Umowa o pomocy przy zbiorach – nowa forma rozliczeń

By uniknąć stosowania w rolnictwie nieoskładkowanych umów cywilnoprawnych (umowy o dzieło oraz zlecenia), ustawodawca postanowił wprowadzić nową formę rozliczeń z pracownikiem – umowę o pomocy przy zbiorach. Czym się charakteryzuje taki rodzaj umowy? Kto i w jakiej sytuacji może ją zawrzeć?

Umowa o pomocy przy zbiorach – dla kogo?

Umowa o pomocy przy zbiorach może być zawarta pomiędzy rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne a osobą świadczącą pomoc przy zbiorach – tzw. pomocnikiem rolnika. Co ważne, osoba taka musi być pełnoletnia i dodatkowo musi być obywatelem polskim, obywatelem UE lub osobą posiadającą dokument uprawniający do podjęcia pracy w Polsce.

Umowa o pomocy przy zbiorach – do jakich prac?

Do pomocy przy zbiorach zalicza się:

  • zbieranie owoców, warzyw, chmielu, tytoniu, ziół i roślin zielarskich,
  • usuwanie zbędnych części roślin,
  • klasyfikowanie lub sortowanie ww. produktów rolnych lub wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie ich do transportu, przechowywania lub też sprzedaży,
  • wykonywanie innych prac związanych z pielęgnowaniem oraz poprawą jakości plonów.

Umowa o pomocy przy zbiorach – ograniczenie czasowe

Istnieje ograniczenie czasowe w zawieraniu umów o pomocy przy zbiorach. Łączny czas świadczenia takiej pracy przez jednego pomocnika rolnika nie może przekroczyć 180 dni w roku kalendarzowym (dotyczy to wszystkich umów, nawet zawieranych z różnymi rolnikami).

Co powinna zawierać?

Umowa o pomocy przy zbiorach powinna zawierać następujące elementy:

  • zakres czynności wykonywanych na jej podstawie,
  • dzień rozpoczęcia pracy, jeśli jest inny niż dzień podpisania umowy,
  • czas trwania umowy,
  • wysokość wynagrodzenia (ważne – w przypadku tej umowy nie obowiązuje minimalna stawka godzinowa).

Jakie obowiązki ma rolnik?

Umowa o pomocy przy zbiorach jest oskładkowana. Oznacza to, że w związku z jej zawarciem rolnik jest zobowiązany opłacić za swojego pomocnika składkę zdrowotną oraz składkę na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie (pozostałych składek – emerytalnej, rentowej oraz na FP i FGŚP nie opłaca się). Odpowiedniego zgłoszenia w KRUS należy dokonać w ciągu 7 dni od rozpoczęcia przez pomocnika pracy w gospodarstwie.

▲ wróć na początek

Rolnik powinien pamiętać o wyliczeniu i odprowadzeniu do US zaliczki na podatek dochodowy za swoich pomocników. Co więcej, na koniec roku będzie on zobowiązany do sporządzenia informacji o wysokości przychodów z tego tytułu na formularzu PIT-8C i przesłania jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu w terminie do końca lutego następnego roku.

Więcej na temat zatrudniania pracowników przeczytasz tutaj!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań