Blog ifirma.pl

Urząd skarbowy online – jakie sprawy można załatwić przez e-Urząd Skarbowy?

|
Zastanawiasz się, jakie sprawy można załatwiać przez e-urząd skarbowy? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka informacji na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ministerstwo Finansów udostępniło kolejną funkcjonalność dla szeroko rozumianych podatników, a więc nie tylko tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Po wprowadzeniu usługi e-Urząd Skarbowy osoby, które zdecydują się na korzystanie z niej mogą odbierać korespondencję z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na swoim koncie. W dzisiejszej publikacji napiszemy, jakie sprawy można załatwić przez urząd skarbowy online.

W jaki sposób można zacząć korzystać z e-Urzędu Skarbowego?

Na stronach rządowych dostępnych jest sporo informacji na temat możliwości korzystania z e-urzędu skarbowego. Przede wszystkim należy się zalogować do usługi, a jest to możliwe z wykorzystaniem:

 1. Profilu zaufanego, e-dowodu i bankowości elektronicznej.
 2. Aplikacji m-Obywatel.
 3. Podania danych autoryzujących – NIP lub PESEL i kwoty przychodu.

Wszystkie linki do logowania znajdują się w jednym miejscu na stronie podatki.gov.pl. E-Urząd Skarbowy zastąpił dotychczasową funkcjonalność Twój e-PIT. W nowej formule podatnicy mają możliwość załatwienia większej ilości spraw niż poprzednio. Poniżej zaprezentujemy, jakie usługi są dostępne w nowej funkcjonalności.

Rozporządzenie w sprawie e-Urzędu Skarbowego

Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego, w którym wskazał:

 1. Sposób uwierzytelniania konta w e-Urzędzie Skarbowym.
 2. Zakres korzystania i uprawnienia Użytkownika.
 3. Rodzaje spraw załatwianych przez e-Urząd Skarbowy.

Z usługi e-Urząd Skarbowy mogą korzystać jedynie osoby fizyczne. Logują się one na swoim koncie dokonując uwierzytelniania według jednej wybranej przez siebie metody. To oznacza, że wspólnik spółki cywilnej nie załatwi online przez e-Urząd Skarbowy spraw spółki, ale jeżeli dodatkowo prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, to może skorzystać z usługi. Poniżej opiszemy, jakie sprawy mogą być załatwiane przez e-Urząd Skarbowy po zalogowaniu.

Jakie sprawy można załatwić przez urząd skarbowy online?

Aplikacja e-Urząd Skarbowy zastąpiła dotychczasową usługę Twój e-PIT. Użytkownik może po zalogowaniu załatwić następujące sprawy:

Rodzaje dokumentów składanych przez e-Urząd Skarbowy
Opis
Czynny żal
Możliwość złożenia zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego zarówno przez osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców
Pismo ogólne
Umożliwia wysłanie dowolnego pisma przez osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców
Wniosek o stwierdzenie nadpłaty
Przez e-Urząd Skarbowy jest możliwość złożenia wniosku o zwrot nadpłaconego podatku. Wniosek mogą złożyć osoby fizyczne i pełnomocnicy
Wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań
Można złożyć dyspozycję w sprawie zaliczenia nadpłaty lub zwrotu zgodnie z naszą dyspozycją przez osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców
Wyjaśnienie przeznaczenia wpłaty
Możliwość wyjaśnienia wpłaty, która znalazła się na kwotach do wyjaśnienia, bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie. Sprawy mogą być załatwiane zarówno przez osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców
Zawiadomienie ZAW-NR
Przedsiębiorca może złożyć zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego, że dokonał zapłaty na rachunek bankowy, który nie występuje na białej liście podatników
Pełnomocnictwo UPL-1
Przedsiębiorca może ustanowić pełnomocnika do podpisywania elektronicznych deklaracji podatkowych – nowa usługa od 1 września 2022 roku

Poniżej prezentujemy, jakie rodzaje usług mogą być załatwiane przez e-Urząd Skarbowy:

Rodzaje usług załatwianych przez e-Urząd Skarbowy
Opis
Przeglądanie, aktualizowanie, składanie lub odrzucanie zeznań rocznych
Dotyczy to zeznań przygotowanych przez administrację skarbową:
PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-28
W tej usłudze nie mogą być rozliczane zeznania roczne z prowadzonej działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej
Aplikacja e-mikrofirma
-w tej aplikacji można wystawiać faktury krajowe,
-przygotować ewidencje VAT,
-wygenerować JPK_V7 i JPK_FA.
Podręcznik użytkownika i pliki do pobrania do aplikacji e-mikrofima dostępne są na stronie podatki.gov.pl
Sprawdzanie mandatów karnych
Można sprawdzić nałożone mandaty karne, ich wysokość, pozyskać informacje o prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym, można również je uregulować
Dokonywanie płatności online
Można dokonywać płatności podatkowych na mikrorachunki podatkowe. Dostępna będzie historia płatności dokonanych w e-Urzędzie Skarbowym. Dostępna jest usługa płatności przelewem podatkowym, a płatność przelewem zwykłym dotyczy jedynie zapłaty opłaty skarbowej za sprawy załatwiane w urzędzie skarbowym
Zwroty podatków
Można sprawdzić historię zwrotów w podatku PIT i VAT, zarówno przez osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców. Dostępna jest historia zwrotów z ostatnich dwóch lat kalendarzowych

Zaświadczenia przez e-Urząd Skarbowy

Każda osoba, która będzie posiadała swoje konto w usłudze e-Urząd Skarbowy może wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie:

 1. Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach.
 2. Zaświadczenia o dochodach i składkach.
 3. Certyfikatu rezydencji podatkowej.
 4. Zaświadczenia o prowadzonej działalności gospodarczej.
 5. Zaświadczenia o sytuacji innego przedsiębiorcy, które wydaje się za jego zgodą.
 6. Zaświadczenia kierowanego do zagranicznego organu podatkowego dotyczącego podatku dochodowego.

Wszystkie wyżej wymienione zaświadczenia i wnioski mogą być składane, jako załączniki do pisma ogólnego składanego w e-Urzędzie Skarbowym. W przypadku ubiegania się o zaświadczenie pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 17 zł, którą należy uiścić na rachunek bankowy właściwego organu gminy i przesłać również dowód zapłaty lub jego kopię.

Pozostałe funkcje usługi e-Urząd Skarbowy

W nowej funkcjonalności udostępnionej przez Ministerstwo Finansów dostępne będą również informacje na temat udzielonych pełnomocnictw. Wszystkie dane w celu weryfikacji pełnomocnika będą widoczne w usłudze zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. W usłudze e-Urząd Skarbowy widoczne są wszystkie dane Użytkownika: imię, nazwisko, adres, NIP, PESEL, adres e-mail, numer telefonu, numer rachunku bankowego. W przypadku zmiany danych można dokonać ich aktualizacji. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą będą mogły zweryfikować podstawowe informacje o firmie, takie jak: nazwa firmy, REGON, kod PKD przeważającej działalności. Jeżeli przedsiębiorca jest również wspólnikiem spółki, to w sekcji “Twoje spółki” będą dostępne informacje na temat spółki. Każdy może wygenerować swój mikrorachunek podatkowy, który zostanie zapisany, jest to jednorazowa czynność.

Urząd Skarbowy online – podsumowanie

Wprowadzenie usługi e-Urząd Skarbowy jest niewątpliwie kolejnym krokiem w kierunku cyfryzacji usług KAS. Jednak jak widać jest to na razie dość wąski katalog możliwości, jeżeli chodzi o przedsiębiorców. Zgodnie z zapowiedziami mają się pojawiać kolejne funkcjonalności, co będziemy monitorować. Przedsiębiorcy mieli obiecane udostępnianie wstępnie przygotowanych zeznań rocznych z działalności gospodarczej, jednak na razie nie mówi się o tym pomyśle. E-Urząd Skarbowy jest praktycznym i ogólnie dostępnym narzędziem informatycznym. Korzystanie z jego usługi jest oczywiście dobrowolne i bezpłatne.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie