VAT e-commerce – prekonsultacje objaśnień podatkowych część 2

vat e-commerce prekonsultacje

Sprzedajesz towary na rzecz konsumentów w UE? Sprawdź, czy dotyczą cię zmiany VAT e-commerce.

Pakiet VAT e-commerce obowiązuje od 1 lipca 2021 r. Mamy już projekt objaśnień przygotowany przez Ministerstwo Finansów. W dzisiejszej publikacji kontynuujemy prezentowanie stanowiska MF na tematy, które najbardziej interesują przedsiębiorców.

Procedury szczególne tzw. One Stop Shop – OSS – procedura unijna i nieunijna

Punkt kompleksowej obsługi (One Stop Shop – OSS), obejmuje szereg transakcji B2C, zarówno dostawy towarów, jak i świadczenia usług. Przedsiębiorcy korzystający z procedury unijnej lub nieunijnej w MOSS, od 1 lipca 2021 r. nadal mogą korzystać z tej procedury, ale już w ramach OSS, bez konieczności ponownej rejestracji.

Co to jest procedura unijna?

Procedura unijna skierowana jest do przedsiębiorców, którzy:

 • posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub siedzibę na terenie UE,
 • nie posiadają stałego miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub siedziby na terenie UE,
 • ułatwiają dostawy za pomocą interfejsu elektronicznego, bez względu na to, czy posiadają, czy nie posiadają siedziby działalności gospodarczej na terenie UE.

W ramach tej procedury przedsiębiorcy wymienieni powyżej dokonują rozliczania transakcji WSTO i świadczenia usług (katalog niepełny):

 • telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych,
 • zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji,
 • w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobne usługi, takie jak targi i wystawy oraz usługi pomocnicze do tych usług,
 • transportowych,
 • pomocniczych do usług transportowych, takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek lub podobne czynności,
 • wyceny rzeczowego majątku ruchomego oraz na rzeczowym majątku ruchomym,
 • związanych z nieruchomościami,
 • wynajmu środków transportu,
 • restauracyjnych i cateringowych.

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z procedury unijnej, rejestruje się w państwie członkowskim identyfikacji, jeżeli posiada siedzibę działalności gospodarczej na terenie UE. Jeżeli przedsiębiorca nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie UE, państwem członkowskim identyfikacji jest państwo członkowskie, w którym rozpoczyna się wysyłka lub transport towarów. Jeżeli jest kilka takich państw, przedsiębiorca wybiera sobie państwo identyfikacji, w którym się rejestruje.

Co to jest procedura nieunijna?

Z procedury nieunijnej mogą skorzystać przedsiębiorcy nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium UE, którzy świadczą usługi na rzecz konsumentów (B2C), które podlegają opodatkowaniu VAT na terytorium UE. Taki przedsiębiorca może dokonać rejestracji do procedury nieunijnej w dowolnie wybranym państwie członkowskim UE.

Przykłady na rozliczanie transakcji w ramach procedury unijnej i nieunijnej można znaleźć w projekcie objaśnień.

Procedura szczególna tzw. Import One Stop Shop – IOSS – procedura importu

Procedura importu umożliwia rozliczenie podatku VAT należnego z tytułu sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI) o wartości do 150 euro. IOSS jest dostępny zarówno dla podatników posiadających i nieposiadających siedziby działalności gospodarczej w UE.

Warunki do uznania, że mamy do czynienia z procedurą importu:

 • towary są wysyłane z państwa trzeciego,
 • wartość jednej przesyłki nie przekracza 150 euro,
 • towary są wysyłane lub transportowane przez dostawcę lub na jego rzecz do nabywcy w państwie członkowskim UE.

Podatnik, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie UE, aby zarejestrować się do procedury importu IOSS musi ustanowić pośrednika. Podmiot, który zdecyduje się na rejestrację do procedury importu, będzie zobowiązany rozliczać VAT należny od wszystkich transakcji SOTI objętych tą procedurą, wyłącznie w ramach tej procedury.

Przykłady rozliczania SOTI znajdują się w projekcie objaśnień.

Procedura szczególna (USZ) z tytułu importu towarów

Procedura szczególna (USZ) jest dedykowana dla podmiotów zgłaszających organom celnym towary nabyte w ramach SOTI. Co do zasady, jest to operator pocztowy (Poczta Polska), firma kurierska lub ekspresowa bądź agencja celna posiadająca status AEO. Operator pobiera podatek VAT należny z tytułu importu najpóźniej w momencie doręczenia przesyłki do odbiorcy, który następnie podlega wpłacie do urzędu celnego do 16 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek został pobrany.

Sposób rozliczania transakcji w procedurze USZ został przedstawiony na przykładach w projekcie objaśnień.

Jesteśmy już po etapie konsultacji, obecnie oczekujemy na objaśnienia, które będą zatwierdzone i opublikowane przez MF. Jak zawsze będziemy informowali o tym fakcie w kolejnych artykułach

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość