Ustawa o obronie Ojczyzny – dodatkowe świadczenia dla pracodawców

ustawa o obronie ojczyzny

Zatrudniasz pracowników? Sprawdź, czy ustawa o obronie ojczyzny może dotyczyć również twojej firmy.

Konflikt zbrojny w bezpośrednim sąsiedztwie Polski przywołał dyskusje na temat stanu armii i liczebności żołnierzy. Przygotowana została ustawa o obronie Ojczyzny, w której uregulowano wiele kwestii związanych z finansowaniem armii, ale również zwiększeniem ilości żołnierzy. W dzisiejszej publikacji napiszemy na temat dodatkowych świadczeń dla pracodawców, jakie zostały uregulowane w ustawie.

Ustawa o obronie Ojczyzny – obowiązki pracodawców

Nowa ustawa o obronie Ojczyzna weszła w życie 23 kwietnia 2022 roku. Ustawa porządkuje dotychczasowe przepisy dotyczące sił zbrojnych. Pojawiło się w niej wiele nowych propozycji i zachęt dla kandydatów do służby wojskowej. Wprowadzone zostały m.in. nowe zasady naboru żołnierzy, nie tylko do służby czynnej. Z uwagi na fakt, że wielu spośród kandydatów może być jednocześnie zatrudnionych i pełnić służbę wojskową, w ustawie wprowadzono szereg obowiązków, z których będą musieli się wywiązywać pracodawcy a należą do nich m.in.:

  • rozliczanie dodatkowych nieobecności w pracy,
  • ochrona stosunku pracy,
  • wliczanie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do czasu pracy.

Ustawa o obronie ojczyzny – dodatkowe świadczenia dla pracodawców

Pracodawcom zatrudniającym pracowników, którzy są żołnierzami rezerwy albo żołnierzami obrony terytorialnej i pełnią służbę wojskową rotacyjnie, przysługuje świadczenie pieniężne za dni, w których pełnili oni służbę wojskową. W ramach przyznanego świadczenia będą rekompensowane wyłącznie koszty, bez kwot wynagrodzeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony nowego pracownika w celu zastępstwa żołnierza lub z tytułu powierzenia tego zastępstwa innemu pracownikowi zatrudnionemu dotychczas u tego pracodawcy. I tu rozpoczynają się schody, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo o jakie koszty chodzi. W ustawie zostało zapisane, że Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia:

  • sposób obliczania poniesionych kosztów,
  • wzór wniosku o wypłatę świadczenia,
  • sposób dokumentowania przez pracodawcę poniesionych kosztów,
  • tryb wypłacania świadczenia.

Na dzień dzisiejszy przygotowany został projekt rozporządzenia, który jest na etapie uzgodnień. W rozporządzeniu doprecyzowano:

  • sposób obliczania i dokumentowania kosztów,
  • tryb składania wniosków o wypłatę świadczenia,
  • zasady wypłaty świadczenia.

Wzór wniosku został załączony do Rozporządzenia. Pismo składa się do Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji, który ma swoją siedzibę w każdym mieście wojewódzkim. Wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. W przestrzeni publicznej pojawiają się głosy, że projektowane Rozporządzenie nie rozwiązuje wszystkich problemów z jakimi mogą się spotkać pracodawcy.

Ustawa o obronie Ojczyzny infografika
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość