VAT w Austrii - omówione zagadnienia:
Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.
Austria wprowadziła europejski system podatku od wartości dodanej w 1973 roku, lokalnie nazywany Umsatzsteuer, zastępując nim podatek obrotowy.
VAT Austria – zasady ogólne
Austriackie przepisy dotyczące podatku VAT podpięto do ustawy o podatku od wartości dodanej z 1994 roku. Została uchwalona w celu wdrożenia przepisów Unii Europejskiej dotyczących podatku VAT. Podjęto taką decyzję mając na uwadze to, wiedząc, że Austria przystąpi do UE już rok później. Ustawa jest wspierana prawodawstwem wtórnym i rewizjami sądowymi. Ponadto – Ministerstwo Finansów, które nadzoruje funkcjonowanie systemu VAT, regularnie wydawało obwieszczenia (Verordnungen) i dekrety (Erlässe) dotyczące wszelkich zmian i regulacji.
Austriacki system VAT jest zgodny z systemem Unii Europejskiej określonym w dyrektywach UE w sprawie podatku VAT. Obejmuje on obowiązki w zakresie:
- rejestracji zagranicznych przedsiębiorstw do celów VAT,
- obowiązki w zakresie deklaracji VAT,
- zasady zgodności.
Czy rejestracja do austriackiego VAT jest obowiązkowa?
Właściciel zagranicznej firmy, świadczący w Austrii opodatkowaną dostawę towarów lub usług, powinien skontaktować się z austriackim Urzędem Skarbowym (Finanzamt) celem rejestracji jako podatnik VAT.
Istnieją jednak przypadki, w których ten obowiązek zostaje zniesiony:
- import do Austrii towarów spoza Unii Europejskiej,
- wewnątrzwspólnotowa sprzedaż lub zakup towarów z innego państwa UE,
- kupno/sprzedaż towarów w Austrii,
- konsygnacyjne magazynowanie towarów na terenie kraju (umowy dotyczący magazynowania zapasów na żądanie są zwolnione z podatku),
- sprzedaż w eCommerce, która podlega miejscowym progom rejestrowania VAT,
- organizacja konferencji lub wystaw na żywo,
- firmy niebędące podatnikami VAT, świadczące jednak usługi w Austrii na zasadach odwrotnego obciążenia,
- dostawa towarów na własną rękę.
Dzięki pakietowi VAT z 2010 roku zagraniczne firmy bardzo rzadko są zobowiązane do rejestracji VAT w celu świadczenia usług w Austrii.
Dostawcy usług elektronicznych, nadawczych oraz telekomunikacyjnych podlegają obowiązkowej rejestracji w jednym z krajów UE. Wynika to z systemu MOSS, który dotyczy wszystkich 27 państw członkowskich.
Jakie są austriackie progi rejestracyjne VAT?
Zagraniczne firmy handlujące w Austrii (zarejestrowane jako podatnicy VAT/GST w swoim kraju) objęte są zerowym progiem rejestracji.
Próg rejestracji do VAT wynosi 35 tysięcy euro rocznie w przypadku sprzedaży austriackim konsumentom towarów przez Internet.
Jakie informacje są wymagane do uzyskania austriackiego numeru VAT i rejestracji?
Austriacki urząd skarbowy będzie wymagać wypełnienia następujących formularzy oraz dokumentacji:
Formularze niezbędne do rejestracji można pobrać ze strony internetowej austriackiego Ministerstwa Finansów.
Przedsiębiorstwa należące do nierezydentów znajdujące się na terenie UE mają możliwość bezpośredniej rejestracji. Jednak należy zwrócić uwagę na to, że firmy spoza UE muszą wyznaczyć konkretnego przedstawiciela podatkowego w celu rejestracji VAT w ich imieniu.
Gdzie są składane austriackie rejestracje VAT?
Jeżeli zagraniczna firma nie posiada stałej siedziby znajdującej się na terenie Austrii, powinna złożyć formularz rejestracyjny w Urzędzie Skarbowym Graz-Stadt.
Przedsiębiorstwo posiadające stałą siedzibę na terenie Austrii powinno zarejestrować się w miejscowym urzędzie podatkowym.
Austriackie stawki VAT
20% | standardowa | wszystkie pozostałe towary i usługi podlegające opodatkowaniu |
13% | obniżona |
|
10% | obniżona |
|
0% | zerowa |
|
Podziel się z innymi: