Uproszczone zaliczki PIT – kto nie może ich wybrać?

uproszczone zaliczki na pit

Zastanawiasz się czy nie zmienić formy opodatkowania dochodów? Zapoznaj się z zasadami jednej z nich.

Zasada działania podatku dochodowego opiera się na obliczaniu i opłacania zaliczek na podatek w trakcie roku podatkowego. Znane jest kilka form i metod obliczania miesięcznych, a w działalności gospodarczej również kwartalnych wpłat zaliczek do urzędu skarbowego. Obliczanie zaliczek w trakcie roku podatkowego należy do decyzji przedsiębiorcy. Ale czy w każdym przypadku?

Zaliczki uproszczone – mechanizm działania

Z dokonywania wpłat zaliczek w procedurze uproszczonej mogą skorzystać jedynie przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie dochodów na zasadach ogólnych. A więc dotyczy osób, które płacą podatki według skali podatkowej lub według 19% podatku liniowego. Sposób wyliczenia uproszczonej zaliczki nie należy do zbyt skomplikowanych. Mianowicie do wyliczenia przyjmujemy dochód wykazany w zeznaniu rocznym z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 44 ust. 6b; 6c ustawy o PIT):

  1. W roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy lub
  2. W roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata – jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zaliczka uproszczona będzie stanowiła 1/12 kwoty dochodu, o którym mowa jest powyżej. Dochód nie może być pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne. Uproszczoną formę wpłacania zaliczek należy stosować przez cały rok podatkowy, a w zeznaniu rocznym musi być podana informacja o stosowaniu tej metody. Zaliczki w formie uproszczonej wpłaca się niezależnie od tego czy w danym roku podatkowym osiągamy dochody, czy ponosimy stratę w prowadzonej działalności gospodarczej.

Zaliczki uproszczone – kto nie skorzysta

Przepisy podatkowe są tak skonstruowane, że nie zawsze każdy przedsiębiorca będzie mógł z nich skorzystać. Taka sytuacja ma miejsce również w tym przypadku. Mianowicie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej nie mogą skorzystać z tej formy wpłacania zaliczek. Nie osiągnęli bowiem kwoty dochodu z tytułu działalności gospodarczej za okresy, o których jest mowa w przepisach.

Drugim takim oczywistym przypadkiem jest brak dochodu w roku poprzedzającym dany rok podatkowy lub poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.

Trzecia sytuacja dotyczy przedsiębiorców, którzy wybrali do rozliczania działalności gospodarczej zryczałtowany podatek dochodowy, oni również nie skorzystają z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

Przykład

Jeżeli przedsiębiorca chciałby skorzystać z uproszczonej formy wpłacania zaliczek w 2020 roku, a w zeznaniu podatkowym za 2018 i 2017 rok wykazał stratę podatkową nie będzie miał możliwości wpłacania zaliczek uproszczonych. Są to bowiem lata podatkowe, na podstawie których oblicza się zaliczkę uproszczoną.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość