Blog ifirma.pl

Zakup paliwa w Wielkiej Brytanii a koszt firmy?

|
|
2 minut czytania
Dokonujesz zakupu paliwa w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć to w kosztach.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rozliczanie zakupów poza terytorium Polski sprawia przedsiębiorcom sporo problemów. Szczególnie kłopotliwe jest ustalenie przez czynnego podatnika VAT, czy dana transakcja pozwala na ujęcie zagranicznego VAT w kosztach firmy, czy jednak z jakichś powodów jest to niemożliwe. Dzisiaj zajmiemy się podatkiem VAT na dokumentach zakupu, m.in. paliwa, w Wielkiej Brytanii.

Zakup paliwa na terenie Wielkiej Brytanii

Sprawa jest na pewno bardzo ważna dla dużej grupy polskich przedsiębiorców, którzy dokonują różnego rodzaju transakcji gospodarczych z Wielką Brytanią, która po wyjściu z UE jest traktowana, jako kraj trzeci. W związku z powyższym przeprowadzone operacje gospodarcze również podlegają pod takie same przepisy, jak dla innych krajów spoza UE.

Potwierdzają to również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych. W jednej z nich nr 0114-KDIP2-1.4010.418.2020.2.JC z dnia 28 kwietnia 2021 roku Dyrektor KIS wypowiedział się na temat zaliczania wydatków do kosztów podatkowych.

Chodziło o odpowiedź na pytanie, czy faktury kosztowe powinny być ujmowane w kwotach brutto, czy netto. Po wyjściu GB z UE podatku od towarów i usług oraz podatku od wartości dodanej nie można utożsamiać z podatkiem obowiązującym w Wielkiej Brytanii. Na tej podstawie polski przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki ponoszone na terytorium Wielkiej Brytanii w kwocie brutto, a więc powiększonej o brytyjski podatek VAT.

Takie stanowisko zostało potwierdzone przez Dyrektora KIS. Kwota kosztu podatkowego księgowana w PKPiR musi uwzględniać limity, jakie obowiązują w podatku dochodowym przy zakupie paliwa.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie