



Podobnie jak w innych przypadkach zatrudnienia, wynagrodzenie członka zarządu ma kluczowe znaczenie dla efektywności jego pracy i motywacji do pełnienia powierzonych obowiązków. Nawet sama funkcja członka zarządu, niezależnie od pełnionych obowiązków, wiąże się z prawem do otrzymania wynagrodzenia, które powinno być ustalone w sposób zgodny z przepisami prawa oraz wewnętrznymi regulacjami spółki.
Zgodnie z przepisem art. 203(1) ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych „Uchwała wspólników może ustalać zasady wynagradzania członków zarządu, w szczególności maksymalną wysokość wynagrodzenia, przyznawania członkom zarządu prawa do świadczeń dodatkowych lub maksymalną wartość takich świadczeń. Wynagrodzenie członków zarządu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innej umowy określa organ albo osoba powołana uchwałą zgromadzenia wspólników do zawarcia umowy z członkiem zarządu”.
Z powyższej regulacji wynika, że:
Tym samym przepis art. 203 (1) KSH odnosi się do sytuacji, w której członek zarządu pełni swoją funkcję w oparciu o dwa różne stosunki prawne:
W zależności od tego, czy członek zarządu działa tylko w oparciu o stosunek organizacyjny, czy również na podstawie umowy, różnią się zasady ustalania jego wynagrodzenia. Oznacza to, że wynagrodzenie członka zarządu może obejmować nie tylko podstawową pensję, ale także dodatkowe świadczenia, takie jak premie, ubezpieczenia, zwrot kosztów podróży, diety, samochód służbowy do celów prywatnych czy inne benefity. W praktyce może zdarzyć się, że członek zarządu spółki z o.o. będzie otrzymywał część wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę (np. wynagrodzenie podstawowe) oraz część na podstawie uchwały wspólników (np. premie, bonusy czy inne świadczenia dodatkowe), które nie są objęte umową o pracę, ale wynikają z decyzji zgromadzenia wspólników.
W zakresie różnych źródeł wynagrodzenia członka zarządu spółki z o.o. wypowiedział się Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 19 maja 2022 r., sygn. akt I USK 430/21 wskazując, że:
Jeśli członek zarządu jest zatrudniony na umowę o pracę lub na inną umowę cywilnoprawną (np. umowę zlecenie), to wynagrodzenie tej osoby będzie ustalane przez kogoś, kto zostanie wyznaczony w uchwale wspólników. Natomiast jeśli chodzi o to, kto ustala wynagrodzenie, to zwrócić należy uwagę na decyzję wspólników, którzy mogą wyznaczyć osobę lub organ, który będzie miał uprawnienie do podpisania umowy z członkiem zarządu i określenia wysokości jego wynagrodzenia. Może to być np. osoba z zarządu lub rada nadzorcza, jeśli taka została powołana.
Co więcej, członek zarządu, nawet jeśli jest wspólnikiem spółki, może zawrzeć z nią umowę o pracę, pod warunkiem że stosunek pracy spełnia warunki określone w art. 22 Kodeksu pracy. Kluczowe jest, aby w takim przypadku istniały elementy charakterystyczne dla stosunku pracy, takie jak wykonywanie pracy na rzecz pracodawcy pod jego kierownictwem, w określonym miejscu i czasie oraz za wynagrodzeniem. Jednak w przypadku jednoosobowej spółki z o.o., gdzie jedyny wspólnik pełni również funkcję prezesa zarządu, zawarcie umowy o pracę jest niemożliwe, ponieważ nie występuje tu podporządkowanie pracownicze. W takim przypadku, choć wspólnik może pełnić funkcję prezesa, nie może to być na podstawie umowy o pracę, ale na innej podstawie prawnej.
W przypadku wspólnika dominującego, który posiada większość udziałów, istnieją również ograniczenia dotyczące zawierania umowy o pracę, związane z zasadą podporządkowania w stosunku pracy. Oznacza to, że wspólnik dominujący, mimo że może pełnić funkcję w zarządzie, nie może uzyskać statusu pracownika w sensie prawa pracy, ponieważ nie spełnia wymogu podporządkowania pracodawcy.
Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.
Co do zasady wynagrodzenie członka zarządu w spółce z o.o. może być ustalane na podstawie uchwały wspólników, która określa zasady wynagradzania członków zarządu, w tym wysokość wynagrodzenia, a także może ustalać zasady przyznawania świadczeń dodatkowych, takich jak premie, bonusy, ubezpieczenia czy inne benefity.
Zgodnie z przepisami wynagrodzenie członków zarządu może być ustalone przez:
Podjęcie uchwały o wynagrodzeniu członka zarządu jest jednym z głównych sposobów ustalenia tego wynagrodzenia, szczególnie w sytuacji, gdy członek zarządu pełni funkcję na podstawie powołania (nie tylko na podstawie umowy o pracę).
Jeśli jednak wynagrodzenie członka zarządu nie jest ustalane na podstawie uchwały wspólników, może być określone na podstawie innych źródeł, takich jak:
Wynagrodzenie członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przysługuje członkowi niezależnie sposobu powołania członka zarządu do pełnienia swojej funkcji. Wynagrodzenie to może obejmować nie tylko podstawowe wynagrodzenie, ale także dodatkowe świadczenia, takie jak premie, nagrody czy inne korzyści wynikające z pełnienia funkcji w zarządzie, zależnie od uchwały wspólników oraz postanowień umowy spółki z o.o.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.