Uszczuplenie podatkowe a rozporządzenie państwowym mieniem?

uszczuplenie podatkowe definicja

Zastanawiasz się kiedy może dojść do uszczuplenia podatkowego i jakie są tego konsekwencje? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Prowadzenie działalności gospodarczej jest niemałym wyzwaniem. Przedsiębiorca codziennie podejmuje działania mające na celu utrzymanie firmy na rynku i jej rozwój, co ma swoje przełożenie na wzrost dochodów a przecież o to chodzi. Jednak jeżeli jego działania będą niezgodne z obowiązującymi przepisami podatkowymi, to musi pamiętać o innych konsekwencjach, które wynikają nie tylko z przepisów podatkowych. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na temat uszczuplenia podatkowego w kontekście rozporządzania mieniem państwowym.

Uszczuplenie podatkowe – co to takiego?

Pojęcie uszczuplenia podatkowe przewija się w ustawie Kodeks karny skarbowy i kodeks karny. W przepisach podatkowych tak naprawdę nie zostało zdefiniowane to określenie. Co do zasady pod tym pojęciem należy rozumieć zaniżenie należności budżetowych podlegających wpłacie do Skarbu Państwa. Powstanie tego typu sytuacji może się wiązać z różnymi okolicznościami. Może to być na przykład zaniżenie kwoty podatku VAT lub podatku dochodowego, które podlegają wpłacie do organu podatkowego. Tego typu sytuacje nie należą do rzadkości, a mogą wynikać przykładowo ze zwykłej pomyłki, czy też z niewłaściwego zinterpretowania obowiązujących przepisów podatkowych. Nie można również nie brać pod uwagę celowego działania polegającego na oszustwie podatkowym. Jak się okazuje w takich sytuacjach przedsiębiorca może być narażony na poważne konsekwencje z ustawy Kodeks karny i powinien o tym pamiętać.

Uszczuplenie podatkowe a rozporządzanie mieniem państwowym

Organy podatkowe zaczęły wydawać bardzo niekorzystne dla przedsiębiorców opinie. Chodzi mianowicie o potraktowanie uszczuplenia podatkowego na takich samych zasadach, jak doprowadzenie Skarbu Państwa do niekorzystnego rozporządzania mieniem. Grożą za to poważne konsekwencje na gruncie ustawy Kodeks karny. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorca złożył skargę do Sądu. Zobaczmy, jakie rozstrzygnięcia w tej sprawie zapadły w wyroku Sądu Okręgowego w Bydgoszczy sygn. akt IV Ka 917/21 z 10 marca 2022 roku. W oparciu o stan faktyczny opisany we wniosku Sąd okręgowy uznał, że zapłata podatku w niższej wysokości do organu podatkowego nie jest równoznaczna z rozporządzaniem mieniem Skarbu Państwa. Z taką sytuacją mielibyśmy do czynienia dopiero wówczas, jeżeli przedsiębiorca otrzymałby zwrot podatku VAT z organu podatkowego na podstawie nierzetelnego rozliczenia w deklaracji, w którym wykazałby np. zawyżony podatek VAT naliczonego od zakupów lub zaniżyłby podatek VAT należny od sprzedaży. Dopiero w takim przypadku można mówić o rozporządzaniu mieniem państwowym. Na podstawie przeprowadzonej analizy sprawy Sąd Okręgowy zmienił w części wyrok Sądu pierwszej instancji. Co w konsekwencji doprowadziło do zmiany kwalifikacji czynu z Kodeksu karnego na poświadczenie nieprawdy z kategorii oszustwo podatkowe.

Podsumowanie

W kontekście poruszonego tematu każdy przedsiębiorca powinny wiedzieć, o tym jak poważne konsekwencji grożą mu m.in. za wystawianie pustych faktur, które poświadczają nieprawdę i mogą mieć wpływ na wysokość należności publicznoprawnej. Przepisy ustawy Kodeks karny w takich przypadkach nakładają kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość