Wypadek przy pracy zdalnej

wypadek przy pracy zdalnej

Zastanawiasz się, jak ocenić czy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy podczas pracy zdalnej? Przeczytaj ten artykuł, w którym znajdziesz odpowiedź.

Rzeczywistość pandemiczna, w której żyjemy wymusza zmiany na różnych polach. Wielu pracowników i pracodawców znalazło się w sytuacji, do jakiej nie byli przygotowani. Na stałe wpisało się już pojęcie pracy zdalnej, które ma być uregulowane również w ustawie Kodeks pracy. Dopóki jednak jeszcze nie mamy przepisów musimy korzystać z rozwiązań zastępczych. W dzisiejszej publikacji będziemy odpowiadać na pytanie, kiedy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy zdalnej.

Co to jest wypadek przy pracy?

Wypadek przy pracy można określić jako nagłe, nieprzewidziane zdarzenie, najczęściej spowodowane czynnikami zewnętrznymi. W ustawie Kodeks pracy zostało zapisane, że sposób i tryb postępowania przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ustala się na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Oceną, czy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy, zajmuje się zespół powypadkowy.

Jak jednak postąpić, jeżeli dojdzie do wypadku przy pracy zdalnej, tego nie wiemy. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zastanawiają się, jak powinni się zachować w takiej sytuacji.

Zapytanie do Ministra rozwoju, pracy i technologii

W zapytaniu poselskim z dnia 11.12.2020 r. w tej sprawie skierowanym do Ministra RPiT pojawiły się następujące pytania:

  1. Czy są prowadzone prace nad nowymi przepisami w Kodeksie pracy, jeśli tak to od kiedy zaczną obowiązywać.
  2. Czy w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku podczas pracy zdalnej można wymagać od pracownika wpuszczenia inspektora Państwowej Inspekcji Pracy do mieszkania prywatnego?
  3. Czy można żądać od pracownika zorganizowania miejsca pracy zgodnie z wymogami bhp?
  4. Czy uszkodzenie ciała podczas pracy zdalnej będzie traktowane tak jak wypadek przy pracy?

Szczegółowe pytania przedstawione zostały w linku, a poniżej odpowiedzi w tym temacie.

Stanowisko Ministerstwa w sprawie wypadku przy pracy zdalnej

W odpowiedzi wskazano, że obecnie regulacje dotyczące pracy zdalnej zostały jedynie uregulowane w ustawie o COVID-19. Podkreślono również, że pracodawca ma ograniczone możliwości w zakresie organizowania stanowiska pracy oraz kontrolowania stanu bhp, co nie oznacza, że pracownik czy pracodawca są zwolnieni ze stosowania przepisów Prawa pracy, w tym również bhp. Dlatego jeżeli dojdzie do wypadku przy pracy, pracodawca jest zobowiązany do:

  1. Powołania zespołu powypadkowego, sporządzenie protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, według ustalonego wzoru.
  2. Na podstawie ustaleń takiego zespołu pracownik nabywa lub nie prawo do świadczeń z tego tytułu.
  3. Państwowa Inspekcja Pracy jest informowana przez pracodawcę o wypadku przy pracy tylko w sytuacji, gdy jest to wypadek śmiertelny, ciężki lub zbiorowy, lub o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki.

W odpowiedzi znalazła się również informacja, że obecnie toczą się dyskusje na temat regulacji dotyczących pracy zdalnej w Kodeksie pracy. Na obecną chwilę jest to ministerialny projekt roboczy skierowany do Zespołu Problemowego ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego (RDS). Dopiero wypracowanie pewnych rozwiązań w tym obszarze umożliwi wszczęcie dalszych prac legislacyjnych.

Na pewno powrócimy do tego tematu, jak pojawią się konkretne propozycje regulacji, które z większą szczegółowością wskażą, jak postępować w takich sytuacjach.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość