Blog ifirma.pl

Wyższe limity amortyzacyjne w 2024?

|
|
2 minut czytania
Czy rok 2024 przyniesie podwyższenie limitów amortyzacji wg grudniowego projektu ustawy?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Brak obowiązku amortyzacji

Proponuje się podniesienie limitu wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych z dotychczasowych 10 000 zł do 20 000 zł pozwalających na zaliczenie tych wydatków bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, bez konieczności wpisania ich do ewidencji środków trwałych (art. 22 d ust.1, art. 22e ust.1 i ust.2, art. 22f ust.3, art. 22k ust.9 ustawy o PIT).

Ulepszenie środka trwałego

Podwyższenie powyższego limitu z 10.000 zł do 20.000 zł oznacza także zmianę limitu dla ulepszenia środka trwałego (art. 22g ust. 17 ustawy PIT).

Jednorazowa amortyzacji w ramach pomocy de minimis

Kolejną propozycją jest zwiększenie limitu dla dokonywania jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, z obecnych 50.000 euro do 100.000 euro. Z tego rodzaju amortyzacji mogą korzystać mali podatnicy PIT oraz przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej (art. 22k ust. 7-13 ustawy PIT).

Jednorazowa amortyzacja fabrycznie nowych środków trwałych

Proponuje się także podwyższenie z obecnych 100 000 zł do 200 000 zł limitu odpisów amortyzacyjnych zaliczanych jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów od wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych zaliczanych do grupy 3–6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (art. 22k ust.14-21 ustawy PIT).

Limity dla indywidualnych stawek amortyzacji

Postuluje się również zmianę limitów warunkujących możliwość ustalenia indywidualnych stawek amortyzacyjnych dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, tak aby okres ich amortyzacji (środków trwałych zaliczonych do grupy 3–6 i 8) nie był być krótszy niż:

 • 24 miesiące, gdy ich wartość początkowa nie przekracza 50.000 zł (zamiast dotychczasowych 25.000 zł)
 • 36 miesięcy, gdy ich wartość początkowa jest wyższa niż 50.000 zł i nie przekracza 100. 000 zł (zamiast obecnych kwot ramowych 25.000 i 50.000 zł)

(Art. 22j ust.1 pkt 1 lit a i b ustawy o PIT).

Z tego artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polega Amortyzacja używanych środków trwałych według stawki indywidualnej

Czy i kiedy zmiany wejdą w życie?

W projekcie określono, aby ustawa wprowadzająca zmiany w zakresie limitów amortyzacyjnych weszła w życie od 1.01.2024, a nowe rozwiązania miały zastosowanie do składników majątku przyjętych do używania po dniu 31 grudnia 2023. Jednak, w drugiej połowie grudnia 2023 nie widać dalszych prac nad ustawą. Warto jednak monitorować “postępy” nad nią na stronie rządowej.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie