Blog ifirma.pl

Umowa na okres próbny przy ponownym zatrudnieniu pracownika

|
|
3 minut czytania
Przedsiębiorca ma prawo zatrudnić tego samego pracownika na umowę próbną po raz kolejny w wyjątkowych sytuacjach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, o jakie sytuacje chodzi.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zdarza się, że pracodawca chce podpisać kolejnę umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. Przepisy dopuszczają taką możliwość, ale tylko w określonych przypadkach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakich.

Umowa na okres próbny – co mówi Kodeks Pracy

Umowa na okres próbny (który nie przekracza 3 miesięcy), zawierana jest, aby sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy (art. 25 § 2 Kodeksu Pracy – dalej k.p.).

Zatem ma ona na celu weryfikację umiejętności i przydatności pracownika na danym stanowisku. Umowa ulega rozwiązaniu po upływie wskazanego terminu, ale może też być rozwiązana z okresem wypowiedzenia przez jedną ze stron lub za porozumieniem stron.

Umowa na okres próbny a ponowne zatrudnienie pracownika

Kodeks pozwala na zawarcie kolejnej umowy na okres próbny, ale tylko w dwóch sytuacjach (art. 25 § 3 k.p.). Kiedy:

 • pracownik ma zostać zatrudniony na inne stanowisko (w celu wykonywania innego rodzaju pracy),
 • upłynęło co najmniej 3 lata od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy.

Przykład 1

Pani Kamila została zatrudniona na okres próbny na stanowisko sprzedawczyni. W trakcie trwania tego okresu wykazała kompetencje, które wstępnie kwalifikują ją na pracownika biurowego zajmującego się rozliczeniami. I pracodawca, i pani Kamila są zainteresowani zmianą stanowiska, ale wolą poprzedzić to okresem próbnym. W takiej sytuacji pracodawca pani Kamili może podpisać z nią kolejną umowę próbną na nowym stanowisku. Może poczekać do wygaśnięcia dotychczasowej lub wypowiedzieć ją i od razu podpisać drugą umowę na okres próbny.

Przykład 2

Pan Filip był zatrudniony od stycznia do marca 2022 r. jako mechanik samochodowy. Następnie pracodawca podpisał z nim umowę na czas określony, którą pan Filip wypowiedział po kilku dniach ze względu na zmianę sytuacji życiowej. W październiku 2022 r. wyraził chęć powrotu do pracy jako mechanik. Były pracodawca jest zainteresowany ponownym zatrudnieniem pana Filipa, lecz chciałby zawrzeć z nim kolejną umowę na okres próbny. W tym przypadku jest to niemożliwe, ponieważ jest to tego samego rodzaju praca, a także nie upłynął okres 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę.

Umowa na okres próbny a limit 33 miesięcy

Umowa na okres próbny nie może być zawarta na okres przekraczający 3 miesiące (art. 25. § 2 k.p.). Jednocześnie, zgodnie z art. 251 § 1 łączny okres zatrudnienia na czas określony nie może przekraczać 33 miesięcy, a liczba umów nie może być większa niż trzy. Do limitu nie wlicza się umowy na okres próbny.

Przykład 3

Pracodawca zatrudnił panią Martę na okres próbny trwający 3 miesiące od października 2021 do końca grudnia 2021 r. Po tym zawarł z nią trzy umowy na czas określony trwające po 3 miesiące każda. Zgodnie z przepisami – czwarta umowa powinna być zawarta na czas nieokreślony, mimo że z limitu czasowego obowiązywania umów zostało wykorzystane tylko 9 miesięcy (3 umowy na czas określony obowiązujące po 3 miesiące, umowy próbnej nie wlicza się do tego limitu).

Umowa na okres próbny – zalety

Umowa na okres próbny to przyjazne rozwiązanie zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Ze względu na krótki okres wypowiedzenia, obie strony nie muszą być długo związane umową, jeśli już na początku przekonają się, że dalsza współpraca jest niemożliwa.

Autor ifirma.pl

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie