Blog ifirma.pl

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Niektórzy pracodawcy, którzy zatrudniają większą ilość pracowników mają pewne dodatkowe obowiązki wynikające z różnych ustaw. Jednym z takich obowiązków jest tworzenie Funduszu socjalnego. W dzisiejszej publikacji napiszemy kto ma obowiązek dokonać wpłat na ZFŚS w terminie do 31 maja 2024 roku?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Jaka jest zasada funkcjonowania i kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS zostało uregulowane w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. W ustawie zostało zdefiniowanych wiele pojęć, a poniżej przedstawiamy te, które mogą być pomocne przy omawianiu dzisiejszego tematu.

Ideą tworzenia ZFŚS jest wygospodarowanie środków, które zostaną przeznaczone na działalność socjalną
Pod pojęciem działalności socjalnej kryją się m.in.:
 • różnego rodzaju formy wypoczynku,
 • działalność kulturalno-oświatowa,
 • działalność sportowo-rekreacyjna,
 • dofinansowanie do żłobków, przedszkoli, klubów dziecięcych,
 • zwrotnej i bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe
Ważne!
Obowiązek tworzenia Funduszu spoczywa na pracodawcy zatrudniającego według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty
Pracodawcy zatrudniający poniżej 50 pracowników mogą tworzyć Fundusz na zasadach przewidzianych w ustawie

W jaki sposób się tworzy ZFŚS?

ZFŚS tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. W ustawie o ZFŚS opisane są szczegółowe zasady tworzenia odpisów na Fundusz.

Podstawowy odpis na jednego zatrudnionego wynosi 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą
Wysokość odpisu podstawowego na jednego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego
Wysokość odpisu podstawowego na jednego pracownika młodocianego wynosi:
 • 5% w pierwszym roku nauki,
 • 6% w drugim roku nauki,
 • 7% w trzecim roku nauki
Przeciętne wynagrodzenie miesięczne, o którym mowa powyżej, ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym „Monitor Polski” nie później niż do dnia 20 lutego każdego roku
Uwaga!
Na 2024 rok jest to kwota 6.445,71 zł, która została ogłoszona w Obwieszczeniu z dnia 20 lutego 2024 r.
Oznacza to, że podstawowy odpis na Fundusz w 2024 roku wynosi: 2.417,14 zł (6.445,71 x 37,5%)

Wpłata na ZFŚS do 31 maja 2024 – kogo dotyczy?

Zgodnie z ustawą równowartość dokonanych odpisów na ZFŚS pracodawca ma obowiązek przekazać na wyodrębniony rachunek bankowy Funduszu w ustawowych terminach.

Ważne!
Odpisy na ZFŚS przekazywane są w dwóch terminach:
 • do 31 maja – co najmniej 75% odpisów,
 • do 30 września – pozostałe 25% odpisów
Jeśli pracodawca nie ma obowiązku tworzenia ZFŚS, ale utworzył Fundusz dobrowolnie może przekazać środki na rachunek Funduszu w dowolnym czasie

Wpłata na ZFŚS w 2024 roku- podsumowanie

W dzisiejszej publikacji poruszyliśmy temat wpłat na ZFŚS, które zgodnie z ustawą muszą być przesyłane w określonych terminach. Zasady tworzenia i dokonywania wpłat na ZFŚS zostały uregulowane w ustawie. Obowiązek tworzenia Funduszu dotyczy przedsiębiorców zatrudniających co najmniej 50 pracowników, w pozostałych przypadkach jest dobrowolne. Zakłady pracy, które mają obowiązek utworzenia Funduszu są zobowiązane do przesłania środków na wyodrębniony rachunek bankowy ZFŚS w ustawowych terminach. Pierwszy termin mija 31 maja każdego roku, wówczas przesyłane jest 75% utworzonego odpisu. Pozostałe 25% należy dosłać maksymalnie w terminie do 30 września.

Stan prawny na dzień 2-05-2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie