Umowa o pomocy przy zbiorach – nowa forma rozliczeń

Umowa o pomocy przy zbiorach

W maju 2018 roku pojawił się nowy rodzaj umowy z pracownikiem – umowa o pomocy przy zbiorach. Dowiedz się, kto i kiedy może się na nią zdecydować oraz jakie obowiązki rodzi po stronie przedsiębiorcy!

By uniknąć stosowania w rolnictwie nieoskładkowanych umów cywilnoprawnych (umowy o dzieło oraz zlecenia), ustawodawca postanowił wprowadzić nową formę rozliczeń z pracownikiem – umowę o pomocy przy zbiorach. Czym się charakteryzuje taki rodzaj umowy? Kto i w jakiej sytuacji może ją zawrzeć?

Umowa o pomocy przy zbiorach – dla kogo?

Umowa o pomocy przy zbiorach może być zawarta pomiędzy rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne a osobą świadczącą pomoc przy zbiorach – tzw. pomocnikiem rolnika. Co ważne, osoba taka musi być pełnoletnia i dodatkowo musi być obywatelem polskim, obywatelem UE lub osobą posiadającą dokument uprawniający do podjęcia pracy w Polsce.

Umowa o pomocy przy zbiorach – do jakich prac?

Do pomocy przy zbiorach zalicza się:

  • zbieranie owoców, warzyw, chmielu, tytoniu, ziół i roślin zielarskich,
  • usuwanie zbędnych części roślin,
  • klasyfikowanie lub sortowanie ww. produktów rolnych lub wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie ich do transportu, przechowywania lub też sprzedaży,
  • wykonywanie innych prac związanych z pielęgnowaniem oraz poprawą jakości plonów.

Umowa o pomocy przy zbiorach – ograniczenie czasowe

Istnieje ograniczenie czasowe w zawieraniu umów o pomocy przy zbiorach. Łączny czas świadczenia takiej pracy przez jednego pomocnika rolnika nie może przekroczyć 180 dni w roku kalendarzowym (dotyczy to wszystkich umów, nawet zawieranych z różnymi rolnikami).

Co powinna zawierać?

Umowa o pomocy przy zbiorach powinna zawierać następujące elementy:

  • zakres czynności wykonywanych na jej podstawie,
  • dzień rozpoczęcia pracy, jeśli jest inny niż dzień podpisania umowy,
  • czas trwania umowy,
  • wysokość wynagrodzenia (ważne – w przypadku tej umowy nie obowiązuje minimalna stawka godzinowa).

Jakie obowiązki ma rolnik?

Umowa o pomocy przy zbiorach jest oskładkowana. Oznacza to, że w związku z jej zawarciem rolnik jest zobowiązany opłacić za swojego pomocnika składkę zdrowotną oraz składkę na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie (pozostałych składek – emerytalnej, rentowej oraz na FP i FGŚP nie opłaca się). Odpowiedniego zgłoszenia w KRUS należy dokonać w ciągu 7 dni od rozpoczęcia przez pomocnika pracy w gospodarstwie.

▲ wróć na początek

Rolnik powinien pamiętać o wyliczeniu i odprowadzeniu do US zaliczki na podatek dochodowy za swoich pomocników. Co więcej, na koniec roku będzie on zobowiązany do sporządzenia informacji o wysokości przychodów z tego tytułu na formularzu PIT-8C i przesłania jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu w terminie do końca lutego następnego roku.

Więcej na temat zatrudniania pracowników przeczytasz tutaj!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość