Uproszczone zaliczki PIT – kto nie może ich wybrać?

uproszczone zaliczki na pit

Zastanawiasz się czy nie zmienić formy opodatkowania dochodów? Zapoznaj się z zasadami jednej z nich.

Zasada działania podatku dochodowego opiera się na obliczaniu i opłacania zaliczek na podatek w trakcie roku podatkowego. Znane jest kilka form i metod obliczania miesięcznych, a w działalności gospodarczej również kwartalnych wpłat zaliczek do urzędu skarbowego. Obliczanie zaliczek w trakcie roku podatkowego należy do decyzji przedsiębiorcy. Ale czy w każdym przypadku?

Zaliczki uproszczone – mechanizm działania

Z dokonywania wpłat zaliczek w procedurze uproszczonej mogą skorzystać jedynie przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie dochodów na zasadach ogólnych. A więc dotyczy osób, które płacą podatki według skali podatkowej lub według 19% podatku liniowego. Sposób wyliczenia uproszczonej zaliczki nie należy do zbyt skomplikowanych. Mianowicie do wyliczenia przyjmujemy dochód wykazany w zeznaniu rocznym z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 44 ust. 6b; 6c ustawy o PIT):

  1. W roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy lub
  2. W roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata – jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zaliczka uproszczona będzie stanowiła 1/12 kwoty dochodu, o którym mowa jest powyżej. Dochód nie może być pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne. Uproszczoną formę wpłacania zaliczek należy stosować przez cały rok podatkowy, a w zeznaniu rocznym musi być podana informacja o stosowaniu tej metody. Zaliczki w formie uproszczonej wpłaca się niezależnie od tego czy w danym roku podatkowym osiągamy dochody, czy ponosimy stratę w prowadzonej działalności gospodarczej.

Zaliczki uproszczone – kto nie skorzysta

Przepisy podatkowe są tak skonstruowane, że nie zawsze każdy przedsiębiorca będzie mógł z nich skorzystać. Taka sytuacja ma miejsce również w tym przypadku. Mianowicie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej nie mogą skorzystać z tej formy wpłacania zaliczek. Nie osiągnęli bowiem kwoty dochodu z tytułu działalności gospodarczej za okresy, o których jest mowa w przepisach.

Drugim takim oczywistym przypadkiem jest brak dochodu w roku poprzedzającym dany rok podatkowy lub poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.

Trzecia sytuacja dotyczy przedsiębiorców, którzy wybrali do rozliczania działalności gospodarczej zryczałtowany podatek dochodowy, oni również nie skorzystają z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

Przykład

Jeżeli przedsiębiorca chciałby skorzystać z uproszczonej formy wpłacania zaliczek w 2020 roku, a w zeznaniu podatkowym za 2018 i 2017 rok wykazał stratę podatkową nie będzie miał możliwości wpłacania zaliczek uproszczonych. Są to bowiem lata podatkowe, na podstawie których oblicza się zaliczkę uproszczoną.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość