalsza współpraca jest niemożliwa.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość