Blog ifirma.pl

Ustawa o obronie Ojczyzny – dodatkowe świadczenia dla pracodawców

|
|
2 minut czytania
Zatrudniasz pracowników? Sprawdź, czy ustawa o obronie ojczyzny może dotyczyć również twojej firmy.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Konflikt zbrojny w bezpośrednim sąsiedztwie Polski przywołał dyskusje na temat stanu armii i liczebności żołnierzy. Przygotowana została ustawa o obronie Ojczyzny, w której uregulowano wiele kwestii związanych z finansowaniem armii, ale również zwiększeniem ilości żołnierzy. W dzisiejszej publikacji napiszemy na temat dodatkowych świadczeń dla pracodawców, jakie zostały uregulowane w ustawie.

Ustawa o obronie Ojczyzny – obowiązki pracodawców

Nowa ustawa o obronie Ojczyzna weszła w życie 23 kwietnia 2022 roku. Ustawa porządkuje dotychczasowe przepisy dotyczące sił zbrojnych. Pojawiło się w niej wiele nowych propozycji i zachęt dla kandydatów do służby wojskowej. Wprowadzone zostały m.in. nowe zasady naboru żołnierzy, nie tylko do służby czynnej. Z uwagi na fakt, że wielu spośród kandydatów może być jednocześnie zatrudnionych i pełnić służbę wojskową, w ustawie wprowadzono szereg obowiązków, z których będą musieli się wywiązywać pracodawcy a należą do nich m.in.:

 • rozliczanie dodatkowych nieobecności w pracy,
 • ochrona stosunku pracy,
 • wliczanie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do czasu pracy.

Ustawa o obronie ojczyzny – dodatkowe świadczenia dla pracodawców

Pracodawcom zatrudniającym pracowników, którzy są żołnierzami rezerwy albo żołnierzami obrony terytorialnej i pełnią służbę wojskową rotacyjnie, przysługuje świadczenie pieniężne za dni, w których pełnili oni służbę wojskową. W ramach przyznanego świadczenia będą rekompensowane wyłącznie koszty, bez kwot wynagrodzeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony nowego pracownika w celu zastępstwa żołnierza lub z tytułu powierzenia tego zastępstwa innemu pracownikowi zatrudnionemu dotychczas u tego pracodawcy. I tu rozpoczynają się schody, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo o jakie koszty chodzi. W ustawie zostało zapisane, że Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia:

 • sposób obliczania poniesionych kosztów,
 • wzór wniosku o wypłatę świadczenia,
 • sposób dokumentowania przez pracodawcę poniesionych kosztów,
 • tryb wypłacania świadczenia.

Na dzień dzisiejszy przygotowany został projekt rozporządzenia, który jest na etapie uzgodnień. W rozporządzeniu doprecyzowano:

 • sposób obliczania i dokumentowania kosztów,
 • tryb składania wniosków o wypłatę świadczenia,
 • zasady wypłaty świadczenia.

Wzór wniosku został załączony do Rozporządzenia. Pismo składa się do Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji, który ma swoją siedzibę w każdym mieście wojewódzkim. Wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. W przestrzeni publicznej pojawiają się głosy, że projektowane Rozporządzenie nie rozwiązuje wszystkich problemów z jakimi mogą się spotkać pracodawcy.

Ustawa o obronie Ojczyzny infografika

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie