Przedsiębiorcy z uwagi na swoje obowiązki zawodowe często podróżują. Delegacje odbywają się nie tylko na terenie Polski, ale również wyjazdy zagraniczne nie należą do rzadkości. Jak to bywa przy takich okazjach, chcemy ująć w kosztach uzyskania przychodów poniesione wydatki. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu usługi noclegowej, jeżeli poruszamy się w obrębie Unii Europejskiej.
Usługa noclegowa w delegacji przedsiębiorcy
Koszt noclegu może być zaksięgowany do kosztów podatkowych przedsiębiorcy przebywającego w podróży służbowej. Oczywiście, jak każdy inny koszt musi być w sposób prawidłowy udokumentowany, najlepiej fakturą lub rachunkiem. Sprawdźmy jeszcze, na co zwrócić uwagę w przypadku usługi noclegowej świadczonej na terenie UE.
Usługa noclegowa na terenie UE – czy mamy do czynienia z importem usług?
Jeżeli już znajdziemy się poza terenem Polski, to na rozliczenie pewnych kosztów musimy spojrzeć z szerszej perspektywy. W przypadku usługi noclegowej trzeba ustalić, gdzie powstaje obowiązek podatkowy w VAT, ponieważ możemy mieć obowiązek rozpoznania np. importu usług.
Akurat usługi związane z nieruchomościami są opodatkowane w miejscu położenia nieruchomości, a więc w tym przypadku nie musimy się już zastanawiać nad rozliczaniem importu usług. Pozostaje natomiast inny problem, który jest związany z rozliczeniem podatku VAT od takiej usługi.
Usługa noclegowa na terenie UE w kwocie brutto czy netto?
Omawiana problematyka poruszana jest również w kontekście zmiany stanowiska fiskusa co do rozliczania podatku VAT od faktur otrzymanych za zakupy na terenie innego kraju UE.
Jeszcze nie tak dawno organy podatkowe uznawały, że zagraniczny podatek VAT może się znaleźć w kosztach podatkowych. A więc faktura była księgowana w kwocie brutto, zarówno przez czynnego, jak i zwolnionego przedsiębiorcę.
Jednak obecnie to się zmieniło, fiskus stoi na stanowisku, że VAT naliczony na terytorium UE powinien być traktowany w taki sam sposób, jak VAT krajowy. To oznacza, że otrzymane faktury powinny być księgowane w kwotach netto przez czynnego podatnika VAT.
Pamiętajmy jednak, że w przypadku usług noclegowych zgodnie z polską ustawą o podatku VAT nie mamy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego. W związku z powyższym taka sama zasada będzie obowiązywała również do faktur z UE na usługi noclegowe. Faktura potwierdzająca wykonanie usługi noclegowej, na której znajdzie się zagraniczny VAT może być ujęta w kosztach uzyskania przychodów w kwotach brutto. Pozostaje jeszcze kwestia przeliczenia wydatku według odpowiedniego kursu NBP na złotówki i zaksięgowanie w PKPiR.