Wystawianie faktur sprzedaży przed zarejestrowaniem do VAT – czy należy dokonywać korekty?

wystawienie faktury vat przed rejestracją

Wystawiasz faktury VAT, ale nie jesteś jeszcze zarejestrowany przez urząd jako płatnik VAT? Sprawdź, co może się z tym wiązać.

Rejestracja do podatku VAT jest bardzo ważną czynnością, którą należy przeprowadzić w ustawowych terminach. W ostatnich latach proces rejestracji jest znacznie wydłużony, ponieważ organy podatkowe dokonują weryfikacji podanych danych. W efekcie często dochodzi do sytuacji takich jak wystawienie faktury VAT przed rejestracją – przedsiębiorcy w oczekiwaniu na rejestrację zaczynają zachowywać się jak płatnicy VAT i wystawiają faktury. Co zrobić z takimi dokumentami, czy należy je korygować?

Kiedy urząd nie dokonana rejestracji?

Przedsiębiorca, który dokonuje zgłoszenia rejestracyjnego musi wiedzieć i pamiętać, w jakich sytuacjach urząd nie dokona rejestracji. Jest to regulacja ustawowa i brzmi ona tak (art. 96 ust. 4a):

“Naczelnik urzędu skarbowego nie dokonuje rejestracji podmiotu jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania podmiotu, jeżeli:
1) dane podane w zgłoszeniu rejestracyjnym są niezgodne z prawdą lub
2) podmiot ten nie istnieje, lub
3) mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z tym podmiotem albo jego pełnomocnikiem, lub
4) podmiot albo jego pełnomocnik nie stawia się na wezwania naczelnika urzędu skarbowego, lub
5) z posiadanych informacji wynika, że podatnik może prowadzić działania z zamiarem wykorzystania działalności banków w rozumieniu art. 119zg pkt 1 Ordynacji podatkowej lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi w rozumieniu art. 119zg pkt 9 Ordynacji podatkowej, lub
6) wobec tego podmiotu sąd orzekł, na podstawie odrębnych przepisów, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.”

Wystarczy, że wystąpi tylko jedna z przesłanek negatywnych, o których mowa w przepisie i urząd skarbowy nie dokona rejestracji i nie ma obowiązku powiadamiania o tym fakcie przedsiębiorcy.

W jakich sytuacjach mogą wystąpić problemy z terminową rejestracją do VAT?

Oczywiście trudno wymienić wszystkie sytuacje, w których może dojść do opóźnień z rejestracją, bo różnego rodzaju sytuacje życiowe i losowe piszą scenariusze, ale jako przykładowe można podać:

  • złożenie błędnego zgłoszenia rejestracyjnego i brak kontaktu z przedsiębiorcą lub pełnomocnikiem, żeby wyjaśnić nieprawidłowości,
  • brak kontaktu z przedsiębiorcą lub pełnomocnikiem,
  • złożenie zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R z opóźnieniem, w zgłoszeniu podana jest data rejestracji do VAT wcześniejsza niż data faktycznego złożenia wniosku,
  • brak dokonania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R pomimo wystawiania faktur VAT sprzedaży.
Oczywiście jeżeli przedsiębiorca złożył VAT-R i proces rejestracji się wydłuża, to w jego interesie leży kontaktowanie się z urzędem skarbowym i dopytywanie się, na jakim etapie jest jego wniosek i czy wszystko jest w porządku, czy nie musi niczego dodatkowo wyjaśniać. Pamiętajmy, że urząd nie dokona rejestracji i nie ma obowiązku zawiadamiania strony o tym fakcie.

Wystawienie faktury VAT przed rejestracją – co zrobić z takim dokumentem?

Najczęściej przedsiębiorcy, którzy zdecydowali, że chcą być czynnymi podatnikami VAT zaczynają zachowywać się jak taki podatnik: wystawiają faktury VAT, prowadzą ewidencje, składają deklaracje i JPK. Czy takie działanie jest właściwe w każdej sytuacji? Niestety nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Przykład

Przedsiębiorca złożył zgłoszenie rejestracyjne do VAT w miesiącu maju 2020 r. i od tego miesiąca wystawiał już faktury VAT, ale urząd skarbowy uznał go za czynnego podatnika VAT dopiero w miesiącu lipcu 2020 r. i dopiero od tego miesiąca przedsiębiorca pokazuje się w rejestrze czynnych podatników. Jak powinien postąpić przedsiębiorca z wystawionymi fakturami VAT sprzedaży za miesiące maj – czerwiec 2020 r.?

Najczęściej przedsiębiorcy w takich sytuacjach wykazują VAT należny z faktur sprzedaży w składanych deklaracjach i JPK. Jeżeli chodzi o przedsiębiorców, którzy utracili prawo do zwolnienia podmiotowego z art. 113 ust. 1 i 9 (przekroczenie limitu 200.000 zł) takie postępowanie nie powinno być kwestionowane, ponieważ taka osoba staje się podatnikiem VAT z mocy ustawy nawet jeżeli nie złoży zgłoszenia rejestracyjnego. Więcej wątpliwości i niejasności wystąpi w sytuacji dobrowolnej rezygnacji ze zwolnienia z VAT.

Kierując zapytanie na infolinię podatkową uzyskać można 2 odpowiedzi:

  1. Należy skorygować faktury VAT sprzedaży w okresie, gdy nie było rejestracji.
  2. Należy zapłacić do urzędu skarbowego podatek VAT należny z wystawionych faktur VAT.
Oczywiście nie można mieć pretensji, że otrzymamy takie sprzeczne odpowiedzi, bo przecież nie wynika to z żadnego przepisów. A więc co najlepiej zrobić w takiej sytuacji?

Po prostu skontaktować się z urzędem skarbowym, aby wyjaśnić sprawę i ustalić, czy dokonywać korekty faktur, czy może zapłacić VAT za ten okres. Można również w tej sprawie zasięgnąć opinii doradcy podatkowego lub wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej

Przeczytaj również: Korygowanie faktur sprzedaży z powodu opóźnionej rejestracji do VAT

VAT-R krok po kroku – materiał video

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Wystawienie faktury vat przed rejestracją - co zrobić w takiej sytuacji?

    W takim wypadku należy skontaktować się z urzędem skarbowym, aby wyjaśnić sprawę i ustalić, czy dokonywać korekty faktur, czy może zapłacić VAT za ten okres. Można również w tej sprawie zasięgnąć opinii doradcy podatkowego lub wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość