VAT-REF – zwrot VAT zapłaconego w UE

VAT-REF czyli zwrot VAT zapłaconego w UE

Nabycia dokonane na terenie Wspólnoty podczas podróży służbowej zasadniczo nie są WNT lub importem usług – prawdopodobnie zapłacisz za nie cenę z naliczonym miejscowym VATem. Taki VAT możesz jednak odzyskać na swoje konto bankowe w ramach procedury VAT-Refund.

Nabycia dokonane na terenie Wspólnoty podczas podróży służbowej zasadniczo nie są WNT lub importem usług – prawdopodobnie zapłacisz za nie cenę z naliczonym miejscowym VATem. Taki VAT możesz jednak odzyskać na swoje konto bankowe w ramach procedury VAT-Refund.

VAT-Refound – kiedy można skorzystać?

Z procedury VAT-Refund można skorzystać, jeśli na terenie innego państwa UE przedsiębiorca nabył towary, usługi albo dokonał importu do tego państwa. Dodatkowo:

 • Nie można posiadać siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu w kraju, w którym dokonano nabycia
 • Trzeba być podatnikiem VAT czynnym
 • Nie można dokonywać wyłącznie sprzedaży zwolnionej ani korzystać ze zwolnienia z VAT podmiotowego.

VAT-REF – co można odliczyć?

O zwrot VAT z innego państwa członkowskiego można starać się w przypadku:

 • Nabycia paliwa
 • Wynajmu środków transportu
 • Innych wydatków związanych ze środkami transportu
 • Opłat drogowych i innych związanych z użytkowaniem dróg
 • Kosztów podróży (opłaty za taksówki, transport publiczny)
 • Opłat za zakwaterowanie
 • Kosztów żywności, napojów i usług restauracyjnych
 • Opłat za wstęp na targi i wystawy
 • Wydatków na artykuły luksusowe, rozrywkowe i reprezentacyjne
 • Inne (głównie narzędzia, części, naprawy, artykuły biurowe).

Każdy zakup ma wspólnotowy kod i musi być udokumentowany fakturą lub rachunkiem – czasem taki dokument trzeba dołączyć do wniosku VAT REF.

Kody oraz dodatkowe wymogi można sprawdzić w załącznikach do VAT-REF na stronie Ministerstwa Finansów.

Jak wysłać VAT-REF?

Formularz VAT-REF składa się elektronicznie na stronie e-Deklaracje. Kierujemy go do naczelnika właściwego urzędu skarbowego w kraju – po akceptacji prześle on dokumenty do administracji państwa zwrotu.

VAT-REF do kiedy – terminy

 • Okres zwrotu – od 3 miesięcy do 1 roku (zwrot dotyczący listopada/grudnia może być krótszy niż 3 miesiące)
 • Złożenie wniosku – do 30 września roku kalendarzowego po roku, za który chcemy uzyskać zwrot
 • Przesłanie wniosku do państwa zwrotu – w ciągu 15 dni, przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego
 • Decyzja o zwrocie – podjęta w ciągu 4 miesięcy od otrzymania wniosku przez państwo zwrotu; jeśli konieczne są dodatkowe informacje, termin może przedłużyć się dwukrotnie o dwa miesiące (do 6 lub 8 miesięcy)
 • Akceptacja zwrotu – zwrot środków na rachunek wnioskującego następuje w ciągu 10 dni roboczych.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość