Wyposażenie z darowizny a koszt uzyskania przychodu

Przyjęcie do firmy wyposażenia otrzymanego w drodze darowizny może być dla przedsiębiorcy korzystne pod względem finansowym. Warto jednak pamiętać, że wartość darowanego wyposażenia nie będzie mogła stanowić kosztu uzyskania przychodu. 

Wyposażenie z darowizny a koszt uzyskania przychodu

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, jakie wytyczne powinien spełniać wydatek, aby można go było określić mianem kosztu uzyskania przychodu. Co do zasady, jest to wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu lub utrzymania albo zabezpieczenia źródła przychoduJak wskazują organy podatkowe, otrzymana darowizna jest wykluczona spod możliwości zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ podatnik w takiej sytuacji nie poniósł kosztu. Tym samym wartość darowizny nie powinna wpływać na wynik podatkowy z prowadzonej działalności gospodarczej.

Wyposażenie w formie darowizny – ewidencja

Choć wartość wyposażenia otrzymanego w drodze darowizny nie powinna stanowić kosztu uzyskania przychodu.  konieczne będzie właściwie zewidencjonowanie zaistniałej sytuacji. Wartość wyposażenia należałoby zatem ująć w firmowej ewidencji wyposażenia. Faktu tego nie odnotowujemy jednak w podatkowej księdze przychodów i rozchodów – ujęcie wydatku w takim miejscu miałoby już wpływ na wynik podatkowy firmy.

Darowizna towaru handlowego – jak ująć ją w ewidencji?

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI