Blog ifirma.pl

VAT-REF – zwrot VAT zapłaconego w UE

|
|
2 minut czytania
Nabycia dokonane na terenie Wspólnoty podczas podróży służbowej zasadniczo nie są WNT lub importem usług – prawdopodobnie zapłacisz za nie cenę z naliczonym miejscowym VATem. Taki VAT możesz jednak odzyskać na swoje konto bankowe w ramach procedury VAT-Refund.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nabycia dokonane na terenie Wspólnoty podczas podróży służbowej zasadniczo nie są WNT lub importem usług – prawdopodobnie zapłacisz za nie cenę z naliczonym miejscowym VATem. Taki VAT możesz jednak odzyskać na swoje konto bankowe w ramach procedury VAT-Refund.

VAT-Refound – kiedy można skorzystać?

Z procedury VAT-Refund można skorzystać, jeśli na terenie innego państwa UE przedsiębiorca nabył towary, usługi albo dokonał importu do tego państwa. Dodatkowo:

 • Nie można posiadać siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu w kraju, w którym dokonano nabycia
 • Trzeba być podatnikiem VAT czynnym
 • Nie można dokonywać wyłącznie sprzedaży zwolnionej ani korzystać ze zwolnienia z VAT podmiotowego.

VAT-REF – co można odliczyć?

O zwrot VAT z innego państwa członkowskiego można starać się w przypadku:

 • Nabycia paliwa
 • Wynajmu środków transportu
 • Innych wydatków związanych ze środkami transportu
 • Opłat drogowych i innych związanych z użytkowaniem dróg
 • Kosztów podróży (opłaty za taksówki, transport publiczny)
 • Opłat za zakwaterowanie
 • Kosztów żywności, napojów i usług restauracyjnych
 • Opłat za wstęp na targi i wystawy
 • Wydatków na artykuły luksusowe, rozrywkowe i reprezentacyjne
 • Inne (głównie narzędzia, części, naprawy, artykuły biurowe).

Każdy zakup ma wspólnotowy kod i musi być udokumentowany fakturą lub rachunkiem – czasem taki dokument trzeba dołączyć do wniosku VAT REF.

Kody oraz dodatkowe wymogi można sprawdzić w załącznikach do VAT-REF na stronie Ministerstwa Finansów.

Jak wysłać VAT-REF?

Formularz VAT-REF składa się elektronicznie na stronie e-Deklaracje. Kierujemy go do naczelnika właściwego urzędu skarbowego w kraju – po akceptacji prześle on dokumenty do administracji państwa zwrotu.

VAT-REF do kiedy – terminy

 • Okres zwrotu – od 3 miesięcy do 1 roku (zwrot dotyczący listopada/grudnia może być krótszy niż 3 miesiące)
 • Złożenie wniosku – do 30 września roku kalendarzowego po roku, za który chcemy uzyskać zwrot
 • Przesłanie wniosku do państwa zwrotu – w ciągu 15 dni, przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego
 • Decyzja o zwrocie – podjęta w ciągu 4 miesięcy od otrzymania wniosku przez państwo zwrotu; jeśli konieczne są dodatkowe informacje, termin może przedłużyć się dwukrotnie o dwa miesiące (do 6 lub 8 miesięcy)
 • Akceptacja zwrotu – zwrot środków na rachunek wnioskującego następuje w ciągu 10 dni roboczych.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie