Powrót

Zakup skradzionego towaru a VAT

zakup skradzionego towaru a vat

Wszedłeś w posiadanie skradzionego towaru? Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć taką transakcję na gruncie podatku VAT.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Przeprowadzanie transakcji handlowych pomiędzy podmiotami gospodarczymi niesie ze sobą określone ryzyko gospodarcze. Jeżeli nie wchodzą w grę typowe działania przestępcze, to przedsiębiorcy wychodzą z założenia, że mają do czynienia z uczciwym kontrahentem, w przeciwnym wypadku prowadzenie działalności gospodarczej byłoby bardzo utrudnione. Co jednak, jeżeli nieświadomie nabędziemy skradziony towar? W dzisiejszej publikacji będziemy analizowali, jak rozliczyć taką transakcję na gruncie podatku VAT.

Kiedy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT?

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, jeżeli nabyte towary lub usługi służą u niego czynnościom opodatkowanym. Istnieje kilka tak zwanych przesłanek negatywnych, które pozbawiają przedsiębiorcę możliwości pomniejszenia podatku VAT należnego od sprzedaży, a będą do nich należały m.in.:

  • zakup miał miejsce od podmiotu nieistniejącego,
  • faktura dokumentuje czynności niedokonane,
  • faktura została wystawiona przez podmiot niezarejestrowany do podatku VAT.

W innych przypadkach podmiot ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów.

Zakup skradzionego towaru a prawo do odliczenia VAT

Rodzi się jednak pytanie, w jaki sposób postąpić, jeżeli dokonaliśmy zakupu towaru, który został skradziony? Oczywiście nie mówimy tutaj o transakcji, która świadczy o świadomym uczestnictwie w transakcji przestępczej. Mówimy o przypadku, gdy nieświadomie i niecelowo zakupiliśmy towary kradzione. Z punktu ustawy o podatku VAT przez dostawę towaru rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem, jak właściciel. Skoro taka sytuacja ma miejsce i nie występują przesłanki negatywne, o których napisano powyżej, można wnioskować, że przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od takiego zakupu, ale powinien jeszcze pamiętać o należytej staranności.

Należyta staranność w przeprowadzanych transakcjach

W takiej, jak i w innych sytuacjach niezbędne jest zachowanie tzw. należytej staranności. Mianowicie przedsiębiorca powinien ze swojej strony, przed nabyciem towaru, sprawdzić swojego przyszłego kontrahenta między innymi w zakresie, czy:

  • jest zarejestrowany w CEIDG, KRS, GUS,
  • jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT,
  • cena towaru nie odbiega znacząco od ceny rynkowej,
  • zapłata za towar będzie dokonana na rachunek VAT znajdujący się na białej liście.

To są oczywiście przykładowe formy weryfikowania kontrahenta. Każda forma sprawdzenia dostawcy będzie potwierdzała, że działanie nabywcy nie było celowe.

Stanowisko fiskusa w sprawie odliczenia VAT od kradzionego towaru

W jednej z interpretacji nr 0113-KDIPT1-1.4012.489.2020.2.RG z dnia 28 października 2020 roku organ podatkowy uznał, że przedsiębiorca ma prawo do odliczenia VAT od zakupu kradzionej maszyny. Takie stanowisko fiskusa było podparte m.in. argumentacją, że do utraty zakupionej maszyny doszło z powodów pozostających poza kontrolą przedsiębiorcy. W omawianym przypadku podstawą zakupu była faktura VAT, którą wystawił kontrahent zarejestrowany do VAT. Zakup został również opłacony przez przedsiębiorcę. Jednak w wyniku działań policji maszyna została odebrana przedsiębiorcy i przekazana prawowitemu właścicielowi.

Jak widać przepisy nie pozbawiają przedsiębiorcy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu kradzionego towaru. Jednak, aby taka decyzja nie była podważona przez organ podatkowy, powinna być dowiedziona należyta staranność, o której bardzo często jest mowa w wydawanych interpretacjach podatkowych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość