Zakup paliwa w Wielkiej Brytanii a koszt firmy?

Zakup paliwa w Wielkiej Brytanii

Dokonujesz zakupu paliwa w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć to w kosztach.

Rozliczanie zakupów poza terytorium Polski sprawia przedsiębiorcom sporo problemów. Szczególnie kłopotliwe jest ustalenie przez czynnego podatnika VAT, czy dana transakcja pozwala na ujęcie zagranicznego VAT w kosztach firmy, czy jednak z jakichś powodów jest to niemożliwe. Dzisiaj zajmiemy się podatkiem VAT na dokumentach zakupu, m.in. paliwa, w Wielkiej Brytanii.

Zakup paliwa na terenie Wielkiej Brytanii

Sprawa jest na pewno bardzo ważna dla dużej grupy polskich przedsiębiorców, którzy dokonują różnego rodzaju transakcji gospodarczych z Wielką Brytanią, która po wyjściu z UE jest traktowana, jako kraj trzeci. W związku z powyższym przeprowadzone operacje gospodarcze również podlegają pod takie same przepisy, jak dla innych krajów spoza UE.

Potwierdzają to również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych. W jednej z nich nr 0114-KDIP2-1.4010.418.2020.2.JC z dnia 28 kwietnia 2021 roku Dyrektor KIS wypowiedział się na temat zaliczania wydatków do kosztów podatkowych.

Chodziło o odpowiedź na pytanie, czy faktury kosztowe powinny być ujmowane w kwotach brutto, czy netto. Po wyjściu GB z UE podatku od towarów i usług oraz podatku od wartości dodanej nie można utożsamiać z podatkiem obowiązującym w Wielkiej Brytanii. Na tej podstawie polski przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki ponoszone na terytorium Wielkiej Brytanii w kwocie brutto, a więc powiększonej o brytyjski podatek VAT.

Takie stanowisko zostało potwierdzone przez Dyrektora KIS. Kwota kosztu podatkowego księgowana w PKPiR musi uwzględniać limity, jakie obowiązują w podatku dochodowym przy zakupie paliwa.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość