Blog ifirma.pl

Wystawianie faktur sprzedaży przed zarejestrowaniem do VAT – czy należy dokonywać korekty?

|
Wystawiasz faktury VAT, ale nie jesteś jeszcze zarejestrowany przez urząd jako płatnik VAT? Sprawdź, co może się z tym wiązać.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

VAT-R krok po kroku – materiał video

 

Rejestracja do podatku VAT jest bardzo ważną czynnością, którą należy przeprowadzić w ustawowych terminach. W ostatnich latach proces rejestracji jest znacznie wydłużony, ponieważ organy podatkowe dokonują weryfikacji podanych danych. W efekcie często dochodzi do sytuacji takich jak wystawienie faktury VAT przed rejestracją – przedsiębiorcy w oczekiwaniu na rejestrację zaczynają zachowywać się jak płatnicy VAT i wystawiają faktury. Co zrobić z takimi dokumentami, czy należy je korygować?

Kiedy urząd nie dokonana rejestracji?

Przedsiębiorca, który dokonuje zgłoszenia rejestracyjnego musi wiedzieć i pamiętać, w jakich sytuacjach urząd nie dokona rejestracji. Jest to regulacja ustawowa i brzmi ona tak (art. 96 ust. 4a):

“Naczelnik urzędu skarbowego nie dokonuje rejestracji podmiotu jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania podmiotu, jeżeli:
1) dane podane w zgłoszeniu rejestracyjnym są niezgodne z prawdą lub
2) podmiot ten nie istnieje, lub
3) mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z tym podmiotem albo jego pełnomocnikiem, lub
4) podmiot albo jego pełnomocnik nie stawia się na wezwania naczelnika urzędu skarbowego, lub
5) z posiadanych informacji wynika, że podatnik może prowadzić działania z zamiarem wykorzystania działalności banków w rozumieniu art. 119zg pkt 1 Ordynacji podatkowej lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi w rozumieniu art. 119zg pkt 9 Ordynacji podatkowej, lub
6) wobec tego podmiotu sąd orzekł, na podstawie odrębnych przepisów, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.”

Wystarczy, że wystąpi tylko jedna z przesłanek negatywnych, o których mowa w przepisie i urząd skarbowy nie dokona rejestracji i nie ma obowiązku powiadamiania o tym fakcie przedsiębiorcy.

W jakich sytuacjach mogą wystąpić problemy z terminową rejestracją do VAT?

Oczywiście trudno wymienić wszystkie sytuacje, w których może dojść do opóźnień z rejestracją, bo różnego rodzaju sytuacje życiowe i losowe piszą scenariusze, ale jako przykładowe można podać:

  • złożenie błędnego zgłoszenia rejestracyjnego i brak kontaktu z przedsiębiorcą lub pełnomocnikiem, żeby wyjaśnić nieprawidłowości,
  • brak kontaktu z przedsiębiorcą lub pełnomocnikiem,
  • złożenie zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R z opóźnieniem, w zgłoszeniu podana jest data rejestracji do VAT wcześniejsza niż data faktycznego złożenia wniosku,
  • brak dokonania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R pomimo wystawiania faktur VAT sprzedaży.
Oczywiście jeżeli przedsiębiorca złożył VAT-R i proces rejestracji się wydłuża, to w jego interesie leży kontaktowanie się z urzędem skarbowym i dopytywanie się, na jakim etapie jest jego wniosek i czy wszystko jest w porządku, czy nie musi niczego dodatkowo wyjaśniać. Pamiętajmy, że urząd nie dokona rejestracji i nie ma obowiązku zawiadamiania strony o tym fakcie.

Wystawienie faktury VAT przed rejestracją – co zrobić z takim dokumentem?

Najczęściej przedsiębiorcy, którzy zdecydowali, że chcą być czynnymi podatnikami VAT zaczynają zachowywać się jak taki podatnik: wystawiają faktury VAT, prowadzą ewidencje, składają deklaracje i JPK. Czy takie działanie jest właściwe w każdej sytuacji? Niestety nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Przykład

Przedsiębiorca złożył zgłoszenie rejestracyjne do VAT w miesiącu maju 2020 r. i od tego miesiąca wystawiał już faktury VAT, ale urząd skarbowy uznał go za czynnego podatnika VAT dopiero w miesiącu lipcu 2020 r. i dopiero od tego miesiąca przedsiębiorca pokazuje się w rejestrze czynnych podatników. Jak powinien postąpić przedsiębiorca z wystawionymi fakturami VAT sprzedaży za miesiące maj – czerwiec 2020 r.?

Najczęściej przedsiębiorcy w takich sytuacjach wykazują VAT należny z faktur sprzedaży w składanych deklaracjach i JPK. Jeżeli chodzi o przedsiębiorców, którzy utracili prawo do zwolnienia podmiotowego z art. 113 ust. 1 i 9 (przekroczenie limitu 200.000 zł) takie postępowanie nie powinno być kwestionowane, ponieważ taka osoba staje się podatnikiem VAT z mocy ustawy nawet jeżeli nie złoży zgłoszenia rejestracyjnego. Więcej wątpliwości i niejasności wystąpi w sytuacji dobrowolnej rezygnacji ze zwolnienia z VAT.

Kierując zapytanie na infolinię podatkową uzyskać można 2 odpowiedzi:

  1. Należy skorygować faktury VAT sprzedaży w okresie, gdy nie było rejestracji.
  2. Należy zapłacić do urzędu skarbowego podatek VAT należny z wystawionych faktur VAT.
Oczywiście nie można mieć pretensji, że otrzymamy takie sprzeczne odpowiedzi, bo przecież nie wynika to z żadnego przepisów. A więc co najlepiej zrobić w takiej sytuacji?

Po prostu skontaktować się z urzędem skarbowym, aby wyjaśnić sprawę i ustalić, czy dokonywać korekty faktur, czy może zapłacić VAT za ten okres. Można również w tej sprawie zasięgnąć opinii doradcy podatkowego lub wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej

Przeczytaj również: Korygowanie faktur sprzedaży z powodu opóźnionej rejestracji do VAT

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Najważniejsze pytania

    1. Wystawienie faktury vat przed rejestracją - co zrobić w takiej sytuacji?

      W takim wypadku należy skontaktować się z urzędem skarbowym, aby wyjaśnić sprawę i ustalić, czy dokonywać korekty faktur, czy może zapłacić VAT za ten okres. Można również w tej sprawie zasięgnąć opinii doradcy podatkowego lub wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.
    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie