Blog ifirma.pl

W jaki sposób można potwierdzić odbiór faktury korygującej?

|
|
4 minut czytania
Wystawiłeś fakturę korygującą i masz problem z uzyskaniem potwierdzenia odbioru? Sprawdź czy zawsze jest ono niezbędne.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wystawianie faktur korygujących jest nieodłącznym elementem prowadzonej działalności gospodarczej. Fakturę korygującą może wystawić jedynie przedsiębiorca, który sporządził fakturę pierwotną. Przepisy ustawy o VAT regulują kwestię wystawiania faktur korygujących. Sprawdźmy w jakich sytuacjach powinna być wystawiona taka faktura i jak potwierdzić jej doręczenie.

Przyczyny korekty faktur VAT

Dokumenty korygujące zapisy pierwotne będą miały miejsce w następujących sytuacjach:

 • zwrot towaru całkowity lub częściowy,
 • dokonano zwrotu całości lub części zapłaty,
 • obniżenie ceny w formie rabatu,
 • udzielono opustów, skonta,
 • podwyższenie ceny, pomyłka w cenie, stawce podatku VAT, kwocie podatku.
Faktura korygująca powinna być właściwie oznaczona”Korekta”, “Faktura korygująca, oznaczona kolejnym numerem i datą, z adnotacją o przyczynie korekty.

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej jest wymagane w sytuacji, gdy kwota podatku VAT na fakturze pierwotnej została wykazana wyższa niż należna, wówczas będziemy mieli do czynienia z korektą “na minus”. Sprzedawca zapłaci mniejszy podatek należny, a nabywca będzie musiał pomniejszyć podatek VAT naliczony.

Przepisy milczą na temat formy jak powinno wyglądać takie potwierdzenie. Jeszcze do niedawna fiskus upierał się przy tradycyjnych formach potwierdzenia odbioru typu przesyłka polecona, podpisanie odręczne i odesłanie do wystawcy. To się na szczęście zmieniło. Obecna sytuacja jaka powstała w związku z pandemią COVID-19 dodatkowo potwierdza, że funkcjonowanie dokumentów w obiegu elektronicznym staje się najwłaściwsze w dzisiejszych czasach.

Na jakie formy odbioru faktury korygującej zgadza się fiskus

Przedsiębiorcy bardzo często musieli występować o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, aby udowodnić prawidłowość uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Stanowisko organu podatkowego było w tej kwestii niejednolite. Przełomową wydaje się aktualna interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0114-KDIP4-2.4012.75.2020.1.WH z dnia 7 maja 2020 r.

W przedmiotowej interpretacji zapytano między innymi, czy jeżeli będzie wysłana faktura korygująca listem poleconym i odnotowane w urządzeniach księgowych potwierdzenia przesłania środków finansowych z korekty będzie można potraktować, że faktura korygująca została odebrana pomimo braku zwrotki z poczty. Takie stanowisko Wnioskodawcy Dyrektor KIS uznał za prawidłowe.

Na stronie internetowej biznes.gov.pl można znaleźć informację, że faktura korygująca nie zawsze musi być odręcznie podpisana przez odbiorcę, na równi traktuje się również:

 • potwierdzenie odbioru faktury przesłane w wiadomości e-mail,
 • fax potwierdzający odbiór faktury korygującej,
 • pisemne potwierdzenie odbioru korekty,
 • potwierdzenie przyjęcia przesyłki poleconej przez adresata.

Możliwość uznania za prawidłową taką formę odbioru korekty potwierdził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej nr 0114-KDIP1-3.4012.107.2020.1.JG z dnia 17.04.2020 r.

możliwe formy odbioru faktury korygującej

Odbiór faktury korygującej – możliwe formy

 

Uzyskanie potwierdzenia odbioru od kontrahenta bywa czasami żmudnym i długim procesem. Pomimo wypracowania już pewnych praktyk akceptowanych przez fiskusa najrozsądniejszym byłaby zmiana przepisów podatkowych, które rozwiałyby wątpliwości.

Korygowanie nazwy kontrahenta na fakturze a JPK_VAT – przeczytaj.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie