Umowa o dzieło i zlecenie a działalność gospodarcza – kiedy faktura a kiedy rachunek do umowy?

rachunek czy faktura

Prowadzisz działalność gospodarczą i wykonujesz umowę cywilnoprawną? Sprawdź jaki dokument do umowy powinieneś wystawiać.

Prowadzenie działalności gospodarczej nie ogranicza przedsiębiorcy tylko do wykonywania pracy w swojej firmie. Właściciele własnego biznesu mają nieograniczone możliwości do podejmowania różnego rodzaju aktywności zawodowych w zależności od posiadanych predyspozycji, a przede wszystkim chęci. Przedsiębiorca może być właścicielem firmy, pracownikiem w korporacji i zatrudniać się na umowy zlecenie lub o dzieło. Skupimy się na dwóch ostatnich i odpowiemy na pytanie: rachunek czy faktura – który dokument powinien pracujący w ten sposób przedsiębiorca?

Umowa zlecenie a umowa o dzieło

Te dwie formy umów cywilnoprawnych są najbardziej powszechne w obszarze zatrudniania pracowników. Problematyka zawierania umów cywilnoprawnych jest dość obszerna i często wzbudza kontrowersje. Zdarza się, że ZUS kwestionuje formę zawarcia umowy zlecenia, która w jego ocenie nosi znamiona umowy o pracę, dlatego tak ważne jest właściwe sformułowanie treści umowy, aby nie budziły wątpliwości. Nie powinny znaleźć się w umowie cywilnoprawnej treści typu:

 • stałe godziny pracy,
 • ustalenie podległości służbowej,
 • obowiązkowe świadczenie pracy tylko przez zleceniobiorcę.

Umowa zlecenie jest to umowa, na mocy której przyjmujący zlecenie – zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonywania określonych czynności dla dającego zlecenie – zleceniodawcy. Zleceniobiorca, decydując się na pracę na zlecenie powinien wykonywać czynności z należytą starannością. Ważne jest podejmowanie działania, a nie efekt końcowy, a więc zupełnie inaczej niż przy umowie o dzieło.

Umowa o dzieło jest to umowa, na mocy której zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, które musi być z góry określone. W tym przypadku liczy się wynik końcowy osiągnięty przez podejmowane działania.

Więcej informacji na temat różnic pomiędzy umową zlecenie a umową o dzieło można znaleźć w naszym wpisie: Różnice między umową zlecenie a umową o dzieło.

 

Kiedy przedsiębiorca wystawia rachunek do umowy?

Ważne jest również, aby wpis do CEIDG nie zawierał kodu PKD, który obejmowałby czynności wykonywane w ramach umów cywilnoprawnych.

Nie uznaje się za działalność gospodarczą działań, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:

 1. Odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat podejmowanych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności – zleceniodawca.
 2. Czynności są wykonywane z inicjatywy zleceniodawcy.
 3. Osoba wykonująca te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W takich okolicznościach można uznać, że umowa cywilnoprawna jest zawarta poza prowadzoną działalnością.

W przypadku umowy zlecenia kwestia oskładkowania wymaga indywidualnej analizy pod kątem wystąpienia zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych.

W każdym przypadku dobrowolna jest składka chorobowa a obowiązkowa składka zdrowotna.

W przypadku umowy o dzieło nie ma obowiązku opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej.

 

Kiedy przedsiębiorca wystawia fakturę do umowy?

W takiej sytuacji należy również zwrócić uwagę na zgłoszone do CEIDG kody PKD, które informują, jaki jest rodzaj prowadzonej działalności. Często w praktyce przedsiębiorcy zgłaszają do CEIDG bardzo dużą ilość kodów, dlatego na etapie omawiania szczegółów dotyczących umowy zlecenia czy umowy o dzieło należałoby zweryfikować, czy wśród nich nie znajduje się profil działalności tożsamy z charakterem umowy. Nawet jeżeli przedsiębiorca nie wykonuje pewnych czynności a zadeklarował w zgłoszeniu do CEIDG, że mogą być przedmiotem jego działalności, wówczas powinien wystawić fakturę.

Zawierając umowę zlecenie bądź umowę o dzieło w ramach działalności gospodarczej nie ma problemu ze składkami ZUS i podatkiem, ponieważ przychód z umów cywilnoprawnych na podstawie faktury jest sumowany z innymi przychodami w działalności. Przedsiębiorca w takiej sytuacji podlega pod ubezpieczenia społeczne tylko z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeżeli przedsiębiorca jest płatnikiem VAT i wykonuje umowę zlecenie/umowę o dzieło poza działalnością gospodarczą, żeby w świetle ustawy nie został uznany za podatnika VAT, zawarta umowa musi spełniać warunki z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, a mianowicie:

 • zleceniodawcę i zleceniobiorcę musi łączyć stosunek prawny co do wykonywanych czynności i wynagrodzenia,
 • zleceniodawca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za wykonywane czynności wynikające z umowy.

Dopiero spełnienie tych warunków pozwala uznać, że nie jest to umowa wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Przeczytaj również: KPiR – bez ewidencji wyposażenia i kart przychodów pracowników

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Faktura do umowy o dzieło - kiedy jest konieczna?

  Jeśli przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera umowę cywilnoprawną, a przedmiot umowy jest taki sam jak prowadzonej działalności, wtedy odpowiedź na pytanie: rachunek czy faktura jest prosty – ma obowiązek wystawienia faktury.

 2. 🔸Umowa zlecenie - czy wymagana jest faktura?

  Zawierając umowę zlecenie bądź umowę o dzieło w ramach działalności gospodarczej nie ma problemu ze składkami ZUS i podatkiem, ponieważ przychód z umów cywilnoprawnych na podstawie faktury jest sumowany z innymi przychodami w działalności.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Kuba

  Dzięki za artykuł. W przeciwieństwie do większości stron jest jasna interpretacja, a nie same odwołania do ustaw.

  Mam uwagę do sekcji: „Kiedy przedsiębiorca wystawia rachunek do umowy?”

  napisane tak:
  „Nie uznaje się za działalność gospodarczą działań, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki: (tu podane 3 warunki)”

  ale wyżej jest jeszcze jeden warunek, który brzmi
  „charakter wykonywanych czynności w ramach działalności jest inny niż ten w umowie
  cywilnoprawnej”

  Czyli razem są chyba 4 warunki? Czy wszystkie muszą być spełnione łącznie? Nie wynika to moim zdaniem z treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość