Blog ifirma.pl

Utrata prawa do preferencyjnych składek ZUS – co robić?

|
|
2 minut czytania
Przedsiębiorcy otwierający działalność gospodarczą mają możliwość opłacania mniejszych składek przez pierwsze 24 miesiące jej prowadzenia. Aby móc skorzystać z takiej możliwości trzeba spełnić kilka warunków.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Przedsiębiorcy otwierający działalność gospodarczą mają możliwość opłacania mniejszych składek przez pierwsze 24 miesiące jej prowadzenia. Aby móc skorzystać z takiej możliwości trzeba spełnić kilka warunków.

Komu nie przysługuje tzw. mały ZUS?

Preferencyjne składki nie przysługują przede wszystkim tym, którzy w okresie ostatnich 5 lat przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej posiadali firmę, a także tym osobom, które w ramach własnej działalności będą świadczyć dla byłego pracodawcy taką samą pracę – usługi – jak w okresie zatrudnienia (o ile przed rozpoczęciem działalności były u niego zatrudnione w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym).

Utrata prawa do preferencyjnych składek ZUS – co zrobić?

W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien:
 1. Nie później niż po upływie 7 dni od utraty prawa do małego ZUSu wyrejestrować się z preferencyjnych składek ZUS. Oraz złożyć druk ZUS ZWUA.
 2. Zarejestrować się do składek poprzez złożenie formularza ZUS ZUA/ZUS ZZA w ciągu 7 dni od chwili, w której zacznie go obowiązywać duży ZUS (ZUS ZUA, jeśli prowadzenie firmy jest jedynym zajęciem przedsiębiorcy; ZUS ZZA, jeśli przedsiębiorca poza prowadzeniem własnej działalności jest zatrudniony na etat w innej firmie i otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż minimalna krajowa),
 3. do 10. dnia następnego miesiąca złożyć deklarację ZUS DRA za pierwszy miesiąc opłacania pełnej składki ZUS lub do 15. dnia każdego następnego miesiąca w przypadku przedsiębiorcy zatrudniającego pracowników.
Warto pilnować terminów, ponieważ dalsze opłacanie mniejszych składek może spowodować, że ZUS nałoży na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości 100 proc. zaległych składek.

Zawieszenie działalności, a utrata prawa do małego ZUSu

W przypadku zawieszenia działalności gospodarczej dwudziestoczteromiesięczny okres w którym przysługuje prawo do mniejszych składek ZUS nie przedłuża się. Jeśli więc na przykład w dziesiątym miesiącu prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca zawiesi ją na dwa miesiące, wówczas po wznowieniu działalności prawo do małego ZUSu będzie mu przysługiwać jeszcze tylko przez dwanaście miesięcy. Jeśli przedsiębiorca utraci prawo do preferencyjnych składek ZUS w trakcie zawieszenia działalności, to powinien wyrejestrować się i zarejestrować do ZUS dopiero wtedy, gdy wznowi działalność. W 2014 roku ZUS preferencyjny wynosi łącznie 431,18 zł (bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego 418,86 zł), natomiast duży ZUS 1042,46 zł (bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego 987,39 zł).

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie