Wycofanie środka trwałego i jego późniejsza sprzedaż

wycofanie środka trwałego do majątku prywatnego

Wycofanie środka trwałego z majątku firmy może rodzić obowiązek naliczenia VAT. Ale czy w każdej sytuacji taka konieczność nastąpi? Kliknij i dowiedz się więcej!

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na wycofanie środka trwałego z majątku prowadzonej działalności gospodarczej i przekazanie go na cele prywatne, powinien pamiętać o tym, że nie jest to zdarzenie neutralne podatkowo. Co więcej, konsekwencje w podatkach mogą pojawić się przy sprzedaży takiego składnika majątku nawet kilka lat po jego wycofaniu z firmy. Jak należy traktować takie operacje na gruncie VAT?

Wycofanie środka trwałego z majątku firmy a VAT

Na początku warto zaznaczyć, iż zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się także nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w tym w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  • wszelkie inne darowizny,

jeżeli podatnikowi przysługiwało – w całości lub w części – prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. W związku z powyższym, jeżeli przedsiębiorca miał prawo odliczenia VAT od zakupu danego środka trwałego, wówczas jego wycofanie na cele prywatne należy opodatkować podatkiem od towarów i usług.

Naliczenie VAT przy wycofaniu środka trwałego

Wycofanie środka trwałego następuje na podstawie dokumentu LT (likwidacja środka trwałego – jego wzór znajdziesz tutaj). Zapisu w rejestrze sprzedaży VAT należy dokonać natomiast na podstawie faktury wewnętrznej (jej wzór również znajdziesz pod wyżej wskazanym linkiem), jako podstawę biorąc wartość rynkową danego składnika majątku lub jego części.

Sprzedaż wycofanego środka trwałego a VAT

Sprzedaż środka trwałego wycofanego na cele prywatne – bez względu na czas oraz fakt wcześniejszego naliczenia/odliczenia VAT – nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jest to bowiem transakcja dotycząca prywatnego majątku przedsiębiorcy.

Sprawdź, jakie konsekwencje w podatku dochodowym rodzi wycofanie składnika majątku i jego późniejsza sprzedaż!
  ▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość