Blog ifirma.pl

Umowa o pracę a prawa autorskie 50% KUP – kiedy możemy stosować?

|
|
3 minut czytania
Jesteś zatrudniony na umowę o pracę w ramach, której jesteś twórcą praw autorskich? Poznaj w jaki sposób powinny być rozliczane 50% koszty uzyskania przychodów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W ramach nawiązanej umowy o pracę zatrudnieni często wykonują zadania, które znajdują się w katalogu praw autorskich. Pracodawcy nie zawsze mogą stać się od razu właścicielami takich praw, ale często nie zdają sobie z tego sprawy. W każdym przypadku użycie odpowiednich zapisów w umowie o pracę uchroni nas w przyszłości przed problemami z przywłaszczeniem praw.

Autorskie prawa majątkowe

Twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzanie nim na wszystkich polach eksploatacji oraz wynagrodzenie za korzystanie z niego. Taki zapis znajduje się w ustawie o prawach autorskich i prawach pokrewnych.

Prawa majątkowe są zbywalne, mogą przejść na inne osoby poprzez dziedziczenie lub na podstawie umowy. Są ograniczone w czasie, wygasają po upływie siedemdziesięciu lat. Bez zgody twórcy można korzystać z utworu, który jest już rozpowszechniony, ale jedynie do użytku osobistego.

Umowa o pracę a przeniesienie praw autorskich na pracodawcę

Pracodawcom bardzo często wydaje się, że zawarcie umowy o pracę daje im możliwość rozporządzania prawem autorskim jak właściciel z automatu.

Dlatego tak istotne jest właściwe sformułowanie zawieranej umowy o pracę.

▲ wróć na początek

50% koszty uzyskania przychodów przy umowie o pracę

Stosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów jest przywilejem, który daje określone korzyści finansowe. Dlatego tak ważne jest właściwe udokumentowanie prawidłowości ich pobrania. Pracownik etatowy, który wytwarza prawa autorskie ma prawo skorzystać w tej części z 50% kosztów. Bardzo istotne jest ewidencjonowanie czasu pracy przeznaczonego na działalność wytwórczą. Wówczas powinna być również właściwie przyporządkowana część wynagrodzenia wypłacana w związku z wytworzeniem prawa majątkowego. Ta część wynagrodzenia pomniejszana jest o składki na ubezpieczenie społeczne na zasadach ogólnych i dopiero od różnicy liczone są 50% koszty. Stosowana jest również praktyka procentowego określania w umowie o pracę jaka część wynagrodzenia dotyczy praw autorskich.

Limity i wykluczenia dla 50% kosztów

Dotyczy wszystkich przychodów, a więc w sytuacji gdy twórca jest zatrudniony u różnych pracodawców musi monitorować, żeby nie przekroczyć wspomnianej kwoty. Zarówno pracownik jak i pracodawca musi pamiętać, że do limitu podwyższonych kosztów wlicza się wszystkie rodzaje umów: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło.

Płatnik powinien otrzymać pisemne oświadczenie o rezygnacji ze stosowania 50% kosztów (art. 41 ust. 11 ustawy o PIT). Oświadczenie składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego.

Sprawdź jak zawierać umowy cywilnoprawne na prawa autorskie.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie