Naliczałeś zawyżony podatek VAT na wystawianych paragonach? Sprawdź, czy możesz odzyskać błędnie wskazany VAT.
Przedsiębiorcy, którzy dokonują dostaw towarów i usług opodatkowanych różnymi stawkami podatku VAT bardzo często mają problem z przyporządkowaniem właściwej stawki. W rezultacie jeżeli dojdzie do pomyłki, szczególnie na wystawionym paragonie fiskalnym, rodzi to określone konsekwencje. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy można odzyskać zawyżony VAT wykazany na paragonie fiskalnym.
Niestety jeżeli dojdzie do wydruku błędnie wystawionego paragonu nie ma możliwości cofnięcia takiej operacji lub chociażby dokonania korekty na kasie fiskalnej, nie ma takiego technicznego rozwiązania. Przepisy odnoszą do kwestii korygowanie pewnej kategorii błędów i pomyłek, nie ma jednak odniesienia do korekt dokonywanych z powodu zawyżenia stawki VAT na paragonie.
Stanowisko organów podatkowych w sprawie odzyskania podatku VAT zawyżonego na paragonie jest jednolite i wynika z niego, że jeżeli przedsiębiorca podał błędną stawkę nie ma prawa do odzyskania zwrotu podatku VAT należnego z paragonów wystawionych na kasie fiskalnej. Fiskus argumentuje to w ten sposób, że ciężar ekonomiczny podatku VAT został poniesiony przez osoby trzecie a nie na przedsiębiorcę. Na szczęście stanowisko sądów w tej sprawie jest zgoła odmienne. W wydawanych wyrokach zarówno sądów WSA, jak i NSA przewija się pogląd, że nie ma podstaw do odmowy zwrotu zawyżonego podatku VAT. W przepisach podatkowych nie ma regulacji na temat sposobu postępowania w przypadku zawyżenia stawki VAT, ale to nie oznacza, że przedsiębiorca pozbawiony jest takiej możliwości. Sądy podkreślają również, że brak uszczerbku na majątku przedsiębiorcy nie przesądza o prawie do zwrotu nadpłaty. W większości wydawanych wyroków sądy stoją na stanowisku, że w takich przypadkach przedsiębiorca ma prawo do odzyskania nadpłaconego podatku VAT.
Przykładowe wyroki sądów NSA:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!