Jak wspólnicy spółek cywilnych zgłaszają zmianę formy opodatkowania na ryczałt?

ryczałt w spółce cywilnej

Jesteś wspólnikiem spółki cywilnej? Sprawdź, w jaki sposób można zmienić formę opodatkowania na ryczałt.

Jeżeli wspólnikami spółki cywilnej są osoby fizyczne, to mają prawo skorzystać z różnych form opodatkowania przychodów/dochodów dedykowanych dla osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jednak w przypadku spółek cywilnych istnieją pewne dodatkowe warunki. Sprawdźmy, w jaki sposób wspólnicy zgłaszają zmianę formy opodatkowania na ryczałt.

Na jakich zasadach spółka cywilna może skorzystać z opodatkowania ryczałtem?

W przypadku wyboru ryczałtu dla opodatkowania przychodów osiąganych w spółce cywilnej obowiązuje zasada, że w taki sam sposób muszą opodatkować swoje przychody wszyscy wspólnicy. Nie ma więc możliwości, że część wspólników będzie opodatkowana na zasadach ogólnych, a część ryczałtem.

Przykład

W 2020 roku wspólnicy spółki cywilnej wybrali opodatkowanie swoich dochodów podatkiem liniowym. Od 2021 roku z uwagi na zmianę przepisów o ryczałcie podjęli decyzję o zmianie formy opodatkowania. Pierwszy przychód został osiągnięty przez spółkę w miesiącu styczniu 2021 r. Wspólnicy mieli czas na przejście na ryczałt do 20 lutego 2021 roku i do tego dnia każdy z nich musi zgłosić zmianę opodatkowania.

W jaki sposób mogą zmienić formę opodatkowania na ryczałt wspólnicy spółki cywilnej?

Skoro już ustaliliśmy, że zmiana dotyczy wszystkich wspólników, to powinni oni zgłosić zmianę formy opodatkowania w następujący sposób:

Kiedy należy dokonać zmiany formy opodatkowania?

Zmiana formy opodatkowania jest dokonana wówczas, gdy jest już prowadzona działalność gospodarcza. Takiej zmiany nie można dokonać w trakcie roku podatkowego, tylko z początkiem roku. Obecnie przedsiębiorcy, również wspólnicy spółki cywilnej, mają czas do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym spółka osiągnie pierwszy przychód w danym roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy przychód miał miejsce w grudniu.

Zmiana formy opodatkowania na ryczałt pozostaje w mocy również na przyszłe lata. A więc nie trzeba takiego oświadczenia przekazywać co roku.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czy spółka cywilna może skorzystać z ryczałtu?

    W przypadku wyboru ryczałtu dla opodatkowania przychodów osiąganych w spółce cywilnej obowiązuje zasada, że w taki sam sposób muszą opodatkować swoje przychody wszyscy wspólnicy. Nie ma więc możliwości, że część wspólników będzie opodatkowana na zasadach ogólnych, a część ryczałtem.

  2. 🔸Ryczałt w spółce cywilnej - kiedy należy dokonać zmiany formy opodatkowania?

    Obecnie przedsiębiorcy, również wspólnicy spółki cywilnej, mają czas do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym spółka osiągnie pierwszy przychód w danym roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy przychód miał miejsce w grudniu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość