Wyposażenie z darowizny a koszt uzyskania przychodu

koszty uzyskania przychodu

Wyposażenie otrzymane w darowiźnie nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu – taką opinię od lat utrzymują organy skarbowe. Nie znaczy to jednak, że można taki fakt zignorować – wyposażenie powinno być odpowiednio zewidencjonowane w firmie.

Przyjęcie do firmy wyposażenia otrzymanego w drodze darowizny może być dla przedsiębiorcy korzystne pod względem finansowym. Warto jednak pamiętać, że wartość darowanego wyposażenia nie będzie mogła stanowić kosztu uzyskania przychodu. 

Wyposażenie z darowizny a koszt uzyskania przychodu

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, jakie wytyczne powinien spełniać wydatek, aby można go było określić mianem kosztu uzyskania przychodu.

Co do zasady, jest to wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu lub utrzymania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Jak wskazują organy podatkowe, otrzymana darowizna jest wykluczona spod możliwości zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ podatnik w takiej sytuacji nie poniósł kosztu. Tym samym wartość darowizny nie powinna wpływać na wynik podatkowy z prowadzonej działalności gospodarczej.

Wyposażenie w formie darowizny – ewidencja

Choć wartość wyposażenia otrzymanego w drodze darowizny nie powinna stanowić kosztu uzyskania przychodu.  konieczne będzie właściwie zewidencjonowanie zaistniałej sytuacji. Wartość wyposażenia należałoby zatem ująć w firmowej ewidencji wyposażenia. Faktu tego nie odnotowujemy jednak w podatkowej księdze przychodów i rozchodów – ujęcie wydatku w takim miejscu miałoby już wpływ na wynik podatkowy firmy.

Darowizna towaru handlowego – jak ująć ją w ewidencji?
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość