Umowa o pracę a prawa autorskie 50% KUP – kiedy możemy stosować?

umowa o pracę z prawami autorskimi

Jesteś zatrudniony na umowę o pracę w ramach, której jesteś twórcą praw autorskich? Poznaj w jaki sposób powinny być rozliczane 50% koszty uzyskania przychodów.

W ramach nawiązanej umowy o pracę zatrudnieni często wykonują zadania, które znajdują się w katalogu praw autorskich. Pracodawcy nie zawsze mogą stać się od razu właścicielami takich praw, ale często nie zdają sobie z tego sprawy. W każdym przypadku użycie odpowiednich zapisów w umowie o pracę uchroni nas w przyszłości przed problemami z przywłaszczeniem praw.

Autorskie prawa majątkowe

Twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzanie nim na wszystkich polach eksploatacji oraz wynagrodzenie za korzystanie z niego. Taki zapis znajduje się w ustawie o prawach autorskich i prawach pokrewnych.

Prawa majątkowe są zbywalne, mogą przejść na inne osoby poprzez dziedziczenie lub na podstawie umowy. Są ograniczone w czasie, wygasają po upływie siedemdziesięciu lat. Bez zgody twórcy można korzystać z utworu, który jest już rozpowszechniony, ale jedynie do użytku osobistego.

Umowa o pracę a przeniesienie praw autorskich na pracodawcę

Pracodawcom bardzo często wydaje się, że zawarcie umowy o pracę daje im możliwość rozporządzania prawem autorskim jak właściciel z automatu.

Dlatego tak istotne jest właściwe sformułowanie zawieranej umowy o pracę.

▲ wróć na początek

50% koszty uzyskania przychodów przy umowie o pracę

Stosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów jest przywilejem, który daje określone korzyści finansowe. Dlatego tak ważne jest właściwe udokumentowanie prawidłowości ich pobrania. Pracownik etatowy, który wytwarza prawa autorskie ma prawo skorzystać w tej części z 50% kosztów. Bardzo istotne jest ewidencjonowanie czasu pracy przeznaczonego na działalność wytwórczą. Wówczas powinna być również właściwie przyporządkowana część wynagrodzenia wypłacana w związku z wytworzeniem prawa majątkowego. Ta część wynagrodzenia pomniejszana jest o składki na ubezpieczenie społeczne na zasadach ogólnych i dopiero od różnicy liczone są 50% koszty. Stosowana jest również praktyka procentowego określania w umowie o pracę jaka część wynagrodzenia dotyczy praw autorskich.

Limity i wykluczenia dla 50% kosztów

Dotyczy wszystkich przychodów, a więc w sytuacji gdy twórca jest zatrudniony u różnych pracodawców musi monitorować, żeby nie przekroczyć wspomnianej kwoty. Zarówno pracownik jak i pracodawca musi pamiętać, że do limitu podwyższonych kosztów wlicza się wszystkie rodzaje umów: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło.

Płatnik powinien otrzymać pisemne oświadczenie o rezygnacji ze stosowania 50% kosztów (art. 41 ust. 11 ustawy o PIT). Oświadczenie składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego.

Sprawdź jak zawierać umowy cywilnoprawne na prawa autorskie.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość