Powrót

Jak wspólnicy spółek cywilnych zgłaszają zmianę formy opodatkowania na ryczałt?

ryczałt w spółce cywilnej

Jesteś wspólnikiem spółki cywilnej? Sprawdź, w jaki sposób można zmienić formę opodatkowania na ryczałt.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Jeżeli wspólnikami spółki cywilnej są osoby fizyczne, to mają prawo skorzystać z różnych form opodatkowania przychodów/dochodów dedykowanych dla osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jednak w przypadku spółek cywilnych istnieją pewne dodatkowe warunki. Sprawdźmy, w jaki sposób wspólnicy zgłaszają zmianę formy opodatkowania na ryczałt.

Na jakich zasadach spółka cywilna może skorzystać z opodatkowania ryczałtem?

W przypadku wyboru ryczałtu dla opodatkowania przychodów osiąganych w spółce cywilnej obowiązuje zasada, że w taki sam sposób muszą opodatkować swoje przychody wszyscy wspólnicy. Nie ma więc możliwości, że część wspólników będzie opodatkowana na zasadach ogólnych, a część ryczałtem.

Przykład

W 2020 roku wspólnicy spółki cywilnej wybrali opodatkowanie swoich dochodów podatkiem liniowym. Od 2021 roku z uwagi na zmianę przepisów o ryczałcie podjęli decyzję o zmianie formy opodatkowania. Pierwszy przychód został osiągnięty przez spółkę w miesiącu styczniu 2021 r. Wspólnicy mieli czas na przejście na ryczałt do 20 lutego 2021 roku i do tego dnia każdy z nich musi zgłosić zmianę opodatkowania.

W jaki sposób mogą zmienić formę opodatkowania na ryczałt wspólnicy spółki cywilnej?

Skoro już ustaliliśmy, że zmiana dotyczy wszystkich wspólników, to powinni oni zgłosić zmianę formy opodatkowania w następujący sposób:

Kiedy należy dokonać zmiany formy opodatkowania?

Zmiana formy opodatkowania jest dokonana wówczas, gdy jest już prowadzona działalność gospodarcza. Takiej zmiany nie można dokonać w trakcie roku podatkowego, tylko z początkiem roku. Obecnie przedsiębiorcy, również wspólnicy spółki cywilnej, mają czas do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym spółka osiągnie pierwszy przychód w danym roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy przychód miał miejsce w grudniu.

Zmiana formy opodatkowania na ryczałt pozostaje w mocy również na przyszłe lata. A więc nie trzeba takiego oświadczenia przekazywać co roku.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czy spółka cywilna może skorzystać z ryczałtu?

    W przypadku wyboru ryczałtu dla opodatkowania przychodów osiąganych w spółce cywilnej obowiązuje zasada, że w taki sam sposób muszą opodatkować swoje przychody wszyscy wspólnicy. Nie ma więc możliwości, że część wspólników będzie opodatkowana na zasadach ogólnych, a część ryczałtem.

  2. 🔸Ryczałt w spółce cywilnej - kiedy należy dokonać zmiany formy opodatkowania?

    Obecnie przedsiębiorcy, również wspólnicy spółki cywilnej, mają czas do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym spółka osiągnie pierwszy przychód w danym roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy przychód miał miejsce w grudniu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość