Blog ifirma.pl

Usługa noclegowa z UE a koszt firmy

|
|
2 minut czytania
Jako przedsiębiorca odbywasz często podróże służbowe? Sprawdź, w jaki sposób powinno wyglądać rozliczanie kosztów noclegu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy z uwagi na swoje obowiązki zawodowe często podróżują. Delegacje odbywają się nie tylko na terenie Polski, ale również wyjazdy zagraniczne nie należą do rzadkości. Jak to bywa przy takich okazjach, chcemy ująć w kosztach uzyskania przychodów poniesione wydatki. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu usługi noclegowej, jeżeli poruszamy się w obrębie Unii Europejskiej.

Usługa noclegowa w delegacji przedsiębiorcy

Koszt noclegu może być zaksięgowany do kosztów podatkowych przedsiębiorcy przebywającego w podróży służbowej. Oczywiście, jak każdy inny koszt musi być w sposób prawidłowy udokumentowany, najlepiej fakturą lub rachunkiem. Sprawdźmy jeszcze, na co zwrócić uwagę w przypadku usługi noclegowej świadczonej na terenie UE.

Usługa noclegowa na terenie UE – czy mamy do czynienia z importem usług?

Jeżeli już znajdziemy się poza terenem Polski, to na rozliczenie pewnych kosztów musimy spojrzeć z szerszej perspektywy. W przypadku usługi noclegowej trzeba ustalić, gdzie powstaje obowiązek podatkowy w VAT, ponieważ możemy mieć obowiązek rozpoznania np. importu usług.

Akurat usługi związane z nieruchomościami są opodatkowane w miejscu położenia nieruchomości, a więc w tym przypadku nie musimy się już zastanawiać nad rozliczaniem importu usług. Pozostaje natomiast inny problem, który jest związany z rozliczeniem podatku VAT od takiej usługi.

Usługa noclegowa na terenie UE w kwocie brutto czy netto?

Omawiana problematyka poruszana jest również w kontekście zmiany stanowiska fiskusa co do rozliczania podatku VAT od faktur otrzymanych za zakupy na terenie innego kraju UE.

Jeszcze nie tak dawno organy podatkowe uznawały, że zagraniczny podatek VAT może się znaleźć w kosztach podatkowych. A więc faktura była księgowana w kwocie brutto, zarówno przez czynnego, jak i zwolnionego przedsiębiorcę.

Jednak obecnie to się zmieniło, fiskus stoi na stanowisku, że VAT naliczony na terytorium UE powinien być traktowany w taki sam sposób, jak VAT krajowy. To oznacza, że otrzymane faktury powinny być księgowane w kwotach netto przez czynnego podatnika VAT.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku usług noclegowych zgodnie z polską ustawą o podatku VAT nie mamy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego. W związku z powyższym taka sama zasada będzie obowiązywała również do faktur z UE na usługi noclegowe. Faktura potwierdzająca wykonanie usługi noclegowej, na której znajdzie się zagraniczny VAT może być ujęta w kosztach uzyskania przychodów w kwotach brutto. Pozostaje jeszcze kwestia przeliczenia wydatku według odpowiedniego kursu NBP na złotówki i zaksięgowanie w PKPiR.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie