Blog ifirma.pl

Umowa zlecenia a prowadzenie działalności nierejestrowanej

|
|
3 minut czytania
Prowadzisz działalność nierejestrowaną i chcesz się zatrudnić na umowę zlecenie? Sprawdź, czy możesz tak zrobić.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od kilku lat można prowadzić działalność gospodarczą w ograniczonym zakresie, bez konieczności rejestracji w CEIDG. Mowa jest oczywiście o popularnej działalności nierejestrowanej, na co zezwalają przepisy od 2018 roku. W dzisiejszej publikacji będziemy szukali odpowiedzi na następujące pytanie, czy prowadząc działalność nierejestrowaną można również zatrudnić się na umowę zlecenie?

Działalność nierejestrowana – co warto wiedzieć?

Działalność gospodarcza zdefiniowana w przepisach podatkowych została określona, jako działalność zarobkowa, wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, prowadzona we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły. Takie same atrybuty można przypisać również działalność nierejestrowanej, która jest jednak ograniczona kwotowo.

 
Limity przychodów w działalności nierejestrowanej w 2023 i 2024 roku
Od 01.01.-30.06.2023 r.
Od 01.07.-31.12.2023 r.
Od 01.01.-30.06.2024 r.
Od 01.07.-31.12.2024 r.
1.745 zł
(3.490 zł x 50%)
2.700 zł
(3.600 zł x 75%)
3.181,50 zł
(4.242 zł x 75%)
3.225 zł
(4.300 zł x 75%)
 

Prawo do rozliczania przychodów w takich limitach, bez rejestracji w CEIDG przysługuje osobom, które nie prowadziły działalności gospodarczej w okresie ostatnich 60 miesięcy, chyba że przez cały ten okres działalność była zawieszona.

Jeżeli zdecydujemy się na rozliczanie działalności nierejestrowanej warto zapoznać się z informacjami na ten temat, ponieważ nie zawsze i nie każda działalność może być w ten sposób rozliczana. Trzeba również wiedzieć jeszcze m.in.:

Najwięcej kontrowersji w związku z prowadzeniem działalności nierejestrowanej powstało wokół rozliczania ZUS w niektórych okolicznościach. Otóż przeważnie dotyczy to świadczenia usług, które najczęściej jest wykonywane w ramach zawartej umowy zlecenie. W takich przypadkach co do zasady przychody osiągane z tytułu umowy zlecenie powinny być oskładkowane na zasadach ogólnych. Zleceniodawca powinien naliczyć, pobrać i odprowadzić składki ZUS.

Umowa zlecenie a prowadzenie działalności nierejestrowanej

Osoby zainteresowane często zadają sobie pytanie co w sytuacji, gdy mamy podpisaną umowę zlecenie a jeszcze dodatkowo chcemy prowadzić działalność nierejestrowaną, czy taka konstrukcja jest dopuszczalna? Odpowiedzi na takie pytania nie znajdziemy w przepisach podatkowych, dlatego musimy posiłkować się podejściem organów podatkowych do tej kwestii. W jednej z interpretacji nr 0112-KDIL2-1.4011.707.2021.1.KF z dnia 28.10.2022 r. przedstawiono następującą sytuację. Wnioskodawczyni jest tłumaczem przysięgłym i absolwentką studiów prawniczych. Ma podpisane umowy zlecenie z kancelariami prawnymi w zakresie doradztwa podatkowego, ale jednocześnie wykonuje tłumaczenia na żądanie sądu, prokuratora, policji oraz organów administracji publicznej, jako podmiot nieposiadający zarejestrowanej działalności gospodarczej. W związku z tym zostało zadane pytanie, czy istnieje możliwość świadczenia usług na podstawie umowy-zlecenia dla jednego podmiotu, przy jednoczesnym świadczeniu usług w ramach działalności nierejestrowanej? Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że taka konstrukcja jest prawnie dopuszczalna, ponieważ osiągane przychody są kwalifikowane do różnych źródeł:

  umowa zlecenie – do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 ustawy o PIT),
 • tłumaczenia – do przychodów z innych źródeł (art. 20 ustawy o PIT).

W uzasadnieniu Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podkreślił, że:

Nie ma przeszkód, aby w tym samym roku uzyskiwać zarówno dochody z działalności wykonywanej osobiście, jak i przychody z działalności nierejestrowanej, które muszą być wykazane w zeznaniu rocznym PIT-36.

W ocenie Dyrektora KIS W sytuacji, gdy osoba fizyczna uzyskuje w danym roku przychody z kilku źródeł, kluczowe będzie, czy przychód należny nie przekroczył w poszczególnych miesiącach limitu dla działalności nierejestrowanej obliczanej od kwoty minimalnego wynagrodzenia. W tym celu należy wziąć pod uwagę wyłącznie łączne przychody należne uzyskane z działalności nierejestrowanej w danym miesiącu. Na tym przykładzie widać, że jak najbardziej możliwe jest prowadzenie działalności nierejestrowanej i być zatrudnionym na umowę zlecenie. Kluczowe będzie właściwe zakwalifikowanie uzyskiwanych dochodów do odpowiedniego źródła przychodów, co nie zawsze może być takie oczywiste.

Podsumowanie

Prowadzenie działalności nierejestrowanej i osiąganie innych przychodów może niekiedy rodzić pytania, co do prawidłowego rozliczenia na gruncie podatku dochodowego. Szczególnie w sytuacjach, w których dana osoba osiąga przychody z różnych źródeł. Punktem wyjścia w ustaleniach powinna być właściwa kwalifikacja poszczególnych przychodów. Jak to również zostało podkreślone w przywołanej interpretacji podatkowej, w danym roku podatkowym można uzyskiwać przychody z kilku źródeł, a dochody uzyskiwane z tych źródeł mogą podlegać lub podlegają odmiennym zasadom opodatkowania. Nie ma więc przeszkód, z punktu widzenia obowiązujących przepisów, żeby prowadzić działalność nierejestrowaną i jednocześnie być zatrudnionym na umowę zlecenie, pod warunkiem, że dokonamy właściwej analizy konkretnej sytuacji.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie