Wycofanie środka trwałego ze spółki cywilnej dla wspólnika

wspólnik spółki cywilnej

Środek trwały spółki cywilnej może stać się majątkiem prywatnym wspólnika. Można tego dokonać poprzez wycofanie przedmiotu ze stanu firmy. Sprawdź, jakie skutki podatkowe mogą czekać spółkę i wspólnika!

Spółka cywilna, jako specyficzna działalność nieposiadająca osobowości prawnej, nie może być właścicielem majątku – są nimi wspólnicy spółki. Dlatego też wspólnicy mogą zdecydować się na wycofanie środków trwałych z majątku firmy i przekazanie ich do majątku prywatnego

Wycofanie środka trwałego ze spółki cywilnej – procedura

Wspólnicy spółki cywilnej, decydując się na wycofanie środka trwałego z majątku spółki, powinni zadbać o odpowiednią dokumentację. Co do zasady, jako właściciele danego składnika majątku nie powinni wystawiać faktury – byłaby ona bowiem wystawiona „na samego siebie”. Zaleca się natomiast sporządzenie protokołu wycofania środka trwałego i dołączenie go do dokumentacji spółki. Wycofany środek trwały z założenia należy nadal do wszystkich wspólników, jednak znajduje się już w ich majątku prywatnym. Przedsiębiorcy mogą również zdecydować o przekazaniu majątku tylko jednemu ze wspólników. W takim przypadku można to zrobić zarówno nieodpłatnie, jak i za opłatą.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Wycofanie środka trwałego ze spółki cywilnej dla wspólnika

Wycofanie środków trwałych ze spółki cywilnej a PIT

Wycofanie środka trwałego z majątku spółki cywilnej do majątku wspólników nie stanowi co do zasady przychodu ani w ramach spółki, ani w zakresie prywatnych majątków wspólników – jest to bowiem jedynie przesunięcie elementu majątku. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy tylko jeden ze wspólników ma zostać właścicielem wycofanego środka trwałego. Jeśli transakcja przekazania jest odpłatna, tj. pozostali wspólnicy otrzymują zapłatę za swoją część udziałów, będą oni zobowiązani do wykazania tego wpływu jako przychodu.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Wycofanie środka trwałego ze spółki cywilnej dla wspólnika

Wycofanie ze spółki cywilnej a VAT

W zakresie podatku od towarów i usług – inaczej niż w przypadku PIT – wycofanie składnika majątku firmowego do majątku prywatnego stanowi dostawę towarów. Podlega ona opodatkowaniu VAT według ogólnych zasad. Zatem co do zasady, wycofując środek trwały, przy nabyciu którego przysługiwało prawo do odliczenia VAT, przedsiębiorcy powinni opodatkować go VAT i odprowadzić podatek do urzędu. Opodatkowanie wylicza się najczęściej na podstawie wartości rynkowej danego składnika majątku.

Program do faktur – Darmowe konto Wycofanie środka trwałego ze spółki cywilnej dla wspólnika

Natomiast gdy z firmy wycofujemy środek trwały, przy którego nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia – został wprowadzony np. z majątku prywatnego wspólnika, nabyty na podstawie umowy kupna-sprzedaży, faktury VAT-marża, faktury od podatnika zwolnionego z VAT etc. – zasadniczo wycofanie również będzie zwolnione z opodatkowania w VAT.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość