Powrót

Usługi transportowe – miejsce opodatkowania, stawka VAT

usługi transportowe jaki VAT?

Podatnicy, którzy nabywają lub świadczą usługi transportowe, w tym w szczególności o zasięgu międzynarodowym, mogą napotkać kilka trudności przy właściwym rozliczeniu podatku od towarów i usług. Po pierwsze, wątpliwości może rodzić ustalenie miejsca opodatkowania usług transportowych oraz po drugie – stawka VAT, jaką należy zastosować w ich przypadku.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Podatnicy, którzy nabywają lub świadczą usługi transportowe, w tym w szczególności o zasięgu międzynarodowym, mogą napotkać kilka trudności przy właściwym rozliczeniu podatku od towarów i usług. Po pierwsze, wątpliwości może rodzić ustalenie miejsca opodatkowania usług transportowych oraz po drugie – stawka VAT, jaką należy zastosować w ich przypadku.

Usługi transportowe na terenie UE

W przypadku usług transportowych świadczonych na terenie krajów Unii Europejskiej, sposób rozliczenia VAT zależy przede wszystkim od tego, czy nabywca jest podatnikiem (przedsiębiorcą), czy nie. Co do zasady, dla usług świadczonych dla podatników, miejsce opodatkowania określa się zgodnie z zasadą ogólną (w kraju, gdzie nabywca ma siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności). Jeżeli odbiorcą jest natomiast osoba prywatna, wówczas miejscem opodatkowania jest kraj, w którym transport faktycznie się rozpoczyna (więcej szczegółów – patrz tabela z podsumowaniem).

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Usługi transportowe – miejsce opodatkowania, stawka VAT

Transport międzynarodowy

Przez transport międzynarodowy rozumie się przewóz towarów następujący pomiędzy jednym z krajów UE a krajem trzecim, przy czym na pewnym odcinku trasa przebiega przez terytorium Polski. Tu również znaczenie ma typ nabywcy.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Usługi transportowe – miejsce opodatkowania, stawka VAT

Usługi transportowe wykonywane na rzecz podatnika rozlicza się zgodnie ze wspomnianą wyżej zasadą ogólną (określoną w art. 28b ustawy o VAT). Jeżeli nabywcą jest osoba prywatna, wówczas osobno rozlicza się część przebiegającą przez terytorium Polski (stawka 0%), a inaczej pozostałą część usługi (która nie podlega opodatkowaniu w Polsce). Więcej szczegółów – patrz tabela z podsumowaniem.

STRONY TRANSPORTU
MIEJSCE OPODATKOWANIA
STAWKA VAT
PRZYKŁAD
podatnik z Polski i podatnik (przedsiębiorca) z UE kraj siedziby/stałego prowadzenia działalności nabywcy (art. 28b – zasada ogólna) nie podlega VAT transport wyjeżdża z Wrocławia do Budapesztu
podatnik z Polski i osoba prywatna z UE miejsce, gdzie transport się rozpoczyna (art. 28f ust. 3) 23% transport rozpoczął w Warszawie, a zakończył w Berlinie
nie podlega VAT transport rozpoczął się w Pradze, a zakończył w Berlinie
podatnik z Polski i podatnik spoza UE kraj siedziby/stałego prowadzenia działalności nabywcy (art. 28b – zasada ogólna) nie podlega VAT transport rozpoczyna się w Berlinie i jedzie przez Polskę na Ukrainę
podatnik z Polski i osoba prywatna spoza UE kraj, w którym transport się rozpoczyna, z uwzględnieniem pokonanych odległości (art. 28f ust. 2) część usługi wykonana na terenie Polski – 0% pozostała część usługi – nie podlega VAT transport rozpoczął się w Krakowie, a zakończył w Belgradzie
Program do faktur – Darmowe konto Usługi transportowe – miejsce opodatkowania, stawka VAT

Dowiedz się więcej na temat świadczenia usług dla podatników VAT-UE w trybie art. 28b ustawy o VAT!
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość