Ustalanie salda składek przez PUE-ZUS

Informatyzacja w kontaktach urząd – przedsiębiorca zagościła na dobre w przestrzeni publicznej. Powstaje coraz więcej możliwości załatwienia spraw urzędowych online, bez wychodzenia z domu. Takie też rozwiązania wprowadził ZUS zakładają Platformę Usług Elektronicznych, w skrócie PUE. Dzięki tej platformie przedsiębiorca ma ułatwiony dostęp do usług świadczonych przez ZUS.

Co można zobaczyć i załatwić przez PUE?

PUE daje wiele możliwości, między innymi:

  • pozwala przekazać dokumenty rozliczeniowe, ubezpieczeniowe,
  • umożliwia składanie zapytań i odbiór odpowiedzi na nie,
  • składanie wniosków i otrzymywanie odpowiedzi,
  • przeglądanie danych zgromadzonych w ZUS,
  • umówienie się na wizytę w ZUS.
Tym kanałem komunikacji płatnik składek może również mieć dostęp do zwolnień lekarskich pracowników, a biuro rachunkowe do kont swoich klientów.

Sposób rozliczania składek na PUE

Od 2018 roku od kiedy wszystkie firmy dokonują wpłat składek ZUS na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) należy pamiętać, że nieco inaczej wygląda sposób rozliczania wpłat. Bardzo ważne jest, że jeżeli firma posiada zaległości w opłacaniu składek wpłata w pierwszej kolejności zostanie zaliczona na ich pokrycie. Bez znaczenia pozostaje wskazanie okresu przy wpłacie. Podobnie sytuacja wygląda jeśli płatnicy składają korekty deklaracji. Rozliczenia w ZUS mogą odbiegać od tych, które płatnicy sporządzają na własne potrzeby. Każdorazowe zaksięgowanie wpłaty bądź deklaracji rozliczeniowej lub jej korekty wpływa na zmianę salda na koncie ZUS.

▲ wróć na początek

W jaki sposób sprawdzić saldo składek przez PUE?

Po zalogowaniu się do PUE wchodząc na zakładkę “Płatnik” zobaczymy widok panelu płatnika.

Widok z saldem zaległości:

widok PUE ZUS z saldem zaległości

Widok z saldem nadpłaty:

składki ZUS z saldem nadpłaty

Poruszając się pomiędzy zakładkami można sprawdzić saldo bieżące ogółem, saldo miesięczne za okres ostatnich 12 miesięcy według stanu na koniec każdego z nich:

saldo składek ZUS

Przedsiębiorcy, którzy nie posiadają konta na platformie PUE ZUS mają możliwość ustalenia salda składek w ZUS innymi metodami.

Sprawdź jak założyć konto PUE-ZUS.
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań