Polski ład

Uwagi Związku Rzemiosła Polskiego odnośnie planowanych zmian w Polskim Ładzie

prawo pierwokupu

Jesteś ciekaw, jakie uwagi do zmiany ustawy o Polskim Ładzie wniósł Związek Rzemiosła Polskiego? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Wejście w życie ustawy o Polskim Ładzie wprowadziło wiele wątpliwości, o których często piszemy. Kolejna zmiana ustawy ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022 r. Nic więc dziwnego, że wiele środowisk wnosi swoje uwagi i propozycje do uchwalonej przez Sejm ustawy. W dzisiejszej publikacji opiszemy uwagi Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP) do planowanych zmian w Polskim Ładzie.

Uwagi Związku Rzemiosła Polskiego do zmian w Polskim Ładzie

Środowiska związane z szeroko rozumianym sektorem przedsiębiorstw nieustannie postulują o zmniejszenie obciążeń fiskalnych. Zmiana przepisów jaka zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku wpłynęła znacząco na polskie firmy. Z olbrzymią falą niezadowolenia spotkała się decyzja w sprawie zmian zasad rozliczania składki zdrowotnej w działalności gospodarczej, ale nie tylko to. Zobaczmy, jakie propozycje zmian przepisów zostały przekazane do Ministerstwa Finansów przez ZRP:

  1. Wydłużenie terminu na zmianę formy opodatkowania.

  W ocenie ZRP właściwym byłoby umożliwienie zmiany formy opodatkowania wszystkim przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w terminie do końca danego roku podatkowego lub nawet w terminie złożenia zeznania rocznego. ZRP argumentuje swój postulat wskazując na brak stabilizacji przepisów podatkowych, ale również niepewne otoczenie gospodarcze, w szczególności inflacja, recesja, epidemia, które mogą w znaczący sposób wpływać na firmy. W tak niestabilnych okolicznościach podejmowanie decyzji o zmianie formy opodatkowania na początku roku rodzi ryzyko podjęcia nietrafionej decyzji.

   

  2. Przywrócenie możliwości opodatkowania na karcie podatkowej.

  W ocenie ZRP taka uproszczona forma opodatkowania powinna w dalszym ciągu obowiązywać, ponieważ wiele branż rzemieślniczych, które świadczą usługi dla ludności bardzo chętnie wybierało kartę podatkową. Jednak ta propozycja nie znalazła się w uchwalonej ustawie.

   

  3. Wprowadzenie wiążących stawek w zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.

  ZRP proponuje wprowadzenie dla celów zryczałtowanego podatku regulacji podobnych do aktualnie obowiązujących w podatku VAT w zakresie Wiążącej Informacji Stawkowej. WIS dla stawek ryczałtu byłaby wydawana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Wprowadzone zmiany w Polskim Ładzie spowodowały wzrost zainteresowania ryczałtem, tym samym więcej przedsiębiorców może być narażonych na ryzyko sporów z fiskusem w zakresie prawidłowości zastosowanej stawki ryczałtu.

   

  4. Obniżenie stawek ryczałtu.

  Poza zmienionymi wysokościami stawek ryczałtu od 1 stycznia 2022 r. ZRP ocenia, że w dalszym ciągu powinno nastąpić proporcjonalne obniżenie stawek we wszystkich branżach, przykładowo: z 8,5% do 8%, z 5,5% do poziomu 5%. z 3% do 2,75%. Powyższy postulat jest również uzasadniony z powodu likwidacji karty podatkowej.

   

  5. Odliczenie składki zdrowotnej.

  ZRP postuluje wprowadzenie możliwości odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej od dochodu u wszystkich podatników na takich samych zasadach jak składek na ubezpieczenia społeczne.

   

  6. Korekta rozliczeń składki zdrowotnej i zwrot nadpłaconej składki.

  W ocenie ZRP korekta składki zdrowotnej i zwrot nadpłaconej składki powinna być możliwa do upływu terminu przedawnienia składek, czyli na takich samych zasadach, jak w pozostałych przypadkach. Taki zwrot powinien być dokonywany z urzędu a nie na wniosek przedsiębiorcy.

   

  7. Odpisy amortyzacyjne od budynków i lokali mieszkalnych.

  Polski Ład wyłączył możliwość naliczania i dokonywania odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych. ZRP postuluje, żeby została przywrócona możliwość amortyzowania lokali mieszkalnych przy jednoczesnym opodatkowaniu dochodu ze sprzedaży, jeżeli nieruchomość była wykorzystywana w działalności gospodarczej i przedsiębiorca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tej nieruchomości.

 

Podsumowanie

Proponowane zmiany są niewątpliwie przyjazne dla przedsiębiorcy. Jednak większość opisanych postulatów nie jest brana pod uwagę w uchwalonej ustawie o Polskim Ładzie. Pozostaje mieć nadzieję, że Ministerstwo Finansów analizuje wszystkie propozycje i przy okazji kolejnych zmian ustawy o Polskim Ładzie zostaną one uwzględnione w całości lub chociaż w części. Oczywiście informacja o kolejnych zmianach leży na chwilę obecną w sferze domysłów, jednak jest to wielce prawdopodobne i nie można tego wykluczyć.

 

Projekt zmian w Polskim Ładzie – maj 2022 – przeczytaj.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość