VAT-REF – zwrot VAT zapłaconego w UE

VAT-REF czyli zwrot VAT zapłaconego w UE

Nabycia dokonane na terenie Wspólnoty podczas podróży służbowej zasadniczo nie są WNT lub importem usług – prawdopodobnie zapłacisz za nie cenę z naliczonym miejscowym VATem. Taki VAT możesz jednak odzyskać na swoje konto bankowe w ramach procedury VAT-Refund.

Nabycia dokonane na terenie Wspólnoty podczas podróży służbowej zasadniczo nie są WNT lub importem usług – prawdopodobnie zapłacisz za nie cenę z naliczonym miejscowym VATem. Taki VAT możesz jednak odzyskać na swoje konto bankowe w ramach procedury VAT-Refund.

VAT-Refound – kiedy można skorzystać?

Z procedury VAT-Refund można skorzystać, jeśli na terenie innego państwa UE przedsiębiorca nabył towary, usługi albo dokonał importu do tego państwa. Dodatkowo:

 • Nie można posiadać siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu w kraju, w którym dokonano nabycia
 • Trzeba być podatnikiem VAT czynnym
 • Nie można dokonywać wyłącznie sprzedaży zwolnionej ani korzystać ze zwolnienia z VAT podmiotowego.

VAT-REF – co można odliczyć?

O zwrot VAT z innego państwa członkowskiego można starać się w przypadku:

 • Nabycia paliwa
 • Wynajmu środków transportu
 • Innych wydatków związanych ze środkami transportu
 • Opłat drogowych i innych związanych z użytkowaniem dróg
 • Kosztów podróży (opłaty za taksówki, transport publiczny)
 • Opłat za zakwaterowanie
 • Kosztów żywności, napojów i usług restauracyjnych
 • Opłat za wstęp na targi i wystawy
 • Wydatków na artykuły luksusowe, rozrywkowe i reprezentacyjne
 • Inne (głównie narzędzia, części, naprawy, artykuły biurowe).

Każdy zakup ma wspólnotowy kod i musi być udokumentowany fakturą lub rachunkiem – czasem taki dokument trzeba dołączyć do wniosku VAT REF.

Kody oraz dodatkowe wymogi można sprawdzić w załącznikach do VAT-REF na stronie Ministerstwa Finansów.

Jak wysłać VAT-REF?

Formularz VAT-REF składa się elektronicznie na stronie e-Deklaracje. Kierujemy go do naczelnika właściwego urzędu skarbowego w kraju – po akceptacji prześle on dokumenty do administracji państwa zwrotu.

VAT-REF do kiedy – terminy

 • Okres zwrotu – od 3 miesięcy do 1 roku (zwrot dotyczący listopada/grudnia może być krótszy niż 3 miesiące)
 • Złożenie wniosku – do 30 września roku kalendarzowego po roku, za który chcemy uzyskać zwrot
 • Przesłanie wniosku do państwa zwrotu – w ciągu 15 dni, przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego
 • Decyzja o zwrocie – podjęta w ciągu 4 miesięcy od otrzymania wniosku przez państwo zwrotu; jeśli konieczne są dodatkowe informacje, termin może przedłużyć się dwukrotnie o dwa miesiące (do 6 lub 8 miesięcy)
 • Akceptacja zwrotu – zwrot środków na rachunek wnioskującego następuje w ciągu 10 dni roboczych.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość